Sarkozy se loučil. Chválil Francii, zkritizoval Klause

Dominik Jandl
16. 12. 2008 13:39
Prezident Francie se ptal, proč na veřejných budovách v ČR nevisí vlajky EU
Francie uspěla, Česku to ztíží prezident Klaus
Francie uspěla, Česku to ztíží prezident Klaus | Foto: Reuters

Brusel - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v úterý dopoledne naposledy vystoupil v Evropském parlamentu jako hlava země předsedající Radě Evropské unie.

A nebál se pochválit sám sebe. Francouzské předsednictví vychválil jako úspěšné, protože se mu podařilo zvládnout jak konflikt v Gruzii, tak i finanční krizi.

Kromě těchto nečekaných událostí je úspěchem Francie i schválení klimatického balíčku na summitu Evropské unie minulý pátek.

"Začínáme měnit způsoby, jakými děláme věci - méně mluvíme, více činíme," řekl Sarkozy optimisticky.

"Obraz Evropy je dnes daleko ostřejší, než byl na začátku francouzského předsednictví. V tom nám pomohly události," poukázal Sarkozy na to, že na úspěchu mají podíl i konflikt v Gruzii a další události.

"Byli jsme raněni"

Francouzský prezident využil svého vystoupení v Evropském parlamentu i ke kritice svého českého protějšku Václava Klause.

Prezident Česka odmítá vyvěsit vlajku EU na Pražském hradě
Prezident Česka odmítá vyvěsit vlajku EU na Pražském hradě | Foto: Ondřej Besperát

Kritizoval jej za jeho chování při nedávné návštěvě zástupců EP, při které došlo k ostré diplomatické roztržce, ale i za jeho "sabotérský" postoj k českému předsednictví.

"Byli jsme raněni, když jsme viděli, že evropské vlajky nejsou na všech veřejných budovách v České republice," citoval Sarkozyho server Českénoviny.cz.

Sarkozy se přitom zastal europoslance Daniela Cohna-Bendita, i když s ním sám nemá zrovna nejlepší vztahy. Vzájemným narážkám se nevyhnuli ani dnes.

"Takto se nejedná s předsedy Evropského parlamentu, ať už je Klausova politická angažovanost jakákoliv. Takto se nejedná se symboly Evropské unie," dodal Sarkozy.

Sarkozy - inovátor, nebo ničitel?

Sarkozy uspěl ve zprostředkování příměří mezi Ruskem a Gruzíí, o tom pochybuje málokdo.

Po Sarkozym převezme otěže předsednictví český premiér Mirek Topolánek
Po Sarkozym převezme otěže předsednictví český premiér Mirek Topolánek | Foto: Reuters

Využil totiž nastalého vakua, kdy se Rusko a USA dostaly do ostře protichůdných pozic, a poskytl smírčí řešení.

Svým výrazným vystupováním si Sarkozy vysloužil u evropských politiků a státníků hodně pochvalných slov, ale stejně tak se kvůli němu stal i terčem kritiky.

A to hlavně ze strany Německa, podle jehož představitelů narušil úzké vazby tradičního francouzsko-německého tandemu. Za to jej kritizovali i francouzští vnitropolitičtí kritici.

"Náš rozchod s Německem je katastrofou," řekl dokonce předchozí premiér Francie Laurent Fabius.

Vondra: "Slušné a velkolepé"

Pozitivně francouzské předsednictví zhodnotil i vicepremiér ČR Alexandr Vondra
Pozitivně francouzské předsednictví zhodnotil i vicepremiér ČR Alexandr Vondra | Foto: Ludvík Hradilek

Ochlazení vztahů mezi Berlínem a Paříží mu vyčetl i německý deník Frankfurter Allgemeine, podle něhož "Paříž otočila svou cestu od Berlína".

To podle deníku potvrzuje i fakt, že Sarkozy o protikrizových opatřeních jednal dříve s Brity než s Němci. Výstižně pak situaci popsal titulek pátečního článku, který zněl "Sarkozyho nový favorit se jmenuje Gordon Brown".

Český vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra pak francouzské předsednictví popsal jako "slušné a velkolepé".

 

Právě se děje

Další zprávy