Sarkozy definitivně prohrál kauzu libyjských peněz na prezidentskou kampaň

ČTK ČTK
31. 1. 2019 10:15
Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy definitivně prohrál soudní bitvu se zpravodajským serverem Mediapart, který v roce 2012 napsal, že Libye na Sarkozyho volební kampaň v roce 2007 poskytla 50 milionů eur. Informovala o tom agentura AFP.
Nicholas Sarkozy
Nicholas Sarkozy | Foto: Reuters

Sarkozy tvrdil, že zpráva je založená na padělaném dokumentu. Soudy nižší instance ale daly dvakrát za pravdu Mediapartu a jejich rozhodnutí ve středu s konečnou platností potvrdil kasační soud.

V případu figuroval spolu se Sarkozym také jeho bývalý ministr Brice Hortefeux. Kasační soud rovněž nařídil, aby exprezident a Hortefeux zaplatili každý 2500 eur (přes 64 tisíc korun) šéfovi Mediapartu a dvěma novinářům serveru.

Mediapart v roce 2012 zveřejnil dokument z prosince 2006, jehož autorem je podle serveru bývalý šéf libyjských zpravodajských služeb a exministr zahraničí Músá Kúsa, jenž nyní žije v exilu. Podle dokumentu režim libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v zásadě přistoupil na financování Sarkozyho kampaně ve výši 50 milionů eur. Dokument ale neupřesňuje, zda se tak skutečně stalo. Částku údajně domluvili Kúsa, Hortefeux a francouzsko-libanonský podnikatel Ziad Takieddine na schůzce v říjnu 2006.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 42 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy