reklama
 
 

Sarkozy definitivně prohrál kauzu libyjských peněz na prezidentskou kampaň

31. 1. 2019 10:15
Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy definitivně prohrál soudní bitvu se zpravodajským serverem Mediapart, který v roce 2012 napsal, že Libye na Sarkozyho volební kampaň v roce 2007 poskytla 50 milionů eur. Informovala o tom agentura AFP.

Sarkozy tvrdil, že zpráva je založená na padělaném dokumentu. Soudy nižší instance ale daly dvakrát za pravdu Mediapartu a jejich rozhodnutí ve středu s konečnou platností potvrdil kasační soud.

V případu figuroval spolu se Sarkozym také jeho bývalý ministr Brice Hortefeux. Kasační soud rovněž nařídil, aby exprezident a Hortefeux zaplatili každý 2500 eur (přes 64 tisíc korun) šéfovi Mediapartu a dvěma novinářům serveru.

Mediapart v roce 2012 zveřejnil dokument z prosince 2006, jehož autorem je podle serveru bývalý šéf libyjských zpravodajských služeb a exministr zahraničí Músá Kúsa, jenž nyní žije v exilu. Podle dokumentu režim libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v zásadě přistoupil na financování Sarkozyho kampaně ve výši 50 milionů eur. Dokument ale neupřesňuje, zda se tak skutečně stalo. Částku údajně domluvili Kúsa, Hortefeux a francouzsko-libanonský podnikatel Ziad Takieddine na schůzce v říjnu 2006.

autor: ČTK | 31. 1. 2019 10:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama