Sarkozy nechce v Evropě rakety z Ruska ani USA

Blahoslav Hruška
14. 11. 2008 17:52
Vondra: Tohle jsme si nedomluvili

Nice - Vzájemné přitakání modelu, který by měl více regulovat finanční trhy, a totální nesoulad v otázkách obrany a gruzínské kauzy.

Tak by se daly označit závěry dnešního minisummitu v Palais Sarde ve francouzském Nice, kde Evropa a Rusko ladily jednotnou pozici, kterou chtějí předestřít USA na víkendové schůzce G20.

S "regulovaným kapitalismem", jak model nazval francouzský prezident Nicolas Sarkozy, Kreml žádný problém nemá. "Mohu s potěšením konstatovat, že v této věci jsou názory EU a Ruska téměř shodné," řekl Sarkozy.

Zdaleka to ale neplatí například o plánech výstavby amerického protiraketového štítu v Česku a Polsku. Prezident Dmitrij Medveděv totiž zopakoval, že pokud k němu dojde, rozmístí Rusko své strategické rakety v Kaliningradské oblasti.

To Sarkozy odmítl. "K rozmístění raket by nemělo dojít, dokud neprodiskutujeme nové geopolitické podmínky evropské bezpečnosti," naléhal na šéfa Kremlu.

Zároveň francouzský prezident vyzval i Spojené státy, aby až do léta příštího roku zmrazily další postup ohledně výstavby protiraketové základny a radaru v Polsku a České republice.

Francie nemá mandát, ohradila se Praha

Vicepremiér Alexandr Vondra se ale proti tomuto výroku ohradil. "Takové stanovisko s námi Francie předem nekonzultovala. Jeho vyznění je jiné než závěry bukurešťského summitu, ke kterým se Francie přihlásila. Pokud je mi známo, mandát francouzského předsednictví k summitu EU-Rusko postoj k protiraketové obraně neobsahoval," napsal v tiskovém prohlášení.

Rozpory panovaly i jinde. Premiér Vladimir Putin před schůzkou pohrozil zastavením projektu baltského plynovodu, protože ne zdaleka všechny země EU podporují přímé propojení Německa a Ruska vedené pod mořským dnem.

Zásadní rozpor panuje i v otázce Gruzie - zatímco EU naléhá na to, aby se ruští vojáci v separatistických regionech dostali pod kontrolu, Kreml kontruje tím, že Abcházie i Jižní Osetie jsou z pohledu Moskvy nezávislé státy a nemusejí si do svých záležitostí nechat mluvit.

Nord Stream - německá dýka do zad Pobaltí?
Nord Stream - německá dýka do zad Pobaltí? | Foto: Reuters

Finanční krize dopadla i na Kreml

Na druhou stranu však analytici upozorňují na to, že finanční krize se Ruska dotkla možná víc, než si samo připouští, čímž se pozice EU posiluje. Dodávky plynu a ropy pro unijní země jsou totiž stabilním příjmem ruského rozpočtu.

A ten se potýká s těžkým propadem - pro rok 2009 vykalkulovali finančníci příjmy z ropy na úrovni 95 dolarů za barel. Jenže ten se dnes prodává za polovinu - a není vůbec jisté, jestli tomu bude v příštím roce jinak.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Roušky už nikdo nechtěl. Správa státních rezerv jich zlikviduje 17 milionů

Správa státních hmotných rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233 tisíc korun.

"Ještě před exspirací jsme roušky nabídli ostatním složkám státu a pak také fyzickým a právnickým osobám. Nebyl ale o ně zájem," řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Dosud byly roušky pod celním dohledem. Správa rezerv podle Švagra likvidované roušky nenakupovala. Do jejích zásob byly převedeny z majetku ministerstva vnitra, o čemž dříve rozhodla vláda.

Stát během koronavirové krize pořizoval do skladů hmotných rezerv zdravotnický materiál za miliardy korun. Šlo zejména o roušky a respirátory, ochranné rukavice či brýle a testovací sady. Veškerý materiál ovšem stát během doporučené doby použití nestačil spotřebovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy