Sarkozy Andoře: Ukažte karty, nebo vám nepovládnu

Naďa Straková
26. 3. 2009 14:20
Francouzský prezident zvažuje rezignaci na post titulární hlavy andorského knížectví
Jestli s námi nebudete sdílet bankovní data, vzdám se titulu prince, vzkazuje Andořanům Sarkozy
Jestli s námi nebudete sdílet bankovní data, vzdám se titulu prince, vzkazuje Andořanům Sarkozy | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy je připraven vzdát se titulu andorského prince, pokud místní vláda neupustí od tajnůstkářských bankovních zákonů. Veřejnosti to oznámila francouzská státní tajemnice pro rodinu Nadine Moranová.

Prezident Francie je spolu se španělským biskupem ze Séo de Urgell titulární hlavou Andorrského knížectví, jež leží mezi Francií a Španělskem, obklopeno Pyrenejským pohořím.

„Řekl, že se vzdá titulu prince Andorry, pokud se všechny země, které praktikují systémy daňových rájů, nezačnou chovat zodpovědněji," prohlásila Moranová ve vysílání televizní stanice i-Tele. Sarkozy měl výhrůžku pronést na středečním setkání se zákonodárci z vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP).

Za levnými nákupy

Andorra se v současnosti nachází na černé listině daňových rájů, které podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v oblasti financí a bankovnictví s jinými zeměmi nespolupracují.

Foto: Aktuálně.cz

Ročně tento státeček o rozloze 468 km2 navštíví až 15 miliónů turistů, převážně ze Španělska a Francie, a to zejména proto, aby zde levně nakoupili. V Andoře se totiž neplatí žádné přímé daně, pouze čtyřprocentní daň z přidané hodnoty. Mimo jiné je také vyhlášeným rájem pro milovníky lyžování.

Pod tíhou ekonomické krize však Andorra nedávno oznámila, že u smluv o výměně daňových údajů zruší systém bankovního tajemství. Slíbila, že do listopadu zavede nový zákon.

Sarkozy proti daňovým rájům

Prezident Sarkozy se od počátku globální ekonomické krize řadí mezi velké kritiky daňových rájů a systémů nesdílení bankovních dat.

Andorra je pro vášnivé lyžaře zemí vysněnou. Pro daňové
Andorra je pro vášnivé lyžaře zemí vysněnou. Pro daňové | Foto: Aktuálně.cz

Na nadcházejícím summitu G20, který se uskuteční v Londýně 2. dubna, se chystá vyzvat všechny státy k rozhodnějšímu postupu proti těmto anomáliím.

V roce 1993 schválili Andořané novou ústavu, která z jejich země učinila suverénní parlamentní knížectví. Ústava nahradila smlouvu z roku 1278, podle níž se biskup z katalánské diecéze Seo de Urgell a francouzská hlava státu dělili o moc. Sice tak přišli o většinu svých exekutivních pravomocí, nadále však zůstávají titulárními hlavami Andorry.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy