Santorum šokoval. Romney prý není lepší než Obama

Zahraničí Zahraničí
23. 3. 2012 18:55
V sobotu jsou další primárky v Louisianě, ale náskok Romneyho už je značný
Rick Santorum.
Rick Santorum. | Foto: Reuters

Washington - Ani po drtivé porážce v Illinois neskládá Rick Santorum zbraně a neodstoupí z republikánských primárek. Naopak, v rétorice proti Mittu Romneymu ještě přitvrzuje.

Prozatímním vrcholem je jeho čtvrteční poznámka o tom, že pro USA by bylo lepší, kdyby prezidentské volby vyhrál znovu Barack Obama, pokud bude jeho soupeřem 6. listopadu Romney.

"Vyhráváte tím, že dáváte lidem možnost výběru. Dáváte lidem šanci nahlédnout do rozdílné vize budoucnosti země a nejste někým, kdo je jen nepatrně odlišný od člověka, který tam už je," prohlásil Santorum na mítinku v San Antoniu.

"Pokud budete jen nepatrně odlišný, tak tam můžeme nechat toho, kdo tam je namísto rizika, které může "Etch A Sketch" kandidát znamenat v budoucnosti," uvedl bývalý senátor.

Narážel tím na slova jednoho z Romneyho poradců Erica Fehrnstroma, že jeho tým bude muset změnit před prezidentskými volbami kampaň, až Romney vyhraje primárky jako hračka Etch A Sketch. Tak říkají Američané tabuli s fólií, na kterou dítě kreslí a pak lze pohybem postranních knoflíků vše smazat a začít zase kreslit cokoliv od začátku.

Později Santorumův štáb uvedl v prohlášení, že tím nechtěl vyzval lidi, aby hlasovali pro Obamu, pokud se s ním o prezidentský úřad utká Romney, přestože projev tak mohl být vykládán.

Romney a Santorum.
Romney a Santorum. | Foto: Reuters

Konkurenční tábor to ale nepřesvědčilo. "Jsem velmi zklamán tím, co jsem slyšel. Že by Rick Santorum měl raději za prezidenta Baracka Obamu než republikána. Tyto volby jsou o budoucnosti Ameriky. Jakýkoliv republikán bude lepší než Barack Obama s jeho sérií neúspěchů," reagoval Romney.

Ten je ale po úspěchu v Illinois už na dobré cestě získat nominaci. Santoruma porazil drtivým rozdílem a navíc jej ve středu podpořil bývalý guvernér Floridy Jeb Bush, bratr bývalého prezidenta George Bushe.

"Pokud Santorumovi nevyjde něco neočekávaného, tak si myslím, že kampaň spěje ke konci a během dvou, tří týdnů bude rozhodnuto ve prospěch Romneyho," řekl agentuře Reuters Steve Grubbs, předseda republikánů ve státě Iowa.

Stáhnout náskok musí Santorum v sobotu v Lousianě na jihu a pak 3. dubna ve Wisconsinu. Pokud ve Wisconsinu neuspěje, zřejmě to bude znamenat konec jeho nadějím.

Další primárky se pak konají na severovýchodě USA, kde má silnější pozici Romney.

Víceméně ze hry už je třetí kandidát, bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich. Ani on ale zatím neoznámil, že z kampaně odstupuje.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy