Santorum podpořil Romneyho, ale Obama zvyšuje náskok

Zahraničí Zahraničí
8. 5. 2012 21:15
Bývalý pensylvánský senátor Rick Santorum podpořil v republikánských primárkách někdejšího guvernéra Massachusetts Mitta Romneyho.
Důvod k úsměvu má Obama po zveřejnění nejnovějších předvolebních průzkumů
Důvod k úsměvu má Obama po zveřejnění nejnovějších předvolebních průzkumů | Foto: Reuters

Washington - Bývalý pensylvánský senátor Rick Santorum podpořil v republikánských primárkách někdejšího guvernéra Massachusetts Mitta Romneyho. Svou podporu ohlásil v předvečer hlasování v Indianě, Severní Karolíně a Západní Virginii, uvedla stanice CNN.
Santorum, který byl hlavním Romneyho soupeřem v primárkách, se odhodlal k podpoře svého soka téměř měsíc poté, co kandidaturu vzdal.

"Shodujeme se, že je nutné porazit prezidenta (Baracka) Obamu. Tento úkol nebude jednoduchý a bude třeba, abychom všichni přiložili ruku k dílu, aby náš kandidát zvítězil," napsal Santorum v e-mailu svým stoupencům.

Romneymu ještě chybí k dosažení 1144 delegátů a tím i k zajištění republikánské nominace do voleb asi 300 volitelů. Ve hře jich zůstává 900.

Vítěz republikánských primárek se 6. listopadu utká o Bílý dům se současným prezidentem Barackem Obamou, který bude usilovat o druhé funkční období.

Obama podle nejnovějšího průzkumu agentury Ipsos zvýšil náskok před vyzývatelem Mittem Romneym. V úterý zveřejněný průzkum ukázal, že současného prezidenta podporuje 49 procent registrovaných voličů, Romneyho pak 42 procent. V dubnu byl rozdíl mezi nimi ve stejném průzkumu čtyři procentní body.

 

Právě se děje

Další zprávy