Putin na mušce. Nové sankce míří na jeho blízké

GRAFIKA: Podívejte se, jak moc je Evropa závislá na Rusku
Foto: Jiří Kropáček, Martin Novák, Reuters
Jiří Just Jiří Just
29. 4. 2014 11:10
Washington v pondělí rozšířil sankce proti Rusku, v úterý se přidala Evropská unie. Zvláště Američané cílí přímo do okolí ruského prezidenta.

Moskva (od našeho spolupracovníka) – První vlna sankcí nepomohla. A tak Washington přišel s další. Tentokrát jsou personálně namířeny proti nejbližšímu okolí Vladimira Putina.

V úterý zveřejnila svůj druhý "blacklist" i Evropská unie. Na americké i evropské soupisce se shodně objevuje jméno vicepremiéra Dmitrije Kozaka, který zodpovídal za sočskou olympiádu a teď má na starost rozvoj Krymu.

Na "černém seznamu" osob, kterým bude zmrazen majetek a účty v USA, figurují šedá eminence Kremlu Igor Sečin, šéf ruského státního průmyslového technologického holdingu Rostech Sergej Čemezov nebo hlavní kurátor ruské domácí politiky Vjačeslav Volodin.

Amerika cílí na firmy

Penalizace Američanů (ne Evropanů) se dotkly také firem, které patří miliardáři a blízkému Putinovu příteli Gennadiji Timčenkovi.

Na Timčenka si Bílý dům došlápl již podruhé - v březnu uvalily Spojené státy sankce na jím spoluvlastněnou ropnou společnost Gunvor, k jejímž finančním zdrojům měl mít přístup právě Vladimir Putin. Podnikatel svůj podíl ve firmě následně prodal.

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny

Reportér Aktuálně.cz projel Ukrajinu. Přečtěte si jeho reportáže z konfliktu, který je označován za největší v Evropě od konce studené války.

Živě z Luhansku a Kramatorsku: Do války s fašisty půjdeme znovu

Reportáž ze Slavjansku: Putin je mesiáš i antikrist

Vlakem z východu na západ: Jsme šašci v cirkusu Ukrajina. Zadarmo

Reportáž: Povstalci z kraje stachanovců bojují za staré časy

CHAT Začala válka? Odpovídal zpravodaj z Ukrajiny

Ze Lvova: Západ Ukrajiny budou bránit i babičky

Zdroj: Aktuálně.cz

S americkými aktivy společností se mohou rozloučit také další Putinovi blízcí: oligarchové Arkadij a Boris Rotenbergové nebo bankéř Jurij Kovalčuk.

"Cílem není jít po Putinovi osobně. Cílem je změnit jeho kalkulace, jak se jeho nynější akce ... odrazí na stavu ruské ekonomiky v dlouhodobé perspektivě," prohlásil americký prezident Barack Obama. Byť zatím není jasné, zda budou mít sankce požadovaný efekt, dodal. 

"Plus to není"

Až bezmála dva měsíce po zavedení sankcí po ruské anexi Krymu Kreml přiznal, že západní restrikce měly pro Rusko nepříjemný dopad.

"Poškodilo nás, nebo nepoškodilo to, co schválili naši partneři? Celkem asi ano, protože se změnily ratingy, může dojít k zdražení půjček, a tak dále. To nemá absolutně kritický charakter, ale plus to není," uvedl ruský prezident Putin na setkání s novináři.

Právě kvůli napjaté situaci na Ukrajině snížila agentura Standard & Poor’s hodnocení dluhových závazků Ruska na stupeň BBB-, což je poslední stupeň v investičním pásmu, těsně nad pásmem spekulativním.

Od zahájení ruské intervence na Ukrajině klesá také moskevská burza a rubl. Devizové a zlaté rezervy Ruska se postupně snižují. V současné době jsou na nejnižší úrovni za poslední tři roky.

Zrychlil se též odliv kapitálu ze země. Pokud v loňském roce z Ruska celkově uteklo 63 miliard dolarů, jen za první čtvrtletí letošního roku odliv přesáhl 50 miliard dolarů.

Ukrajina vše urychlila

Podle Sergeje Drobyševského, odborného ředitele Gajdarova institutu ekonomické politiky, dosavadní západní sankce na ruskou ekonomiku neměly vliv. Nepříjemné následky pro ni má ale psychologický efekt, který vytvářejí.

"Na ruskou ekonomiku, z hlediska odlivu kapitálu a mimořádné poptávky po zahraniční valutě, má vliv spíš celá geopolitická situace okolo Ukrajiny. Podobně jako diskuse o dalších možných sankcích Spojených států a EU. Samotné sankce takový vliv nemají," řekl Drobyševskij Aktuálně.cz.

Ekonom je přesvědčen, že ruské hospodářství by se začalo propadat do červených čísel dokonce bez tlaku Spojených států a Evropské unie.

"Už v loňském roce došlo ke zpomalení ekonomické aktivity země. O přehodnocení ratingu, právě v souvislosti se snížením ekonomického růstu, se hovořilo na přelomu listopadu a prosince 2013. Současná situace okolo Ukrajiny vytvořila emocionální pozadí, které vedlo k rychlejší změně ratingu," uvádí expert.

Stejná situace je podle něj u odlivu kapitálu z Ruska. S ním se Rusko potýká kvůli slábnoucí ekonomice již několik let. Ukrajinská krize tuto tendenci pouze mnohonásobně zrychlila.

Sankce jako pomoc

Rusko reaguje na západní tlak po svém. Poté, co platební systémy Visa a MasterCard kvůli sankcím dočasně omezily u půl milionu ruských klientů operace s bankovními kartami, se Moskva rozhodla vytvořit vlastní platební systém.

Jak podotýká Drobyševskij, ekonomické restrikce mohou Rusku pomoci také v dalších oblastech. Pokud USA a EU zabrání západním bankám poskytovat ruským firmám napojeným na Kreml půjčky, podle experta tím firmy ve výsledku pouze získají – nebude se prohlubovat jejich korporátní dluh.

Foto: Reuters

Moskva prý profituje také z oslabení měny, které se pozitivně promítlo do exportu energetických surovin. "Sankce mají pro ruský rozpočet spíše kladný efekt. Protože po snížení kurzu rublu státní rozpočet získává větší příjmy z exportu ropy," uzavírá ruský ekonom.

 

Právě se děje

Další zprávy