Sankce nejsou pro Rusko novinka ani problém, prohlásil Putin. USA podle něj nejsou nepřítelem Moskvy

ČTK Dominika Vřešťálová, ČTK
Aktualizováno 15. 6. 2017 17:34
Ruské ekonomice více uškodil pokles cen a poptávky po tradičních vývozních komoditách než sankce, řekl Vladimir Putin v každoroční debatě s ruskou veřejností. USA pro Moskvu podle ruského prezidenta nejsou nepřítelem. Odpovědi na otázku, zda bude pokračovat ve funkci ruského prezidenta, se ale během čtyřhodinové debaty vysílané v přímém přenosu svět nedočkal. Putinova kandidatura do voleb se ale obecně očekává.
Ruský prezident Vladimir Putin během každoroční debaty.
Ruský prezident Vladimir Putin během každoroční debaty. | Foto: Reuters

Moskva - "Amerika není náš nepřítel," řekl ve čtvrtek Vladimir Putin v každoroční debatě s ruskou veřejností, kterou v přímém přenosu vysílal První kanál.

"I americké průzkumy potvrzují, že v USA máme mnoho přátel," dodal ruský prezident. Podezření, že by se Rusko snažilo využít své kontakty, aby ovlivnilo politickou situaci ve Spojených státech, odmítl.

"Je zvláštní, když ředitel FBI sbírá informace na prezidenta a pak je předává svému příteli a médiím," poznamenal na adresu bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho. Ten před několika dny oznámil, že nepochybuje o ruské snaze ovlivnit prezidentské volby v USA. Putin během debaty ovšem také zažertoval, že Moskva je bývalému řediteli FBI, kterého nechal Donald Trump odvolat, připravena udělit politický azyl.

Podle Putina se Rusko nepokouší zasáhnout do voleb s pomocí žádných zákulisních praktik. Zároveň ale podle něj země otevřeně obhajuje své zájmy a nemůže sedět "se sklopenou hlavou".
 
Prezident také podotkl, že ruské a americké zájmy se do velké míry shodují. Se Spojenými státy chce spolupracovat i přesto, že se v USA momentálně jedná o rozšíření sankcí proti Rusku.

Bude líp, řekl Putin Rusům

Západní sankce však podle Putina nepředstavují zásadní problém a nejsou pro zemi ničím novým. Ruské ekonomice více uškodil pokles cen a poptávky po tradičních vývozních komoditách, tedy plynu a ropě, než sankce, tvrdí prezident. Šéf Kremlu přesvědčoval ruskou veřejnost, pociťující dopady poklesu cen ropy a plynu i důsledky západních sankcí, že zase bude líp. 

Zlepšení vztahů mezi Ruskem a USA podle Putina brání protiruská hysterie na druhé straně oceánu.

Interview, ve kterém prezidentovi kladli otázky lidé z různých částí Ruska, probíhalo v přímém přenosu. Každá otázka ale musela projít výběrem redaktorů pořadu.

Podle moderátorů letošního vysílání dostal ruský prezident přes dva miliony dotazů. Většina z nich se týkala vnitřních problémů a životních těžkostí obyvatel Ruska. Zájem o mezinárodní dění byl ale vyšší než v předchozích letech.

Putin se tak během čtyřhodinového vysílání krátce věnoval i problematice zbraní hromadného ničení nebo dění v Sýrii či na Ukrajině.

Prezident sice naznačil, že existuje možnost společného jednání o konfliktech na východě Ukrajiny a v Sýrii, na druhou stranu ale neupřesnil, jaké konkrétní kroky by Spojené státy a Rusko mohly ve vzájemné shodě provést.

Naopak se zmínil o dlouhodobé podpoře syrské vládní armády, která se už několikrát dostala do přímých střetů se zájmy amerických sil. Ruští vojáci by se sice měli postupně stahovat z bojových zón, ale zároveň chtějí zajistit, aby je dokázala zastoupit samotná syrská armáda.

Ruský důraz na Arktidu

Během čtyřhodinového interview se Putin vyjádřil i k dalším mezinárodním tématům. Nečekaně důrazně promluvil například o využití přírodních zdrojů Arktidy.

"Oblast Arktidy bude v budoucnosti zabezpečovat budoucnost Ruska. Můžeme očekávat, že právě zde budeme těžit až třetinu ropy, zemního plynu a dalších zdrojů uhlovodíků," myslí si ruský prezident.

"S jinými státy a mezinárodními firmami, které budou chtít využívat místní zdroje, můžeme spolupracovat. Ale zároveň dáme najevo své požadavky, pokud půjde o naše území," prohlásil.

Putin ovšem během celé diskuse s ruskou veřejností neodpověděl na zásadní otázku, kterou si pokládá celý svět: zda bude pokračovat ve funkci ruského prezidenta. Jeho kandidatura do voleb se ale obecně očekává.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 1 hodinou

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy