San Francisco zvažuje zákaz prodeje domácích mazlíčků

Václav Viták
3. 7. 2011 9:39
Stoupenci návrhu tvrdí, že zamezí nehumánnímu chovu zvířat
San Franciscko zvažuje zákaz prodeje všech domácích miláčků
San Franciscko zvažuje zákaz prodeje všech domácích miláčků | Foto: Reuters

San Francisco - Obchod se zvířaty není obvykle slušný byznys a město San Francisco proto zvažuje rázné opatření - zákaz prodeje všech zvířecích miláčků ve svém katastru.

Opatření by se týkalo nejen koček a psů, ale i křečků, všech akvarijních rybek včetně těch nejběžnějších živorodek, jako je krásnoočko, hadů a ptáků a také živých myší, které kupují chovatelé hadů jako potravu pro své miláčky.

Stoupenci tohoto návrhu argumentují, že zákaz by zabránil zbytečnému utrpení zvířat, která jsou chována jen pro zisk v masových množinách často v hrozných podmínkách.

Tvrdí, že by zamezil také "impulzivním" nákupům, kdy lidé koupí v náhlém popudu mysli nějakého čtyřnohého tvora, který krátce nato ale skončí v městském útulku.

Ze zákazu by nebyly vyňaty dokonce ani zlaté rybky. "Většina akvarijních rybek buď pochází z masových chovů, v nichž panují nehumánní podmínky, nebo z divočiny," prohlásil v této souvislosti člen komise Philip Gerrie. "To vede například k devastaci míst v jihovýchodní Asii, kde tropické rybky žijí."

Sanfranciská Komise pro ochranu zvířat připravovala tento návrh celý rok a nyní ho předložila městské radě k uvážení.

Komise má pouze status poradního orgánu, rozhodnutí je na městských zastupitelích.

"Jste hlupáci"

Proti tomuto záměru se však v městě zvedá vlna odporu. Všichni chovatelé se bouří a označují návrh Komise na ochranu zvířat za nesmysl a její členy za "hlupáky".

Zákaz by silně postihl nejen chovatele zvířat, ale i obchody, do kterých dodávají.

Podnikatelé v tomto sektoru navíc upozorňují, že opatření nic nevyřeší, protože každý, kdo bude chtít nějakého domácího miláčka, si ho prostě koupí za hranicemi San Franciska.

Radnice již nyní před projednáním tohoto návrhu čelí nejrůznějším pošklebkům. Vyňat je z něj totiž chov těch živočichů a ryb, kteří jsou určeni ke konzumaci.

"Budeme tedy dávat do akvárií langusty a kupovat jim umělé hrady a vraky lodí?" ptají se kritici návrhu. Podle nich město snahu řídit život svých občanů přehání.

Už zakázalo obchodům prodávat plastové tašky, fast foodům dávat dětem hračky, bude jednat o zákazu mužské obřízky a nyní také o zákazu prodeje domácích miláčků.

Členové sanfranciské městské rady zatím reagují většinou opatrně a říkají pouze, že návrh Komise pro ochranu zvířat "pečlivě zváží".

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy