Sám zastavil 30 Tálibů, dostal vyznamenání od královny

Zahraničí Zahraničí
5. 6. 2011 8:40
Dipprasad Pun pochází z Nepálu, patří k legendárním Gurkhům
S tradičními noži už Ghurkové nebojují, přesto jsou stále obávanými válečníky
S tradičními noži už Ghurkové nebojují, přesto jsou stále obávanými válečníky | Foto: MoD

Londýn - Britové oslavují nového válečného hrdinu. A vůbec jim nevadí, že je Nepálec.

Dipprasad Pun sám odrazil v afghánské provincii Helmand útok třiceti Tálibů. Poté, co vystřílel veškerou munici, začal po útočnících házet sedmnáct granátů a jednu minu. Byl nucen použít i trojnožku od kulometu - to když ozbrojenci chtěli překonat zdi základny.

Královna Alžběta II. mu za to udělila druhé nejvyšší vojenské vyznamenání - Kříž za chrabrost.

Ayo Gurkhali!

Pozoruhodná bitva se udála 17. září loňského roku a trvala sotva patnáct minut. "Byli všude kolem," popsal Pun v rozhovoru pro British Forces News. "Myslel jsem, že mě určitě zabijou... Říkal jsem si: před tím, než zabijou oni mě, musím zabít několik z nich."

Zachránil tři další vojáky, jemu samotnému se nic nestalo. "To, že přežil bez zranění, je neuvěřitelné," stojí v pochvalné zmínce k vyznamenání.

Jednatřicetiletý Pun vstoupil do britské armády v roce 2000. Sloužil také v Bosně a Kosovu.

Je příslušníkem legendární jednotky Ghurků, kteří bojují v britské armádě už od roku 1815. Předtím byli s impériem ve válce. Po uzavření příměří ale ostrovní armáda sveřepým válečníkům nabídla, že mohou bojovat pod britskou vlajkou.

Ve dvacátém století bojovali všude tam, kde britská armáda. Nosí typické klobouky a dlouhé zahlé nože: kukri. Ayo Gurkhali! (Gurkhové útočí!), tak zní jejich válečný pokřik.

Také předci Dipprasada Puna sloužili ve vojsku Spojeného království. Kříž za chrabrost získali jeho otec i dědeček.

Gurkhové jsou rekrutování přímo v Nepálu. Stejně jako v britské, slouží i v indické armádě. Pro chudé Nepálce jde o životní šanci, ročně se jich hlásí až deset tisíc. Přijato bývá jen několik stovek z nich.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy