Sám zastavil 30 Tálibů, dostal vyznamenání od královny

Zahraničí Zahraničí
5. 6. 2011 8:40
Dipprasad Pun pochází z Nepálu, patří k legendárním Gurkhům
S tradičními noži už Ghurkové nebojují, přesto jsou stále obávanými válečníky
S tradičními noži už Ghurkové nebojují, přesto jsou stále obávanými válečníky | Foto: MoD

Londýn - Britové oslavují nového válečného hrdinu. A vůbec jim nevadí, že je Nepálec.

Dipprasad Pun sám odrazil v afghánské provincii Helmand útok třiceti Tálibů. Poté, co vystřílel veškerou munici, začal po útočnících házet sedmnáct granátů a jednu minu. Byl nucen použít i trojnožku od kulometu - to když ozbrojenci chtěli překonat zdi základny.

Královna Alžběta II. mu za to udělila druhé nejvyšší vojenské vyznamenání - Kříž za chrabrost.

Ayo Gurkhali!

Pozoruhodná bitva se udála 17. září loňského roku a trvala sotva patnáct minut. "Byli všude kolem," popsal Pun v rozhovoru pro British Forces News. "Myslel jsem, že mě určitě zabijou... Říkal jsem si: před tím, než zabijou oni mě, musím zabít několik z nich."

Zachránil tři další vojáky, jemu samotnému se nic nestalo. "To, že přežil bez zranění, je neuvěřitelné," stojí v pochvalné zmínce k vyznamenání.

Jednatřicetiletý Pun vstoupil do britské armády v roce 2000. Sloužil také v Bosně a Kosovu.

Je příslušníkem legendární jednotky Ghurků, kteří bojují v britské armádě už od roku 1815. Předtím byli s impériem ve válce. Po uzavření příměří ale ostrovní armáda sveřepým válečníkům nabídla, že mohou bojovat pod britskou vlajkou.

Ve dvacátém století bojovali všude tam, kde britská armáda. Nosí typické klobouky a dlouhé zahlé nože: kukri. Ayo Gurkhali! (Gurkhové útočí!), tak zní jejich válečný pokřik.

Také předci Dipprasada Puna sloužili ve vojsku Spojeného království. Kříž za chrabrost získali jeho otec i dědeček.

Gurkhové jsou rekrutování přímo v Nepálu. Stejně jako v britské, slouží i v indické armádě. Pro chudé Nepálce jde o životní šanci, ročně se jich hlásí až deset tisíc. Přijato bývá jen několik stovek z nich.

 

Právě se děje

Další zprávy