Slovenský policejní prezident Gašpar rezignuje. Dohodl se na tom s premiérem Pellegrinim

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 17. 4. 2018 15:50
"Dohodli jsme se, že ukončí svoje působení k 31. květnu tohoto roku," citoval Petera Pellegriniho Denník N.
Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar a expremiér Robert Fico.
Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar a expremiér Robert Fico. | Foto: ČTK

Bratislava - Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar skončí ve své funkci k 31. květnu. Oznámil to premiér Slovenska Peter Pellegrini. 

"Dohodli jsme se, že ukončí svoje působení k 31. květnu tohoto roku," citoval Pellegriniho Denník N. Premiér uvedl, že se na odchodu Gašpara oba společně domluvili. Podle něj ale Gašpar nemůže skončit "dnes, zítra ani příští týden", protože by jinak hrozila destabilizace celého policejního sboru. Předseda vlády na tiskové konferenci rovněž sdělil, že se na tomto postupu dohodl s prezidentem Andrejem Kiskou.

Gašparovu rezignaci dlouhodobě požadovali demonstranti na protestech, které Slovensko pohltily v posledních měsících v souvislosti s dosud neobjasněnou vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Protestující také chtěli, aby z funkce odešel zvláštní prokurátor Dušan Kováčik.

Ještě toto úterý dopoledne se nechal Gašpar slyšet, že rezignovat nehodlá, bude ale respektovat, pokud ho ministr vnitra z funkce odvolá nebo ho o odchod požádá. Volání po svém odchodu označoval za hru emocí, při které se využívá hlas ulice. Dodal, že se v souvislosti s jeho osobou vyvolává falešný obraz toho, že policie v zemi nepracuje správně. Jako příklad lidí, kteří podle něj vytvářejí pseudodůvody, aby mohlo být jeho odvolání ospravedlněno, jmenoval Gašpar i Kisku.

Opozice sice oznámený odchod Gašpara uvítala, ale mnohým se nelíbí, že se tak má stát až za šest týdnů. Iniciativa Za slušné Slovensko, která v souvislosti se současnou krizí stála za řadou protivládních demonstrací, ocenila, že se po premiérovi Robertu Ficovi a dalších funkcionářích nakonec podařilo donutit k odchodu i Gašpara. Nicméně odklad považuje za nepochopitelný a hodlá kroky končícího policejního prezidenta "do poslední chvíle velmi pozorně sledovat".

Pellegrini odklad vysvětlil, že svým rozhodnutím nemůže "destabilizovat policejní sbor". Poukázal na to, že funkce jednoho viceprezidenta policie je neobsazená a druhý viceprezident je v současné době v pracovní neschopnosti.

Prezident Andrej Kiska odchod Gašpara nedlouho po jeho oznámení uvítal jako "minimum". "Přivítal jsem, že se premiér rozhodl začít dělat pořádek v resortu vnitra osobně," napsal na facebooku. Dodal, že odchod Gašpara ke konci května považuje za nezbytnou podmínku, aby se Pellegriniho vláda "mohla pokusit uklidnit situaci ve společnosti".

Kvůli situaci kolem Gašpara se v pondělí vzdal svého postu také ministr vnitra Tomáš Drucker. Řekl, že nevidí důvod ke zbavení Gašpara funkce, proto se sám rozhodl vzdát ministerského křesla.

Podívejte se na rozhovor s Fedorem Gálem: Jsme v bodě zlomu

Mnozí z mužů a žen roku 1989 si mysleli, že je hotovo a nešli do politiky, tu chybu vy nedělejte, je tam málo slušných lidí, vzkázal demonstrantům Gál | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 minutami

Prezident Miloš Zeman jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu. Ten má po víc než roce kompletní složení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy