Salvini si přeje hlasování o důvěře vládě, chce parlamentu přerušit prázdniny

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 8. 2019 0:05
Italský vicepremiér a šéf vládní krajně pravicové Ligy Matteo Salvini si přeje, aby parlament co nejdříve hlasoval o důvěře vládě. Informovala o tom italská média. Zákonodárci a většina Italů mají ale prázdniny. O vládní krizi ve čtvrtek dlouho jednal prezident Sergio Mattarella s premiérem Giuseppem Contem, který poté Salvinimu vzkázal, aby své přání národu vysvětlil.
Matteo Salvini
Matteo Salvini | Foto: ČTK

Série sporů ve vládní koalici Ligy a protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) vyvrcholila ve středu, kdy se M5S neúspěšně pokusilo v parlamentu zarazit výstavbu vysokorychlostní dráhy mezi Turínem a Lyonem (TAV), kterou pokládá za zbytečnou a příliš nákladnou.

Po jednání premiéra s prezidentem Salvini řekl Contemu, že hlasování o TAV jasně ukázalo, že se koalice zhroutila a že si přeje předčasné volby. Ačkoli má italský parlament letní prázdniny, šéf Ligy žádá, aby se kvůli hlasování o důvěře sešel příští týden.

Případné vyvolání předvolební atmosféry v srpnu, kdy má většina Italů dovolenou a v provozu není ani parlament, by bylo nezvyklým a potenciálně riskantním krokem, napsala agentura Reuters a poznamenala, že od války se v Itálii nekonaly volby na podzim. Parlament přitom může rozpustit pouze prezident, kterému by se tento krok mohl podle Reuters příčit, protože v září mají zákonodárci jednat o rozpočtu na příští rok.

"Itálie potřebuje jistotu a odvážné volby," uvedla ve čtvrtek Liga v prohlášení. "Nemá smysl pokračovat, jestliže se každý den něco odmítá, odkládá, blokuje a o všem se dohaduje. Každý takový den je ztracený," napsala dále protiimigrační strana. "Jedinou alternativou k této vládě je vrátit slovo italskému lidu v nových volbách," dodala. Salvini dosud vždy tvrdil, že si přeje pokračování nesourodé koalice.

Vládní partneři mají podle Ligy rozdílné náhledy na zásadní problémy - na veřejné stavby, infrastrukturu, hospodářský vývoj a fiskální politiku, autonomii regionů, reformu justice a vztahy s EU.

Conte ve čtvrtek jednal s prezidentem Mattarellou čtyři hodiny. Po schůzce ale nenásledovalo oficiální ohlášení vládní krize nebo premiérova rezignace. Podle agentury ANSA se hovoří o obměně ministrů M5S, s nimiž není Liga spokojená, a o pokračování Conteho kabinetu.

"Není věcí ministra vnitra svolávat parlament nebo rozhodovat o agendě politické krize," řekl večer premiér novinářům. Salvini podle něho musí "před voliči, kteří věřili slibům změn, ospravedlnit důvody, které jej vedly k tak brzkému a náhlému přerušení práce vlády".

Salvini sám podle zdrojů z Ligy o rekonstrukci vlády nestojí. Už dříve pohrozil odchodem z kabinetu, pokud se do rozpočtu na následující rok nedostane jeho plán snížení daní.

"Jsme připraveni, na vládních postech nám ani v nejmenším nezáleží a nikdy nezáleželo," reagoval na možnost předčasných voleb předseda M5S Luigi Di Maio. Liga si podle něj "dělá z Itálie legraci" a Italové se dříve nebo později proti Salvinimu obrátí.

Z předčasných voleb by podle dosavadních odhadů vyšla vítězně Liga, které by podle různých průzkumů dalo hlas 38 až 40 procent voličů. Volební preference M5S se propadly na 17 procent. Od voleb loni v březnu se volební preference vládních stran takřka identicky obrátily.

 

Právě se děje

Další zprávy