Sajfa Isláma možná odsoudí v Libyi. Haag souhlasí

Zahraničí Zahraničí
17. 4. 2012 13:53
Bude-li souzen doma, hrozí synovi diktátora Muammara Kaddáfího trest smrti
Chycený Sajf Islám.
Chycený Sajf Islám. | Foto: Reuters

Haag/Tripolis - Mezinárodní trestní tribunál v Haagu (ICC) zvažuje, zda nestáhne svou žádost o převoz Sajfa Isláma Kaddáfího z Libye do Evropy.

Podle BBC žalobci možná budou chtít, aby proces proběhl v jeho rodné zemi. Ovšem pod dohledem ICC.

Dohoda je podle všeho na spadnutí. Informaci potvrdili ministr spravedlnosti i západní diplomaté.

Nápad se ale nelíbí lidsko-právním organizacím. Argumentují, že libyjský soudní systém si není schopný s takovým případem poradit.

Nejprominentnější syn padlého diktátora Muammara Kaddáfího byl zajat loni v listopadu. V Haagu čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti, ovšem libyjská vláda se jeho vydání mezinárodnímu tribunálu brání.

Devětatřicetiletý "korunní princ Kaddáfího režimu" je v současné době v zajetí. Drží ho jedna z ozbrojených skupin v oblasti Zintan.

Jak dodává BBC, skupina zatím veřejně neoznámila, kdy ho hodlá centrální vládě vydat. Pokud by byl souzen v Tripolisu, hrozí mu trest smrti.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Další zprávy