Sáhnete-li na naši raketu, bude válka, varuje KLDR

Martin Novák Martin Novák
9. 3. 2009 7:05
USA a Jižní Korea zahájily společné vojenské cvičení
Vojenská přehlídka v Pchjongjangu.
Vojenská přehlídka v Pchjongjangu. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea naznačuje, že se chystá vyzkoušet raketu dlouhého doletu, schopnou zasáhnout cíl až na území Spojených států.

Vyplývá to ze včerejšího prohlášení její tiskové agentury KCNA. Ta oznámila, že země „v rámci vědeckého výzkumu vypustí družici" a jakýkoliv pokus o její sestřelení bude považován za vyhlášení války.

Testy svých raket KLDR (Korejská lidově demokratická republika, jak zní ofociální název státu) obvykle označuje termínem „vypuštění družice." Informaci o chystané raketové zkoušce přinesla jihokorejská rozvědka.

Severokorejci před dvěma lety testovali raketu Tepodong-2 s doletem několika tisíc kilometrů. Ta však vybuchla krátce po startu. Už dříve odpálili bez varování raketu, která proletěla vzdušným prostorem Japonska a spadla do Tichého oceánu. 

Foto: Aktuálně.cz

Na Korejském poloostrově se po měsících klidu, spojených s demontáží jaderného reaktoru KLDR v Jongbjonu, znovu zvyšuje napětí.

Pchjongjang minulý týden varoval Jižní Koreu, aby její civilní letadla nepoužívala severokorejský vzdušný prostor. Jinak si vyhrazuje právo je sestřelit.

Soul okamžitě uposlechl, protože vzpomínka na sestřelení letadla Korean Air nad Sovětským svazem v roce 1983 je stále živá a něco podobného by země nechtěla zažít znovu.

Mezitím američtí a jihokorejští vojáci dnes zahájili společné vojenské cvičení, které potrvá do 20.března. USA na jihu Koreje udržují kontingent zhruba 28 tisíc vojáků od konce korejské války v roce 1953.

Severokorejský vůdce Kim Čong-il.
Severokorejský vůdce Kim Čong-il. | Foto: Reuters

Severní Korea označila cvičení za přípravu k agresi a uvedla svoji armádu do stavu bojové pohotovosti.

Je reaktor zničen? 

Severokorejský komunistický režim souhlasil na začátku roku 2008 se zastavením jaderného programu výměnou za americkou a jihokorejskou hospodářskou pomoc. Tvrdí, že reaktor zničil, ale USA žádají, aby vše ověřili mezinárodní inspektoři.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová na své nedávné cestě po Asii označila KLDR za tyranii, nicméně nabídla ji hospodářskou pomoc a mírovou smlouvu, pokud se prokáže, že se jaderného programu s možným vojenským využitím zbavila.

Pchjongjang šokoval svět v říjnu 2006 svoji první a zatím poslední zkouškou atomové bomby.

Kima nahradí asi Kim 

Nejasný zůstává zdravotní stav severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Sedmašedesátiletý diktátor údajně loni prodělal mrtvici a dlouho se zotavoval.

Pionýři u sochy zakladatele severokorejské komunistické dynastie Kim Ir-sena.
Pionýři u sochy zakladatele severokorejské komunistické dynastie Kim Ir-sena. | Foto: Reuters

Spekuluje se o možném mocenském boji v zemi, zejména v řadách armády. Kimovým nástupcem by měl být jeho mladší šestadvacetiletý syn Kim Jong-an.

Podle jihokorejských komentátorů tomu nasvědčuje fakt, že Kim Jong-an kandidoval ve včerejších volbách do severokorejského parlamentu. Ty se nesly v „tradičním" duchu: stoprocentní účast a stoprocentní podpora kandidátům vládnoucí strany.

Sám Kim Čong-il převzal vedení komunistické země od svého otce Kim Ir-sena, který zemřel v roce 1994.
 


 

 

Právě se děje

Další zprávy