Saddámovy zbraně jsem si vymyslel, přiznal Iráčan

Zahraničí Zahraničí
5. 4. 2012 22:07
Irácký inženýr řekl BBC, že si zbraně hromadného ničení v rukou Saddáma vymyslel
Pohřeb obětí pumového útoku na bagdádském předměstí Sadr City
Pohřeb obětí pumového útoku na bagdádském předměstí Sadr City | Foto: Reuters

Londýn - CIA mu dala krycí jméno "Točka" - podle baseballového nadhozu, vrhaného s falší. Aniž by to tehdy agenti - a hlavně někdejší americký ministr zahraničí Colin Powell - tušili, irácký chemický inženýr Rafíd Ahmed Alwán al-Džanabí jim opravdu lhal.

Z Iráku emigroval v roce 1999 do Německa. Zpravodajcům pak podal svědectví o zbraních hromadného ničení, které měl režim Saddáma Husajna mít v držení.

Když ho tvůrci nového dvoudílného dokumentu BBC "Moderní špioni" konfrontovali, nevykrucoval se. Vůbec poprvé veřejně přiznal, že fabuloval. 

Nafukovali balóny

"Šli jsme do války v Iráku kvůli lži. A ta lež byla vaší lží," řekne mu podle listu Independent v pátečním vysílání reportér. "Ano," odpovídá al-Džanabí.

Co v roce 2003 následovalo, ví každý. Válka za stovky miliard dolarů a přes 100 000 mrtvých. "Točka" se ale brání: "Mým záměrem bylo svrhnout iráckého tyrana."

Foto: Reuters

V Iráku měl al-Džanabí na starosti dvě pojízdné laboratoře. Z údajných výroben zbraní se ale po invazi vyklubala pracoviště, kde vědci nafukovali balóny určené pro monitoring počasí. 

"Fakta"

To už však bylo pozdě. Saddám Husajn byl mimo hru a osmiletá okupace Iráku začala.

Al-Džanabího lži šéf americké diplomacie Colin Powell představil v únoru 2003 na zasedání Rady bezpečnosti OSN jako "fakta a závěry, založené na spolehlivých informacích". 

Pořad "Moderní špioni" bude v pátek vysílat stanice BBC2. Vedle případu irácké "Točky" se dokumentaristé věnují také ruské špionce Anně Chapmanové, napsal The Independent.

FBI filmařům přiznala, že společně s dalšími devíti agenty byla deportována kvůli hrozbě, kterou představovala pro nejmenovaného vládního ministra. Údajně měla v plánu ho "chytit do milostné pasti".

 

Právě se děje

Další zprávy