Šachmat má konkurovat americké F-35. Rusko se těší, že s novou stíhačkou dobude svět

ČTK ČTK
21. 7. 2021 10:41
Ruský prezident Vladimir Putin si na moskevském aerosalonu MAKS-2021 prohlédl novou ruskou stíhačku, která dostala název Šachmat. Nový stroj z konstrukční kanceláře Suchoj má být zřejmě určen na vývoz, ale zatím není jasné, zda je letadlo připraveno pro sériovou výrobu, uvedla agentura Reuters.
"Je to lehký jednomotorový stíhač páté generace, který v Rusku nemá obdoby," uvedli zástupci státního zbrojařského konglomerátu Rostech. | Video: Reuters

"Je to lehký jednomotorový stíhač páté generace, který v Rusku nemá obdoby," uvedli zástupci státního zbrojařského konglomerátu Rostech. Letoun patří ke generaci takzvaných neviditelných, přesněji řečeno obtížně zjistitelných stíhacích strojů. Práci pilota podpoří umělá inteligence. Šachmat má lákat na nízké provozní náklady a široké bojové možnosti.

Podle údajů poskytnutých výrobcem by připravovaný letoun měl být schopen vyvinout až dvojnásobnou rychlost zvuku. Udávaný dolet je 3000 kilometrů a hmotnost bojového zatížení 7400 kilogramů. Stroj lze upravit na bezpilotní verzi nebo dvojmístný model.

Podle analytika Olega Pantelejeva by ruská stíhačka mohla soupeřit na trhu s americkým strojem F-35. Ve světě je poptávka po lehčím a levnějším stroji, jaký Rusko dosud nenabízelo, a takový letoun by byl také vhodnější pro menší státy, tvrdí analytik. Stroj, jehož prototyp byl předveden na moskevském aerosalonu, by měl podle výrobce vzlétnout v roce 2023.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Černošický úřad nepřeruší řízení ke střetu zájmů Andreje Babiše

Černošický městský úřad nebude přerušovat řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Informoval o tom na svém webu. Babiš podal na městský úřad žalobu na ochranu před nezákonným zásahem, požaduje zastavení přestupkového řízení. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí Krajského soudu v Praze Hany Černé však žaloba nemá odkladný účinek a je na úvaze žalovaného, zda bude v řízení pokračovat, či vyčká na výsledek soudního řízení. Černošický úřad se rozhodl řízení nepřerušovat.

"Městský úřad, odbor přestupků, dospěl k závěru, že na základě podané žaloby nebude zahájené řízení přerušovat. Z důvodu předběžné opatrnosti (snížení rizika stížnosti či žaloby na nesprávný úřední postup) nebude městský úřad, odbor přestupků, zveřejňovat ani poskytovat text žaloby podané žalující stranou ke Krajskému soudu v Praze," stojí na webových stránkách úřadu.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž premiér porušuje zákon tím, že ovládá média. Babiš střet zájmů dlouhodobě odmítá. Uvádí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti, které jsou do něj začleněné.

Městský úřad v předchozím obdobném řízení Babišovi v roce 2019 uložil pokutu 200 000 korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán však řízení zastavil, střet zájmů se podle něj neprokázal. Letos v lednu se na černošický úřad opět obrátila organizace TI s tím, že disponuje novými důkazy ve věci. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy