Saakašvili žehlí dozvuky války s Ruskem. Mění ministry

Reuters Dominik Jandl, Reuters
5. 12. 2008 17:04
Z funkcí byli odvoláni šéfové resortů obrany a zahraničí
Gruzínci letos neprotestovali jen proti Rusku, ale také proti prezidentu Saakašvilimu
Gruzínci letos neprotestovali jen proti Rusku, ale také proti prezidentu Saakašvilimu | Foto: Roman Staněk

Tbilisi - Gruzínští ministři obrany a zahraničí dostali výpověď. V pátek to oznámil premiér Grigor Mgaloblišvili, který sám podotkl, že se jedná o jeden z dozvuků srpnové rusko-gruzínské války.

Ta po vojenské stránce skončila pro Gruzii debaklem. Informace z tiskové konference, kde Mgaloblišvili změny ve složení vlády oznámil, přinesla agentura Reuters.

"Ve sféře obrany země potřebujeme změny," řekl premiér. "Zároveň je důležité posílit zahraniční politiku, což vyžaduje více zkušeností," odůvodnil pak propuštění teprve 31leté šéfky diplomacie Jekatěriny Tkešelašviliové.

Premiér se na změnách dohodl s prezidentem Michailem Saakašvilim po vlnách ostré kritiky ze strany opozičních sil. Těm vadí jak Saakašviliho postup proti Rusku, tak i samotná prohra v krátkém konfliktu.

Škatulata, hejbejte se

Výměna dvou ministrů přitom není první kabinetní změnou, která se po válce s Ruskem odehrála. Mgaloblišviliho totiž do funkce premiéra Saakašvili jmenoval až v říjnu.

Gruzínská ministryně zahraničí Jekatěrina Tkešelašviliová ve funkci končí. Prý nemá dost zkušeností
Gruzínská ministryně zahraničí Jekatěrina Tkešelašviliová ve funkci končí. Prý nemá dost zkušeností | Foto: Reuters

Premiér se v pátek nechal slyšet, že ministra obrany Davida Kezarašviliho ve funkci nahradí jeho dosavadní náměstek Batu Kutelia.

Na křeslo ministra zahraničí pak po Tkešelašviliové usedne Grigol Vašdze. Ten přitom jen "změní křeslo" ministra zahraničí za křeslo ministra kultury, jímž byl doposud.

Agentura Reuters rovněž přinesla informaci, že na svůj post rezignoval v Gruzii velmi populární velvyslanec při OSN Irakli Alasania. Ten je přitom stále častěji zmiňován jako potenciální nástupce Michaila Saakašviliho v čele státu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy