reklama
 
 

Saakašvili žehlí dozvuky války s Ruskem. Mění ministry

5. 12. 2008 17:04
Z funkcí byli odvoláni šéfové resortů obrany a zahraničí

Tbilisi - Gruzínští ministři obrany a zahraničí dostali výpověď. V pátek to oznámil premiér Grigor Mgaloblišvili, který sám podotkl, že se jedná o jeden z dozvuků srpnové rusko-gruzínské války.

Ta po vojenské stránce skončila pro Gruzii debaklem. Informace z tiskové konference, kde Mgaloblišvili změny ve složení vlády oznámil, přinesla agentura Reuters.

"Ve sféře obrany země potřebujeme změny," řekl premiér. "Zároveň je důležité posílit zahraniční politiku, což vyžaduje více zkušeností," odůvodnil pak propuštění teprve 31leté šéfky diplomacie Jekatěriny Tkešelašviliové.

Premiér se na změnách dohodl s prezidentem Michailem Saakašvilim po vlnách ostré kritiky ze strany opozičních sil. Těm vadí jak Saakašviliho postup proti Rusku, tak i samotná prohra v krátkém konfliktu.

Škatulata, hejbejte se

Výměna dvou ministrů přitom není první kabinetní změnou, která se po válce s Ruskem odehrála. Mgaloblišviliho totiž do funkce premiéra Saakašvili jmenoval až v říjnu.

Premiér se v pátek nechal slyšet, že ministra obrany Davida Kezarašviliho ve funkci nahradí jeho dosavadní náměstek Batu Kutelia.

Na křeslo ministra zahraničí pak po Tkešelašviliové usedne Grigol Vašdze. Ten přitom jen "změní křeslo" ministra zahraničí za křeslo ministra kultury, jímž byl doposud.

Agentura Reuters rovněž přinesla informaci, že na svůj post rezignoval v Gruzii velmi populární velvyslanec při OSN Irakli Alasania. Ten je přitom stále častěji zmiňován jako potenciální nástupce Michaila Saakašviliho v čele státu.

autoři: Dominik Jandl, Reuters | 5. 12. 2008 17:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama