Saakašvili nemusí do domácího vězení. Na Ukrajině ještě není vše ztraceno, komentoval verdikt soudu

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 11. 12. 2017 22:37
Ukrajinský soud v pondělí zamítl žádost tamní prokuratury na uvalení domácího vězení na bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho, politik je tak volný.
Zatčení Michaila Saakašviliho.
Zatčení Michaila Saakašviliho. | Foto: Reuters

Kyjev - Kyjevský soud v pondělí zamítl žádost ukrajinské prokuratury o uvalení vazby ve formě domácího vězení na gruzínského exprezidenta a odvolaného ukrajinského gubernátora Michaila Saakašviliho. Saakašviliho čelí obvinění, že ve spolčení se zločineckou skupinou napomáhal na Ukrajině státnímu převratu. Proti rozhodnutí soudu je možné se do pěti dnů odvolat, uvedla agentura Unian.

Policie politika zadržela v pátek, Saakašvili následně v cele předběžného zadržení o víkendu zahájil hladovku. Obžaloba v pondělí u soudu žádala o vazbu ve formě domácího vězení s povinným nošením elektronického náramku.

Přeplněná soudní síň, kde byli kromě novinářů i Saakašviliho stoupenci, na rozhodnutí soudkyně Larysy Cokolové reagovala potleskem. Saakašvili pak rozhodnutí soudkyně chválil, znamená to podle něj, že na Ukrajině ještě "není vše ztraceno".

"Vzhledem k tomu, že už několik dní hladovím, je mým prvním cílem se najíst," žertoval Saakašvili po vyhlášení rozhodnutí.

Gruzínský exprezident dále novinářům řekl, že nemá ambice stát se ukrajinským prezidentem, v zemi ale hodlá pokračovat v boji proti oligarchické vládě.

Politik, který si v rodné Gruzii vysloužil pověst zapřisáhlého nepřítele Kremlu, v pondělí obvinění ukrajinské prokuratury znovu označil za lživá. Úřady se tak podle Saakašviliho snaží omezit jeho politickou činnost a schovat ho před veřejností. Během líčení se také označil za válečného zajatce.

"Nepovažuji se za zadrženého. Považuji se za válečného zajatce. Považuji se za zajatce ukrajinských oligarchů a (ruského prezidenta Vladimira) Putina. Jsem válečný zajatec. Skutečně. Protože oni vedou válku proti Ukrajině," citovala agentura Unian Saakašviliho, který během soudního líčení zazpíval ukrajinskou a gruzínskou hymnu.

Saakašviliho přišla u soudu podpořit bývalá ukrajinská premiérka a nyní opoziční poslankyně Julija Tymošenková. Před soudní budovou se policie střetla se zhruba 200 stoupenci gruzínského exprezidenta.

Devětačtyřicetiletý Saakašvili se na Ukrajině politicky angažuje od roku 2015, do země ho pozval ukrajinský prezident Petro Porošenko. Vztahy mezi oběma politiky však postupně ochladly; ukrajinskému prezidentovi vyčítá Saakašvili tolerování korupce a váhavé prosazování reforem.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy