S rekordním požárem bojuje v Novém Mexiku 1200 hasičů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
3. 6. 2012 7:54
Lesy hoří na ploše 917 kilometrů čtverečních, spáleno je už skoro 92 hektarů
Foto: Reuters

Albuquerque - Více než 1200 hasičů bojuje proti rekordnímu požáru, který sužuje americký stát Nové Mexiko. V sobotu se urychleně snažili vybudovat bariéry, které by zabránily dalšímu šíření ohně rozdmýchávaného větrem a živeného suchem, napsala v neděli agentura Reuters.

Oheň nyní hoří na ploše více než 917 čtverečních kilometrů a hasiči předpokládají, že by mohl začít sestupovat dolů z hor východně od osady Glenwood. Ta zatím není bezprostředně ohrožená, ale místní obyvatelé už celé dny žijí uprostřed hustého kouře a v noci vidí záři plamenů.

Požár už spálil 91.865 hektarů porostu a stal se tak největším, jaký byl kdy v dějinách státu Nové Mexiko zaznamenán. Rozhořel se 16. května po úderu blesku a zatím zničil 12 domů a stejný počet dalších budov. Osady v blízkosti požáru, jako je malé hornické město Mogollon, zůstávají evakuované.

Sousední stát Texas ničily rozsáhlé lesní požáry vloni v dubnu. Letos kvůli suchu udeřil lesní požár také u nás, když zachvátil borový porost u Bzence na Hodonínsku.


 

Právě se děje

před 46 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy