Kypr se otevře prvním turistům. Kdo nechce testy a karanténu, musí mít očkování

Kypr, kam často míří na dovolenou nejen Češi, postupně přijímá novou podobu turistické destinace po koronaviru. Od dubna Izraelci a od května Britové tam budou moci zaletět, aniž by potřebovali negativní test nebo museli nastoupit do karantény. Vstup na ostrov ale bude mít v takovém případě jednu podmínku: očkování proti koronaviru.
Nikósie v dobách koronaviru.
Nikósie v dobách koronaviru. | Foto: Reuters

"Informovali jsme britskou vládu, že od 1. května ulehčíme příjezd naočkovaných britských občanů," uvedl ve čtvrtek podle stanice BBC náměstek kyperského ministra turismu Savvas Perdios.

Dosud platí, že Britové musí na místě podstoupit test a následně i karanténu. Toto opatření nyní nahradí potvrzení o plném naočkování, tedy obou dávkách vakcíny, kterou schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Stále ale budou probíhat náhodné testy na koronavirus na hranicích. 

Kypr se tím snaží restartovat cestovní ruch, který loni klesl o 85 procent. Britové navíc už několik let tvoří nejpočetnější skupinu turistů na ostrově. 

Nyní mají Britové cestování za hranice povolené pouze ve výjimečných případech. Už dříve ale tamní premiér Boris Johnson ohlásil, že uvolnění za účelem rekreačních cest přijde ve druhé polovině května. Wales, Skotsko ani Severní Irsko ale datum zatím nestanovily. Není proto zatím jasné, zda budou moci britští turisté možnosti využít hned od 1. května, kdy ji Kypr povolí. Poté s očkováním mohou vyrazit také do Polska a Estonska. 

Stejnou výjimku dostanou také naočkovaní Izraelci, kteří budou moci na Kypr vyrazit už 1. dubna. Ti poté mohou cestovat i do Řecka, které má pro ně stejná pravidla. 

Cestování po předložení potvrzení o očkování oznámilo i Rakousko. Návrh vakcinačních "zelených" pasů, které by umožnily volné cestování pro občany po vakcinaci, prosazují i jihoevropské země jako Řecko či Portugalsko. Dánsko a Švédsko na nich již pracují. Island zase povolil vstup očkovaným turistům z Lichtenštejnska a Norska, dodává BBC.

Evropská komise chce unijní návrh představit v průběhu března.

Ven jen dvakrát denně

Kypr není v porovnání s dalšími evropskými zeměmi tolik zasažen pandemií koronaviru. Od počátku šíření viru se v zemi s 1,1 milionu obyvatel nakazilo pouze 36 tisíc lidí a na následky onemocnění zemřelo 232 lidí.

Země zavedla přísná opatření. Uvolnění přišlo až 1. března, odkdy ale zároveň platí například zákaz nočního vycházení mezi devátou večerní a pátou ranní. Omezil se také pohyb na maximálně dvě cesty denně, které Kypřané navíc musí předem ohlásit SMS zprávou a počkat na potvrzení. Nově je zavedeno povinné týdenní testování pro zaměstnance všech otevřených služeb a také se pravidelně musí testovat učitelé a studenti, uvádí na svých stránkách vláda

Video: Machu Picchu se otevřelo jedinému turistovi. Japonec v Peru čekal sedm měsíců

Machu Picchu se otevřelo jedinému turistovi. Japonec v Peru čekal sedm měsíců | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 40 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy