S místními radši nemluvte moc dlouho. KLDR láká turisty na Kimova muzea, továrnu i festival piva

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 8. 2017 8:21
První cestovní kancelář, která nabízí organizované zájezdy do Severní Koreje, byla otevřena v Moskvě. Turistům slibuje, že se "plně ponoří" do korejské kultury a zažijí zábavu "bezpečnější než procházky Londýnem“. Turisté se před zájezdem podrobí kontrole a na jejich cestě je pak bude vždy doprovázet průvodce. Ten bude mimo jiné sledovat "vhodné" chování cestovatelů a zajišťovat jejich bezpečnost. Fotit si strategické a vojenské budovy je přitom zakázáno a nedoporučují se ani dlouhé rozhovory s místními obyvateli.
Cyklista a ženy v tradičních severokorejských krojích.
Cyklista a ženy v tradičních severokorejských krojích. | Foto: Reuters

Moskva - V Moskvě se otevřela první cestovní kancelář, která nabízí organizované zájezdy do Severní Koreje. Ruská firma NKOREA.RU, které Pchjongjang nově udělil licenci, slibuje turistům, že se "plně ponoří" do korejské kultury a zažijí zábavu "bezpečnější než procházky Londýnem". Cestovatelům údajně přiblíží mnohostranný život v nejvíce uzavřené zemi světa, napsala agentura Reuters.

Severní Korea čelí v současné době tvrdým sankcím, které na zemi uvalila Rada bezpečnosti OSN na začátku srpna v souvislosti s dalšími severokorejskými raketovými testy. Pchjongjang tak podle agentury Reuters má velký zájem na rozvoji turismu, který by zemi přinesl tolik potřebnou hotovost.

Turisté se před zájezdem podrobí kontrole a na jejich cestě je pak bude vždy doprovázet průvodce. Ten bude mimo jiné sledovat "vhodné" chování cestovatelů a zajišťovat jejich bezpečnost. Fotit si strategické a vojenské budovy je přitom zakázáno a nedoporučují se ani dlouhé rozhovory s místními obyvateli.

Americký student Otto Warmbier, kterého věznili v Severní Koreji, zemřel v kómatu. Je to týden, kdy ho diktátorský režim po 17 měsících propustil.
1:17
Americký student Otto Warmbier, kterého věznili v Severní Koreji, zemřel v kómatu. Je to týden, kdy ho diktátorský režim po 17 měsících propustil. | Video: Reuters

Nejdražší zájezd, který agentura nabízí, stojí přibližně 118 000 rublů (zhruba 44 000 korun) a turisty zavede na farmu, do místní továrny produkující balenou minerální vodu a buddhistického chrámu. Hosté si projdou hory, ochutnají severokorejské národní pokrmy a otevřený jim je i nespočet muzeí postavených na počest severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Méně náročným cestovatelům nabízí cestovní agentura relaxaci na pláži, leteckou přehlídku a dokonce i festival piva.

Zda budou mít Rusové o zájezdy do KLDR zájem, není podle agentury Reuters jisté. V posledních letech si totiž ruští turisté oblíbili cesty především do Evropy a cenově dostupné dovolené v Turecku a Tunisku.

KLDR se cítí ohrožena armádou USA a to je příčina, proč vyvíjí jaderné a raketové zbraně, říká koreanista Jaromír Chlada. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy