reklama
 
 

S Kimem si rozumím. Dělal sice strašné věci, ale to mnoho dalších také, prohlásil Trump

Aktualizováno 14. 6. 2018 11:09
Americký prezident Donald Trump a severokorejský lídr Kim Čong-un si potřásli rukou | Video: Reuters |  00:44
Trump připustil, že Kim spáchal strašné věci. Dodal ale, že mnoho dalších lidí udělalo také hrozné věci.

Washington - Pro dosažení denuklearizace KLDR mohou Spojené státy upozadit porušování lidských práv severokorejským režimem. V rozhovoru pro televizi Fox News to naznačil americký prezident Donald Trump. Reagoval tak na dotazy ohledně svého summitu s vůdcem KLDR Kim Čong-unem.

Trump připustil, že Kim spáchal strašné věci, a označil ho anglickým výrazem tough guy, což lze přeložit mimo jiné jako tvrďák či drsňák. Dodal ale, že mnoho dalších lidí udělalo také hrozné věci. "Myslím, že lze najít řadu zemí, kde se stala spousta špatných věcí," prohlásil. Podle agentury Reuters tím zlehčil obavy z Kimova chování v oblasti lidských práv.

Reuters již v květnu napsal, že to vypadá, že Trump najednou ve vztahu ke KLDR lidská práva opomíjí. Dříve přitom označil Kima za "šílence, kterému nevadí mučit hlady a zabíjet vlastní lidi".

Americké ministerstvo zahraničí v dubnu zařadilo KLDR mezi země, které každodenně porušují lidská práva. Vyšetřovatelé OSN přirovnali míru tohoto porušování ke zvěrstvům z éry nacismu a doporučili, aby se severokorejští činitelé zodpovídali před Mezinárodním trestním soudem.

Sám Kim je podezřelý z toho, že nařídil vraždu svého bratra Kim Čong-nama loni v únoru v Malajsii, stejně jako popravu svého strýce Čang Song-tcheka v roce 2013.

Trump nicméně ocenil svůj vztah s Kimem. "Myslím, že máme velmi dobrý vztah. Rozumíme si," uvedl na adresu muže, s nímž si ještě nedávno vyměňoval urážky.

Trump rovněž hovořil o americkém vojenském kontingentu v Jižní Koreji, který podle Pentagonu tvoří přes 23 000 aktivních příslušníků armády. Skutečný počet vojáků přítomných na Korejském poloostrově ale závisí na použité metodice, Fox News například uvádí 28 500 vojáků.

"Rád bych vojáky stáhnul jakmile to bude možné, protože nás to stojí obrovské a obrovské peníze," řekl Trump. "Rád bych je dostal domů, ale teď to není na pořadu dne. Dostaneme se k tomu, až přijde vhodný čas," dodal. Po jednání s Kimem prezident oznámil, že USA již nebudou pořádat s jihokorejskou armádou tradiční manévry, které Pchjongjang kritizoval jako provokace a přípravu na invazi.

Prezident s Fox News hovořil před odletem ze summitu v Singapuru, kde Kim potvrdil svůj dubnový obecný závazek k likvidaci jaderného arzenálu KLDR. "Myslím, že jsme v určitém směru už udělali něco velmi historického. Ale pro mě to bude úspěch, až když to bude hotové," řekl Trump o cíli zbavit KLDR jaderných zbraní.

Ve středu šéf Bílého domu napsal na twitteru, že jaderné nebezpečí ze strany KLDR pominulo. Podle amerického ministra zahraničí Mika Pompea Spojené státy doufají, že dosáhnou jaderného odzbrojení v Severní Koreji během následujícího dvou a půl roku. Výměnou Washington nabídl Pchjongjangu bezpečnostní záruky a možné budoucí zrušení hospodářských sankcí.

Podívejte se, jaké video Trump pustil Kim Čong-unovi na svém iPadu:

Trump pustil Kimovi video plné akce a patosu. Nechyběl ani představitel Ramba. | Video: The White House |  02:03

autor: ČTK | 14. 6. 2018 6:12

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama