S irským referendem drama nekončí. Brusel neví co dál

Naďa Straková
30. 9. 2009 10:25
Lídři EU zatím nemají jasno, co podniknou v případě, že Irové schválí Lisabonskou smlouvu a Česko bude s ratifikací nadále otálet
Foto: Aktuálně.cz

Brusel - Nervozita v Bruselu s blížícím se irským referendem o Lisabonské smlouvě stoupá. A nejsou to jen Irové, kdo dělá lídrům EU v těchto dnech starosti.

Pokud totiž unijní reformní pakt v Irsku projde, bruselské oči se záhy otočí směrem k Praze, respektive k Pražskému Hradu, kde smlouva čeká už jen na podpis prezidenta.

A ten podle svých slov bude čekat na rozhodnutí Ústavního soudu, ke kterému v úterý podala skupina 17 senátorů návrh na další přezkoumání Lisabonské smlouvy.

Tento krok je v mezinárodních médií vnímán vesměs jako zbytečné zdržování. "Stížnost může způsobit další zdržení ratifikace, i v případě, že Irové Lisabon schválí," píše britský server BBC.

Proti nové ústavní stížnosti vystoupila také řada českých politiků, včetně Mirka Topolánka, který varoval před izolací, jež Česku hrozí v případě, že s ratifikací bude i nadále otálet.

Drama nekončí

Drama kolem Lisabonské smlouvy opepřila nedávno zveřejněná informace o dopisu šéfa britských konzervativců Davida Camerona, určeném prezidentu Klausovi. V něm měl Cameron naznačit, že pokud jeho strana na jaře vyhraje volby, uskuteční referendum.

Foto: Aktuálně.cz
Irské referendum
Irská kampaň na Lisabon dostane tisíce eur od Ryanairu

Pokud měl Cameronův dopis vyslat Klausovi signál, že toryovci, kteří nebyli ve Velké Británii u moci od roku 1997, v případě nepřijetí Lisabonu přispěchají euroskeptikům na pomoc,  musel by český prezident vydržet se svým váháním až do července příštího roku. A to je podle britského liberálního europoslance Andrewa Duffa nereálné.

K uspořádání referenda je totiž potřeba podpis královny, který bude jednoduché získat, míní Andrew Duff, ale nějaký čas to také spolkne. Navíc technická přáprava plebiscitu by údajně vyžadovala minimálně měsíc.

Vážné důsledky, ale jaké?

Proti otálení dokončení ratifikace paktu v Česku nedávno ostrými slovy varoval francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

"Řekl jsem jasně, že pokud Irové řeknou 'Ano', nepřichází v úvahu, abychom zůstávali v zemi nikoho, ve které Evropa nemá nastaveny instituce pro boj s krizí," prohlásil v polovině září prezident Sarkozy. "Bude potřeba z toho vyvodit důsledky, ale ty budou tématem až dalšího jednání," dodal.

Foto: lisbonvote.com
Irské referendum
Potraty a eutanazie ovlivní irské referendum o Lisabonu

EU počítá s ratifikací smlouvy do konce letošního roku. Další odklady by mohly zkomplikovat formování Evropské komise, které vyprší mandát na konci října.

Nová komise by se v případě neratifikace dokumentu musela utvořit podle starých pravidel ukotvených ve smlouvě z Nice z roku 2001.

"Pokud Lisabon v Irsku projde a Česko bude nadále otálet s ratifikací, budeme muset zjistit, zda existuje nějaké konkrétní datum či jiné řešení," komentovala současnou komplikovanou situaci švédská ministryně pro Evropu Cecilia Malmströmová.

Unijní lídři se dále obávají, že takováto prozatímní komise nebude moci jednat tak aktivně, jak by měla, zejména v době globální krize.

Mnozí upozorňují na to, že by Česko v případě dalšího protahování mohlo o svého komisaře přijít. K tomu by ale byl potřeba souhlas všech členských států a podle Lukáše Pachty z pražské Metropolitní univerzity je toto nepravděpodobné. Jak řekl v rozhovoru pro Českou televizi, mluvit v tomto případě o nějakém trestu ze strany Bruselu, není zrovna šťastné.

Kampaň proti smlouvě irské Socialistické strany - "Ne privatizaci zdravotnictví a vzdělání"
Kampaň proti smlouvě irské Socialistické strany - "Ne privatizaci zdravotnictví a vzdělání" | Foto: socialistparty.net
Irské referendum
Irští odboráři vyzývají k hlasování proti Lisabonu

Není tedy zcela jasné, co se bude přesně dít v případě, že Irsko Lisabon schválí a Václav Klaus bude s podpisem nadále vyčkávat. Mnozí v Bruselu se však shodnou na tom, že pověsti Česka, která není zcela bez poskvrny, to příliš nepřidá.

 

 

Právě se děje

Další zprávy