S hledáním vrahů ze Zwickau pomáhal Němcům nekromant

Zahraničí Zahraničí
20. 6. 2012 8:57
Hamburská policie využila pomoci "íránského média", vyplývá z nového šetření
Zwickau - neonacisté
Zwickau - neonacisté | Foto: Reuters

Hamburg - O zoufalosti německé policie při vyšetřování série devíti vražd, jež mezi lety 2000 a 2007 spáchali pravicoví extremisté ze Zwickau (Cvikova), vypovídá fakt, že se obrátila i na okultistu.

Jméno nekromanta časopis Spiegel neuvedl, ale údajně je "doma v Íránu známý" a jde o "giganta mezi metafyziky".

Íránec se policii ozval sám a nabídl jí zprostředkovat výpověď oběti sedm let staré vraždy, vyplývá z dokumentů určených pro Bundestag, jenž stěží uvěřitelné praktiky vyšetřuje.

Policie: zkoušeli jsme všechno

Zelinář Süleyman Tasköprü mu prý řekl, že vražda byla "neplánovaná" a za celým incidentem stála nějaká "nespravedlnost". Úlohu údajně mohly hrát i drogy. Oběť měla být v kontaktu s nějakým "gangem až osmi motorkářů".

Za nesmyslnou výpověď požadovala přítelkyně Íránce víza a odměnu 300 tisíc eur (přes 7,6 milionu eur), kterou policie nabízela za informace vedoucí k dopadení vrahů.

Hamburská policie tvrzení Íránce prověřila, ale k ničemu nedošla. "Nemáme co ztratit," psal v e-mailu jeden z mužů zákona poté, co se rozhodli služeb nekromanta využít. "Už jsme dostali zelenou v případě hypnózy. Podle mého názoru nikomu neublíží, pokud využijeme i této nabídky. Nic nás to nebude stát," citoval jeho korespondenci Spiegel. 

"Neuvěřitelné"

Sraz neonacistů v Hamburku
Sraz neonacistů v Hamburku | Foto: Reuters

Íránec nakonec odměnu nezískal. Německé policii se povedlo případy vražd, bankovních loupeží a bombových útoků pospojovat poté, co neonacisté Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt z Národněsocialistického podzemí (NSU) spáchali loni v listopadu sebevraždu.

K činům se přihlásili v objevené videonahrávce. Komplicem jim byla Beaty Schsäpeová, jež sedí od podzimu ve vězení. Kromě ní policie v souvislosti s tímto případem zatkla dalších pět údajných spolupachatelů.

Neschopnost policistů najít spojitost mezi devíti vraždami tureckých a řeckých imigrantů a jedné policistky teď prověřuje poslanecká komise.

"Stopu pravicových extremistů v Hamburku vůbec neprověřovali. Místo toho použili informace od nekromanta. Neuvěřitelné," postěžoval si poslanec Bundestagu a šéf vyšetřovací komise Sebastian Edathy.

 

Právě se děje

Další zprávy