S bitkami v tchajwanském parlamentu je konec

pav, Reuters
21. 2. 2008 14:15
Vládní strana chce příměří. Kvůli dobré pověsti země
Záběr z poslední velké rvačky v tchajwanském parlamentu, které se loni v květnu účastnilo na pět desítek zákonodárců
Záběr z poslední velké rvačky v tchajwanském parlamentu, které se loni v květnu účastnilo na pět desítek zákonodárců | Foto: Reuters

Tchaj-pej - Rvačky mezi poslanci patří už od 90.let neodmyslitelně k tchajwanské parlamentní demokracii. Této zvláštní tradici ale zřejmě odzvonilo.

Největším bitkařům totiž podle jejich slov došlo, že barvité scény parlamentních potyček v Tchaj-peji, jež s gustem zařazovali do vysílání editoři televizního zpravodajství na celém světě, pověsti jejich země v zahraničí příliš nepomáhají.

Zmoudření výtržníků

"Rvačky jsou pro image Tchaj-wanu čím dál tím horší, napříště se konfliktům vyhneme," řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters šéf parlamentní frakce vládní Demokratické pokrokové strany (DPP) Ker Chien-ming.

Právě DPP byla v minulosti přičítána vina na vyprovokování celé řady bouřlivých potyček, kdy v parlamentu létaly vzduchem nejen nadávky a facky, ale například i noviny, boty, mikrofony či krabice s jídlem.

Za tím, co vypadá jako zmoudření zákonodárců, je ale třeba hledat i poslední politický vývoj v zemi.

Pokrokoví demokraté utrpěli v lednových volbách do sněmovny drtivou porážku od Národní strany (Kuomintang), a přestože prostřednictvím prezidenta Čen Šuej-piena nadále zůstávají u moci, jejich (i jeho) postavení bylo výrazně oslabeno.

Mezi důvody fatální prohry DPP byl mimo jiné zmiňován i odpor veřejnosti k jejímu konfrontačnímu stylu, který si strana vypěstovala už ve svých začátcích v 80.letech, kdy byla opoziční politická činnost de facto zakázaná.

"Nemůžeme teď bojovat, když je nás v parlamentu tak málo," konstatoval Ker s odkazem na nové poměry ve sněmovně, kde DPP nyní ovládá pouhých 27 křesel ze 113.

Čtěte více: Tchaj-wan volil pro Čínu, vládní strana utrpěla debakl

Divadlo pro média

Jak ale píše agentura Reuters, sami tchajwanští poslanci přiznávají, že většina senzačních bitev v parlamentu bývá spíše předem připraveným divadlem pro média než spontánním vzplanutím vášní.

Předsedové frakcí mohou svým "ovečkám" (jakkoli tato metafora v daném případě pokulhává) jednoduše přikázat, aby neopouštěly svá místa.

Při nadcházejícím zasedání nové sněmovny se také počítá s tím, že při projednávání kontroverzních předloh budou zákonodárci instruováni ke konzultacím v soukromí, aby se předešlo možným konfliktům v jednací síni.

 

Právě se děje

Další zprávy