Východní pobřeží USA ohrožuje vlnobití a záplavy, hurikán Joaquin by se měl stočit jinam

ČTK ČTK
2. 10. 2015 20:00
Bahamy už druhý den bojují se silným větrem a vlnobitím, které má na svědomí hurikán Joaquin. Záchranáři mají v současně době největší obavy o 33člennou posádku nákladní lodě El Faro, která se ve východní části Baham dostalo do potíží. S posádkou už delší dobu nemají spojení.
Vlnobití a záplavy v New Jersey.
Vlnobití a záplavy v New Jersey. | Foto: Reuters

Nassau/Miami - Hurikán Joaquin v pátek již druhým dnem bičuje silným větrem a vlnobitím jižní oblasti Baham, kde hrozí vážné povodně. V oblasti se navíc pohřešuje nákladní loď s 33člennou posádkou. Lijáky provázející ničivý živel dorazily k východnímu pobřeží Spojených států, podle nejnovějších poznatků se ale nenaplní obavy, že hurikán vážně ohrozí východoamerické pobřeží, uvedlo v pátek americké Národní středisko pro hurikány (NHC).

"Předpovědní modely dále ukazují na trasu (hurikánu) daleko od východního pobřeží Spojených států a hrozba přímých dopadů bouře Joaquin v Jižní a Severní Karolíně a dalších státech se snižuje," uvádí NHC. Ředitel střediska Rick Knabb ale podle agentury Reuters dopoledne řekl, že hurikán i tak v některých místech způsobí "velmi špatné počasí".

Kolem poledne místního času (večer SELČ) policie ve Virginii hlásila, že zaznamenala více než stovku havárií a dalších problémů, které řidičům způsobily silné deště. Ve státě Severní Karolína, kde začaly hrozit i povodně, zahynul podle policie dvaasedmdesátiletý muž, na jehož auto spadl strom.

Guvernéři států New Jersey, Virginie, Severní a Jižní Karolína a Maryland preventivně vyhlásili mimořádný stav a zmobilizovali národní gardu. "Zdůrazňuji, že hovoříme o riziku silných záplav, které mohou náš stát postihnout," varoval guvernér Severní Karolíny Patrick McCrory.

Pohřešuje se nákladní loď

Záchranáři mají obavy o 33člennou posádku nákladní lodě El Faro. Plavidlo o délce 224 metrů se ve východní části Baham dostalo do potíží a pobřežní hlídka po něm zatím neúspěšně pátrá. Loď byla na cestě z Floridy do Portorika. Posádka podle úřadů hlásila, že loď ztratila pohon a začala se naklánět. Nabrala i vodu, ale to už námořníci údajně dostali pod kontrolu. Záchranáři ale s lodí nemají už delší dobu spojení, uvedla agentura AP.

Joaquin se stal na své pomalé cestě Atlantickým oceánem bouří s větrem o síle 215 kilometrů v hodině, což z něj na pětibodové škále učinilo hurikán čtvrtého stupně. Tak silné hurikány už představují velké nebezpečí pro obydlené oblasti, neboť mohou vážně poškodit střechu a zdi.

Panovaly obavy, že se živel v pátek prudce obrátí přímo směrem k USA. Podle NHC ale nakonec nad Atlantikem míří jinam a navíc postupně slábne. Ohrozit by mohl v příštích dnech Bermudy.

Filmové záběry z Bahamských ostrovů Acklins a Long Island zachycovaly zaplavené silnice a mořské vlny, jak narážejí do zdí přilehlých domů. Školy a úřady byly zavřené, hrozí další vážné povodně. Oběti zatím nejsou hlášeny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy