Rychlý nárůst a strmý pád. Vlna omikronu je krátká, nemocnice dramaticky nezahltí

Martin Novák Martin Novák
18. 1. 2022 6:11
Státy, ve kterých se nová varianta koronaviru omikron rozšířila dříve než v Česku, hlásí podobnou zkušenost. Ačkoliv se v nich nakazil rekordní počet lidí, neznamenalo to podobně drastický nárůst hospitalizovaných nebo pacientů na jednotkách intenzivní péče. Případy navíc strmě rostou pouze několik týdnů a poté počty nakažených rychle padají.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Velká Británie, Francie, ale také některá velká města v USA nebo Austrálie hlásí, že počet nakažených omikronem po rychlém vzestupu již opadá.

Ve Francii byl dnem zlomu 13. leden: po několika dnech, kdy počet lidí pozitivně testovaných na covid-19 denně atakoval 300 tisíc, začala čísla klesat. Pařížský Institut Louise Pasteura očekává, že v nejbližších dnech bude ubývat i počet hospitalizovaných pacientů.

Také Velká Británie, první omikronem postižená evropská země, už je zřejmě za vrcholem nákazy a ve druhém lednovém týdnu ve srovnání s tím prvním zaznamenala méně infikovaných. Španělská vláda navzdory rekordním počtům nakažených označila situaci v zemi za stabilizovanou. Premiér Pedro Sanchéz navíc uvedl, že nastává čas covid-19 zařadit k běžné chřipce a již nemá smysl nakažené sčítat.

V Jihoafrické republice, kde se varianta omikron poprvé objevila už v listopadu, kulminovala nákaza na přelomu roku. Ačkoliv analýze situace v zemi brání nedostupnost přesných dat, Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden ve své zprávě potvrdila, že v řadě afrických zemí ustupuje.

Co čekat v Česku

Stále vysoký počet nakažených i hospitalizovaných uvádí Itálie. Německý epidemiolog Christian Drosten uvedl, že i v Německu má sice průběh onemocnění variantou omikrom u většiny lidí mírnější průběh než dříve, ale nakažených je tolik, že z hlediska zaplnění nemocnic tato "výhoda" omikronu v podstatě odpadá. Regionálně tak nelze přehlcení zdravotnických zařízení vyloučit, velmi vytížené jsou například nemocnice v New Yorku a dalších městech na východním pobřeží USA.

Čeští vědci očekávají, že v tuzemsku se vývoj nebude oproti jiným zemím lišit. Varianta omikron zde už převládá a vrchol vlny by měl přijít na přelomu ledna a února.

"Zaplněnost nemocnic snad už nebude tak dramatická, aby to vedlo ke kolapsu zdravotnictví. Nemocnice se budou znovu plnit, ale věřím, že pokud se nebude jednat o chronicky nemocného jedince, s omikronem v nemocnici neskončí. Spíš hrozí vysoký počet lidí v karanténách a izolacích," popsal deníku Aktuálně.cz předseda České vakcinologické společnosti a Národního institutu pro zvládání pandemie Roman Chlíbek.

Biochemik Jan Konvalinka řekl Českému rozhlasu, že je také lehce optimistický. "Nemocnice se opravdu naplňují, protože ta čísla jsou tak obrovská, že i menší patogenita viru pořád ještě bohužel stačí k zaplnění nemocnic. Ale je tam ještě jedna dobrá zpráva: Zdá se, že plicních komplikací je mnohem méně i u hospitalizovaných pacientů," vysvětlil vědec.

Podle vakcinologa Chlíbka bude omikron "přechodovým můstkem mezi pandemií a běžnou nemocností".

Méně hospitalizací

Na konci minulého týdne Dánsko a Nizozemsko zmírnily některá protipandemická opatření, přestože čísla nakažených jsou nadále vysoká. Vlády obou zemí zdůvodnily konec restrikcí tím, že lidí infikovaných omikronem končí v nemocnicích ve vážném stavu nízké procento a situace je tak pod kontrolou. V Nizozemsku však zůstávají zavřené restaurace nebo muzea.

Švédsko očekává vrchol vlny omikronu na konci ledna, počítá s maximálně 70 tisíci nakažených denně. Švédské úřady také uvedly, že přes vysokých počet infikovaných dramaticky nepřibývá hospitalizovaných nebo pacientů, které je nutné umístit na jednotky intenzivní péče.

Spojené státy se vzhledem k jejich rozloze obtížně hodnotí jako jeden celek, ale podle dat Univerzity Johnse Hopkinse klesá počet nově nakažených na severovýchodním pobřeží, kde se varianta omikron objevila nejdříve. Pokles se týká i New Yorku a Washingtonu.

O omikronu informovali jihoafričtí lékaři a vědci poprvé loni 24. listopadu. Po počáteční nejistotě dospěla řada vědeckých týmů ještě do konce roku k závěru, že varianta je silně nakažlivá, ale ve většině případů nezpůsobuje tak těžký průběh nemoci covid-19 jako předchozí delta. Vývoj v letošním roce tento závěr potvrzuje.

Video: Odchod delty slavme, ale opatrně, říká Pačes

Koronavirus nás vždycky dokáže překvapit. Průběh u nás bude velmi podobný jako v zahraničí. Tempu pandemie teď nestačíme, říká molekulární biolog. | Video: Daniela Písařovicová
 

Právě se děje

Další zprávy