Rychlejší než Mitch z Pobřežní hlídky? Francouzi na plážích testují záchranářské drony

ČTK ČTK
31. 7. 2016 9:06
Při jedné demonstraci dorazil dron k záchranáři hrajícímu roli plavce v nouzi na 100 metrů od pobřeží za 22 sekund. Další záchranář, který začal ve stejné chvíli plavat od břehu, byl od "oběti" ještě vzdálen asi 50 metrů, zatímco dron již spouštěl záchranný pás. Jeden speciálně upravený přístroj vyjde téměř na půl milionu korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Biscarrosse (Francie) - Za necelých 30 sekund odstartuje ze záchranářské stanice, dolétne nad plavce v nouzi a shodí mu záchranný pás: na plážích v Biscarrosse na jihozápadě Francie se letos v létě zkouší bezpilotní stroj Helper určený k tomu, aby pomáhal záchranářům na moři. Píše o tom agentura AFP.

Příběh této novinky, testované poprvé v Evropě od 20. července, začal setkáním Fabiena Fargeho, lékaře záchranné služby v tomto přímořském letovisku, s Gérardem Dumartinem, který stojí v čele místní společnosti Terra Drone.

"Patnáct let se dívám na to, jak záchranáři pracují. Jsou to opravdoví atleti, ale nelze jít dál za lidské síly. Před dvěma roky jsem začal přemýšlet o tom, jak využít drony při zachraňování lidských životů na moři," říká Fabien Farge.

Oba muži přistoupili ke zkouškám s dronem, ale nebyli příliš úspěšní, "Potřebovali jsme dron, který by byl schopen odolávat prudkým změnám větru a byl hodně stabilní," vysvětluje Fabien Farge. Rozhodli se zkonstruovat specifický dron a spojili se se společností Mywebteam specializující se na informatiku.

Výsledkem byl přístroj vážící 3,9 kilogramu, který nese kameru s ultra vysokým rozlišením, aby zaměřila osobu v nouzi, záchranný pás, který se dokáže automaticky nafouknout při styku s vodou, a systém na jeho spuštění.

Rychlejší než záchranář

Pro jeho tvůrce jsou výhody dronu Helper (Human environment and life protection emergency response) mnohé: je rychlý (dosahuje 55 až 80 kilometrů za hodinu), umožňuje dát oběti na vědomí, že se o ní ví, a zabránit tak tomu, aby propadla panice, má kameru umožňující zjistit, jaká je situace, aby bylo možné použít odpovídající prostředky.

"Dron rovněž může umožnit odstranit pochybnosti o údajné oběti a zabránit tomu, aby byl ohrožen život záchranáře," zdůrazňuje Fabien Farge. Dron může být používán i za nepříznivých meteorologických podmínek, za větru až do 50 kilometrů v hodině a ve vysokých vlnách.

Do konce století by se podle zbrojní firmy BAE Systems mohly stát realitou drony, které se stvoří v chemickém roztoku za pomocí molekul a počítače.
1:49
Do konce století by se podle zbrojní firmy BAE Systems mohly stát realitou drony, které se stvoří v chemickém roztoku za pomocí molekul a počítače. | Video: Reuters

V Biscarrosse, kam přijíždějí první rekreanti, bude dron zkoušen až do 22. srpna. "Cílem této experimentální fáze je zjistit, zda je pro nás přístroj přínosem," říká šéf záchranářů Romain Savoux, který přiznává, že dron má mnoho výhod.

Při jedné demonstraci dorazil dron k záchranáři hrajícímu roli plavce v nouzi na 100 metrů od pobřeží za 22 sekund. Další záchranář, který začal ve stejné chvíli plavat od břehu ke svém "tonoucímu" kolegovi, byl od "oběti" ještě vzdálen asi 50 metrů, zatímco dron již spouštěl záchranný pás. Pokud jde o vodní skútr, který se stal pro záchranáře nezbytný, musí být spuštěn na vodu a razit si cestu mezi koupajícími.

Podle starosty Biscarrosse Alaina Dudona, který souhlasil, aby 3,5 kilometru pláží jeho obce sloužilo jako experimentální základna, je dron jen "technickým řešením", které nesmí oslabit tým záchranářů. Po měsíci se Dudon spolu se starosty dalších obcí na pobřeží rozhodne, zda stojí za to investovat 18 000 eur (téměř půl milionu Kč) do nákupu nového přístroje.

 

Právě se děje

Další zprávy