reklama
 
 

Rychleji a snáz. Archeologové zřejmě zjistili, jak Egypťané stavěli pyramidy

Aktualizováno 11. 11. 2018 19:45
Jak dokázali Egypťané před 4500 lety postavit pyramidy z tak obřích, několik tun vážících kamenných bloků? Odvěká otázka je teď nejspíš konečně zodpovězena. Tým francouzských a britských archeologů objevil důkazy o sofistikovaných metodách, které stavitelé hrobek starověkých faraonů využívali.

Jde o zbytky kamenných ramp, které vědci nalezli v Arabské poušti ve starém lomu. Ten pochází z období, ve kterém vznikaly pyramidy v Gíze.

Kamenné kusy, které Egypťané z lomu tahali, byly podle Yannise Gourdona z Francouzského institutu pro orientální archeologii podobně velké jako ty, ze kterých pak stavěli pyramidy. Tým archeologů proto předpokládá, že stejný systém používali i při stavbě hrobek faraonů.

Rampy byly v podstatě schody, po jejichž stranách byly vyhloubené díry, pravděpodobně na dřevěné trámy. Za ty mohli stavitelé opřít lana, kterými těžký stavební materiál tahali. Část lidí tak šla nahoru a táhla kameny za sebou a druhá skupina, která stála dole a přehodila lano přes trám podobně jako přes kladku, zabírala i zespodu.

Takový způsob by Egypťanům pomohl postavit stometrové pyramidy mnohem rychleji, než se doposud předpokládalo, interpretuje objev britský deník The Times.

"Tento způsob umožnil lidem, aby se rozdělili po celé rampě a veškerou sílu směrovali jedním směrem," uvedl spoluautor objevu Roland Enmarch z univerzity v britském Liverpoolu.

Problém však spočívá v tom, že ani využití ramp, které zůstaly ve starém lomu, nelze potvrdit se stoprocentní jistotou. Ať už Egypťané používali jakýkoliv systém, konstrukci pokaždé odstranili. Dá se tedy jen předpokládat, že když už něco uměli, dokázali to zúročit na více místech.

"Tohle (techniku s rampou) uměli v době, kdy postavili Chufuovu pyramidu," dodává Enmarch.

Poukazuje na nejvyšší egyptskou pyramidu, která byla postavena před zhruba 4500 lety a je vysoká 138 metrů. Až do 80. let 19. století byla nejvyšší lidskou stavbou na světě. Egypťané na ni použili přibližně 2,3 milionu kamenných bloků, z nichž ty největší váží až 15 tun.

Egyptologové už dříve předpokládali, že na to stavitelé museli mít podobný systém. Dosud však nenašli žádný důkaz.

Video: Potápěči objevili největší zatopenou jeskyni světa

Video: Reuters |  00:47

autor: Simona Fendrychová | 6. 11. 2018 21:19

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama