Ryby a zelenina jsou nejlepší prevencí proti demenci

lem, Reuters
14. 11. 2007 10:02
Vědci: Ryba jednou týdně a zelenina denně chrání mozek
Strava Středozemního moře bohatá na rybí tuky a zeleninu snižuje výskyt Alzheimerovy choroby v pozdním věku.
Strava Středozemního moře bohatá na rybí tuky a zeleninu snižuje výskyt Alzheimerovy choroby v pozdním věku. | Foto: Jiří Mevald

Londýn/New York - Konzumace ryb a zeleniny zmenšuje riziko demence. Váš mozek ochrání také dlouhodobé užívání beta karotenu, tvrdí vědci.

Studie publikovaná v americkém časopise Neurology tvrdí, že strava Středozemního moře bohatá na rybí tuky a zeleninu, nebo vysoký přísun beta karotenu snižuje výskyt Alzheimerovy choroby v pozdním věku.

Antioxidanty chrání organismus

Důvodem je výskyt antioxidantů, které omezují proces oxidace v organismu a tím chrání lidské orgány, mozek nevyjímaje.

Kromě přirozených antioxidantů, přítomných v ovoci, zelenině a rybách, jsou tyto látky také uměle přidávány do potravin, aby zvýšily jejich trvanlivost.

Studie proběhla na vzorku osmi tisíc zdravých mužů a žen straších 65 let a přinesla jasné výsledky. Každý, kdo zařadí do svého jídelníčku rybí maso, obsahující omega-3 mastné kyseliny, snižuje riziko výskytu demence o celých 40 procent. A pokud jíte denně ovoce a zeleninu, riziko snížíte o 35 procent.

Antioxidanty chrání náš mozek
Antioxidanty chrání náš mozek | Foto: Reuters

Naopak omega-6 mastné kyseliny, obsažené například ve slunečnicovém oleji, riziko zdvojnásobují. Převaha omega-6 nad omega-3 mastnými kyselinami zvyšuje riziko srdečních chorob a zánětlivých onemocnění.

Beta karotenem proti Alzheimerovi

Stejný dopad na životnost organismu má podle americké studie publikované v časopise Archives of Internal Medicine dlouhodobé užívání beta karotenu.

Podle vědců jde o slibnou zbraň v boji proti Alzheimerově chorobě. Její užití má však svá rizika. Pokud ho jako doplněk stravy užívají kuřáci, zvyšuje se riziko výskytu rakoviny plic, tvrdí studie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy