Rwandský prezident Západu:Investujte v Africe jako Čína

Naďa Straková
17. 10. 2009 0:03
Paul Kagame v rozhovoru pro německý deník chválí Čínu za její investiční činnost v Africe
Rwandský prezident Paul Kagame
Rwandský prezident Paul Kagame | Foto: Reuters

Kigali - Rwandský prezident Paul Kagame chválí čínskou vládu za její investice na africkém kontinentě. Jedním dechem ale kritizuje Západ za to, že s Afrikou své vztahy buduje jen na základě rozvojové pomoci.

Prezident Kagame tvrdí, že čínské investice ve velkém pomáhají africkým firmám a infrastruktuře. Roční objem vzájemného obchodu mezi Afrikou a Čínou se pohybuje kolem 100 miliard amerických dolarů.

O tom, že čínské firmy na africkém kontinentě jsou už několik let aktivní, není pochyb. Západ jim ale vyčítá, že zapomínají na prosazování transparentního chování a dodržování lidských práv.

Čínské firmy, mnoho z nich státem vlastněné, získávají stavební projekty za ceny, kterým evropské firmy nemají šanci konkurovat.

Bob Geldof se rozvojovou pomocí Africe zabývá už několik let
Bob Geldof se rozvojovou pomocí Africe zabývá už několik let | Foto: Naďa Straková

"Čínské firmy v Africe opravdu hodně investují a podle mého leckdy přejímají modely evropského způsobu zaměstnávání lidí. A to je dobře," řekl Aktuálně.cz Bob Geldof, zpěvák a aktivista, který se účastnil pražské konference Fora 2000.

Čína v Súdánu

Africe se také zamlouvá, že Peking navíc oproti Evropě všude ve světě, včetně Afriky uplatňuje politiku nevměšování se do vnitřních záležitostí. Proto si Čína dovolí obchodovat se zeměmi jako například Súdán, kam se západní země kvůli hrubému porušování lidských práv neodváží.

Na súdánského prezidenta Umara al-Bašíra vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu počátkem března letošního roku zatykač kvůli válečným zločinům v Dárfúru. Súdán je pro Čínu největším dodavatelem ropy.

Paul Kagame, kterého Západ řadí mezi dynamické lídry, v rozhovoru pro německý deník Handelsblatt vůči Západu nešetřil kritikou. Pro Čínu naopak nacházel jen slova chvály.

"Číňané do Afriky přinášejí přesně to, co potřebuje: investice a peníze tamním vládám a společnostem," řekl v rozhovoru.

Foto: Reuters

"Čína investuje do infrastruktury a staví silnice," dodal. Evropské a americké aktivity na tomto kontinentně podle něj Afriku k lepšímu nezměnily.

"Západní firmy Afriku do velké míry znečistily a to vlastně trvá pořád," míní Kagame.

Ačkoli Rwanda dostala od mezinárodních donorů pomoc na stabilizaci situace v roce 1994 těsně po genocidě, během níž zahynulo 800 tisíc lidí, převážně Tutsiů, tvrdí tento bývalý vůdce tutsijských povstalců, že Afrika nyní potřebuje hlavně investice.

"Osobně bych dal přednost, aby Západ do Afriky investoval, než aby poskytoval rozvojovou pomoc," řekl reportérům Handelsblattu rwandský prezident.

"Samozřejmě pomoc stále potřebujeme, ale bylo by daleko prospěšnější ji implementovat tak, aby to budovalo obchod a dalo vzniknout novým společnostem," myslí si Kagame.

Rwandský prezident také kritizuje vysoké obchodní tarify, které brání africkým výrobcům, aby vstupovali na globální trhy.

"Africe by daleko více pomohlo, kdyby nám průmyslově rozvinuté státy umožnily mít stejná obchodní práva, jako mají ony samy," řekl Kagame.

I tuto silnice v Etiopii stavěla čínská firma. Zatím ji využívají převážně chodci, jelikož auto v Etiopii si lidé nemohou jen tak dovolit.
I tuto silnice v Etiopii stavěla čínská firma. Zatím ji využívají převážně chodci, jelikož auto v Etiopii si lidé nemohou jen tak dovolit. | Foto: Naďa Straková

Čína se shání po ropě

Čína je druhým největším spotřebitelem ropy na světě a podle deníku The Wall Street Journal vede nyní jednání o obchodní spolupráci také v zemích západní Afriky, Guineji a Ghaně.

Až z ghanských ropných polí objevených v roce 2007 začne proudit tato na světě potřebná surovina, stane se Ghana brzy jedním z největších africkým vývozců ropy. Čína si už nyní vyjednává podmínky odběru.

 

Právě se děje

Další zprávy