Rwandský prezident Západu:Investujte v Africe jako Čína

Naďa Straková
17. 10. 2009 0:03
Paul Kagame v rozhovoru pro německý deník chválí Čínu za její investiční činnost v Africe
Rwandský prezident Paul Kagame
Rwandský prezident Paul Kagame | Foto: Reuters

Kigali - Rwandský prezident Paul Kagame chválí čínskou vládu za její investice na africkém kontinentě. Jedním dechem ale kritizuje Západ za to, že s Afrikou své vztahy buduje jen na základě rozvojové pomoci.

Prezident Kagame tvrdí, že čínské investice ve velkém pomáhají africkým firmám a infrastruktuře. Roční objem vzájemného obchodu mezi Afrikou a Čínou se pohybuje kolem 100 miliard amerických dolarů.

O tom, že čínské firmy na africkém kontinentě jsou už několik let aktivní, není pochyb. Západ jim ale vyčítá, že zapomínají na prosazování transparentního chování a dodržování lidských práv.

Čínské firmy, mnoho z nich státem vlastněné, získávají stavební projekty za ceny, kterým evropské firmy nemají šanci konkurovat.

Bob Geldof se rozvojovou pomocí Africe zabývá už několik let
Bob Geldof se rozvojovou pomocí Africe zabývá už několik let | Foto: Naďa Straková

"Čínské firmy v Africe opravdu hodně investují a podle mého leckdy přejímají modely evropského způsobu zaměstnávání lidí. A to je dobře," řekl Aktuálně.cz Bob Geldof, zpěvák a aktivista, který se účastnil pražské konference Fora 2000.

Čína v Súdánu

Africe se také zamlouvá, že Peking navíc oproti Evropě všude ve světě, včetně Afriky uplatňuje politiku nevměšování se do vnitřních záležitostí. Proto si Čína dovolí obchodovat se zeměmi jako například Súdán, kam se západní země kvůli hrubému porušování lidských práv neodváží.

Na súdánského prezidenta Umara al-Bašíra vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu počátkem března letošního roku zatykač kvůli válečným zločinům v Dárfúru. Súdán je pro Čínu největším dodavatelem ropy.

Paul Kagame, kterého Západ řadí mezi dynamické lídry, v rozhovoru pro německý deník Handelsblatt vůči Západu nešetřil kritikou. Pro Čínu naopak nacházel jen slova chvály.

"Číňané do Afriky přinášejí přesně to, co potřebuje: investice a peníze tamním vládám a společnostem," řekl v rozhovoru.

Foto: Reuters

"Čína investuje do infrastruktury a staví silnice," dodal. Evropské a americké aktivity na tomto kontinentně podle něj Afriku k lepšímu nezměnily.

"Západní firmy Afriku do velké míry znečistily a to vlastně trvá pořád," míní Kagame.

Ačkoli Rwanda dostala od mezinárodních donorů pomoc na stabilizaci situace v roce 1994 těsně po genocidě, během níž zahynulo 800 tisíc lidí, převážně Tutsiů, tvrdí tento bývalý vůdce tutsijských povstalců, že Afrika nyní potřebuje hlavně investice.

"Osobně bych dal přednost, aby Západ do Afriky investoval, než aby poskytoval rozvojovou pomoc," řekl reportérům Handelsblattu rwandský prezident.

"Samozřejmě pomoc stále potřebujeme, ale bylo by daleko prospěšnější ji implementovat tak, aby to budovalo obchod a dalo vzniknout novým společnostem," myslí si Kagame.

Rwandský prezident také kritizuje vysoké obchodní tarify, které brání africkým výrobcům, aby vstupovali na globální trhy.

"Africe by daleko více pomohlo, kdyby nám průmyslově rozvinuté státy umožnily mít stejná obchodní práva, jako mají ony samy," řekl Kagame.

I tuto silnice v Etiopii stavěla čínská firma. Zatím ji využívají převážně chodci, jelikož auto v Etiopii si lidé nemohou jen tak dovolit.
I tuto silnice v Etiopii stavěla čínská firma. Zatím ji využívají převážně chodci, jelikož auto v Etiopii si lidé nemohou jen tak dovolit. | Foto: Naďa Straková

Čína se shání po ropě

Čína je druhým největším spotřebitelem ropy na světě a podle deníku The Wall Street Journal vede nyní jednání o obchodní spolupráci také v zemích západní Afriky, Guineji a Ghaně.

Až z ghanských ropných polí objevených v roce 2007 začne proudit tato na světě potřebná surovina, stane se Ghana brzy jedním z největších africkým vývozců ropy. Čína si už nyní vyjednává podmínky odběru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy