Vyvedl zemi z genocidy, ale stal se z něj autokrat. Rwandský prezident si kráčí pro další zvolení

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
4. 8. 2017 6:31
Ve Rwandě se v pátek konají prezidentské volby. Současný prezident malé východoafrické země Paul Kagame pravděpodobně znovu obhájí svůj post. Předvolební průzkumy ukazují, že až 90 procent obyvatel ho hodlá podpořit. Kagame vyvedl zemi z masové genocidy v roce 1994 a stal se symbolem rwandského vzestupu. Zahraniční kritici ale upozorňují, že jeho vládu provází zastrašování a útisk opozice.
Rwandský prezident Paul Kagame.
Rwandský prezident Paul Kagame. | Foto: Reuters

Kigali - O svém vítězství si byl jistý už před měsícem. Současný rwandský prezident Paul Kagame je připravený na další výhru ve volbách.

V roce 1994 vyvedl tuto malou africkou zemi z masové genocidy. Stal se symbolem rwandského ekonomického vzrůstu.

I když se ozývají kritici, podle kterých potlačuje v zemi opozici, předvolební průzkumy ukazují, že více než 90 procent voličů v pátek podpoří Kagamea.

Ten Rwandě vládne už 17 let.

Bez referenda, které uspořádal v roce 2015, by však už znovu kandidovat nemohl.

Hlasování lidu mu ale zajistilo, že potenciálně může vládnout až do roku 2034. Čtyři miliony Rwanďanů chtěly, aby Kagame mohl zůstat na postu prezidenta ještě tři další volební období.

Za posledních deset let byla ekonomika Rwandy jednou z nejrychleji rostoucích na světě. Hlavní město Kigali se pyšní částečnou přestavbou v hodnotě 300 milionů dolarů (skoro 6,6 miliardy korun). Doprava je tu spořádaná a kriminalita nízká.

Úspěch vlády do země přilákal za poslední roky mnoho zahraničních investorů. Chvála přicházela i od západních lídrů - například někdejšího amerického prezidenta Billa Clintona nebo britského expremiéra Tonyho Blaira.

To vše ale ještě více posilovalo Kagameovu autokracii.

Ekonomika země zpomaluje

V Kagameově vládě se postupně objevují trhliny.

Zatímco prezidentovi zastánci v něm vidí vizionářského vůdce, kritici, diplomaté a lidskoprávní organizace tvrdí, že ve Rwandě je běžné zastrašování a útisk. Především pak směrem k opozici.

Navíc experti v posledních týdnech poukazují na to, že ekonomika zpomaluje. Rwandský hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl během prvního čtvrtletí tohoto roku nejméně za poslední desítku let.

"Ekonomika Rwandy je na poklesu," potvrdil americkému deníku Wall Street Journal Benedict Craven, analytik společnosti Economist Intelligence Unit.

"Jestli chce Kagame setrvat ve funkci i s mnohem horším stavem ekonomiky, než na který byli obyvatelé zvyklí, může to vést k mnohem větším střetům s opozicí než doposud," dodává Craven.

Být v opozici je nebezpečné

Současná předvolební kampaň Kagameovy strany je postavená na budování nové infrastruktury, zvyšování zemědělské produktivity a posilování cestovního ruchu.

Prezident například slíbil, že během sedmi let postaví až čtyři tisíce kilometrů nových silnic po celé zemi.

Ve volbách bude čelit pouze dvěma soupeřům - opozičnímu lídrovi Franku Habinezovi a nestraníkovi Phillipu Mpayimanovi.

Čtyřicetiletý Habineza však řekl deníku Wall Street Journal, že čelí zastrašování a pronásledování. Rwandská policie mu údajně několikrát přerušila jeho mítinky s tím, že na ně nemá povolení.

"Za posledních 20 let vládnoucí strana naprosto ovládla stát," dodal Habineza. "Je opravdu nebezpečné být v opozici."

Rwanďané by si mohli vybírat u voleb z více kandidátů. Diana Rwigaraová, populární Kagameova kritička, ale byla vyškrtnuta poté, co úřady odmítly uznat podpisy jejích příznivců na petici.

Katolický kněz žijící ve Francii Thomas Nahimana se zase chtěl vrátit do vlasti, aby se mohl ucházet o post prezidenta. Vstup do Rwandy mu byl ale najednou odepřen.

Volby bez dohledu

Zahraniční diplomaté a mezinárodní instituce už dříve vyjádřili znepokojení z voleb ve Rwandě. Podle britského listu The Guardian však nad nimi nebude žádný mezinárodní dohled.

"Toto není nic nového. Celou dobu sledujeme zahraniční autority, jak dělají pomatené závěry o úspěchu Rwandy," odmítl však jakákoliv pochybení mluvčí vládnoucí strany. 

Video: M-PESA
 

Právě se děje

před 6 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy