Vyvedl zemi z genocidy, ale stal se z něj autokrat. Rwandský prezident si kráčí pro další zvolení

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
4. 8. 2017 6:31
Ve Rwandě se v pátek konají prezidentské volby. Současný prezident malé východoafrické země Paul Kagame pravděpodobně znovu obhájí svůj post. Předvolební průzkumy ukazují, že až 90 procent obyvatel ho hodlá podpořit. Kagame vyvedl zemi z masové genocidy v roce 1994 a stal se symbolem rwandského vzestupu. Zahraniční kritici ale upozorňují, že jeho vládu provází zastrašování a útisk opozice.
Rwandský prezident Paul Kagame.
Rwandský prezident Paul Kagame. | Foto: Reuters

Kigali - O svém vítězství si byl jistý už před měsícem. Současný rwandský prezident Paul Kagame je připravený na další výhru ve volbách.

V roce 1994 vyvedl tuto malou africkou zemi z masové genocidy. Stal se symbolem rwandského ekonomického vzrůstu.

I když se ozývají kritici, podle kterých potlačuje v zemi opozici, předvolební průzkumy ukazují, že více než 90 procent voličů v pátek podpoří Kagamea.

Ten Rwandě vládne už 17 let.

Bez referenda, které uspořádal v roce 2015, by však už znovu kandidovat nemohl.

Hlasování lidu mu ale zajistilo, že potenciálně může vládnout až do roku 2034. Čtyři miliony Rwanďanů chtěly, aby Kagame mohl zůstat na postu prezidenta ještě tři další volební období.

Za posledních deset let byla ekonomika Rwandy jednou z nejrychleji rostoucích na světě. Hlavní město Kigali se pyšní částečnou přestavbou v hodnotě 300 milionů dolarů (skoro 6,6 miliardy korun). Doprava je tu spořádaná a kriminalita nízká.

Úspěch vlády do země přilákal za poslední roky mnoho zahraničních investorů. Chvála přicházela i od západních lídrů - například někdejšího amerického prezidenta Billa Clintona nebo britského expremiéra Tonyho Blaira.

To vše ale ještě více posilovalo Kagameovu autokracii.

Ekonomika země zpomaluje

V Kagameově vládě se postupně objevují trhliny.

Zatímco prezidentovi zastánci v něm vidí vizionářského vůdce, kritici, diplomaté a lidskoprávní organizace tvrdí, že ve Rwandě je běžné zastrašování a útisk. Především pak směrem k opozici.

Navíc experti v posledních týdnech poukazují na to, že ekonomika zpomaluje. Rwandský hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl během prvního čtvrtletí tohoto roku nejméně za poslední desítku let.

"Ekonomika Rwandy je na poklesu," potvrdil americkému deníku Wall Street Journal Benedict Craven, analytik společnosti Economist Intelligence Unit.

"Jestli chce Kagame setrvat ve funkci i s mnohem horším stavem ekonomiky, než na který byli obyvatelé zvyklí, může to vést k mnohem větším střetům s opozicí než doposud," dodává Craven.

Být v opozici je nebezpečné

Současná předvolební kampaň Kagameovy strany je postavená na budování nové infrastruktury, zvyšování zemědělské produktivity a posilování cestovního ruchu.

Prezident například slíbil, že během sedmi let postaví až čtyři tisíce kilometrů nových silnic po celé zemi.

Ve volbách bude čelit pouze dvěma soupeřům - opozičnímu lídrovi Franku Habinezovi a nestraníkovi Phillipu Mpayimanovi.

Čtyřicetiletý Habineza však řekl deníku Wall Street Journal, že čelí zastrašování a pronásledování. Rwandská policie mu údajně několikrát přerušila jeho mítinky s tím, že na ně nemá povolení.

"Za posledních 20 let vládnoucí strana naprosto ovládla stát," dodal Habineza. "Je opravdu nebezpečné být v opozici."

Rwanďané by si mohli vybírat u voleb z více kandidátů. Diana Rwigaraová, populární Kagameova kritička, ale byla vyškrtnuta poté, co úřady odmítly uznat podpisy jejích příznivců na petici.

Katolický kněz žijící ve Francii Thomas Nahimana se zase chtěl vrátit do vlasti, aby se mohl ucházet o post prezidenta. Vstup do Rwandy mu byl ale najednou odepřen.

Volby bez dohledu

Zahraniční diplomaté a mezinárodní instituce už dříve vyjádřili znepokojení z voleb ve Rwandě. Podle britského listu The Guardian však nad nimi nebude žádný mezinárodní dohled.

"Toto není nic nového. Celou dobu sledujeme zahraniční autority, jak dělají pomatené závěry o úspěchu Rwandy," odmítl však jakákoliv pochybení mluvčí vládnoucí strany. 

Video: M-PESA
 

Právě se děje

Další zprávy