Rwanda zuří, Francie propustila obviněné z genocidy

rst
2. 8. 2007 18:00
Paříž: Zatykač mezinárodního tribunálu neplatí
Rwandský prezident Paul Kagame byl Francií obviněn z účasti na krvavé genocidě v roce 1994. Kagame naopak obvinil Francii z trénování jednotek páchajících genocidu.
Rwandský prezident Paul Kagame byl Francií obviněn z účasti na krvavé genocidě v roce 1994. Kagame naopak obvinil Francii z trénování jednotek páchajících genocidu. | Foto: Reuters

Kigali - Rwanda se ostře ohradila proti rozhodnutí francouzského odvolacího soudu, který propustil dva muže obviněné z páchání genocidy v roce 1994.

Podle Rwandy jde o politicky motivované rozhodnutí. Informaci přinesla britská stanice BBC.

Vztahy obou zemí jsou na bodu mrazu. Kigali přerušilo diplomatické vztahy s Paříží už loni, kvůli zásahům Francie do vyšetřování.

Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu se sídlem v Tanzánii, podporovaný OSN, měl oba propuštěné muže soudit za jejich klíčovou úlohu během 100 dnů trvající genocidy v roce 1994.

Zabito při ní bylo nejméně 800.000 lidí. Skončila až převzetím moci tutsijskou Rwandskou vlasteneckou frontou (RPF).

Znásilnění, vražda, genocida

Francouzský odvolací soud však uvedl, že zatykač vydaný tribunálem není platný, protože dostatečně nerespektuje presumpci neviny. Než soudce dostane podrobnější informace o případu, budou oba muži na svobodě.

Devětačtyřicetiletý katolický kněz Wenceslas Munyeshyaka a dvaašedesátiletý Laurnet Bucyibaruta byli zatčeni v pátek. Oba žijí ve Francii déle než deset let.

Otce Munyeshyaka viní tribunál z toho, že zabil tři mladé Tutsije na farnosti v Kigali. Kromě toho čelí obvonění ze znásilnění dvou mladých tutsijských žen. Podle obžaloby také vybízel radikální jednotky hutských Iterahamwe, aby i ony dívky znásilnily.

Čtěte více o Rwandě

Foto: Aktuálně.cz

Zachránil tisíc lidí před masakrem, doma je dál v exilu

Pro většinu těch, kdo viděli na Oscara nominovaný trhák "Hotel Rwanda", je Paul Rusesabagina hrdinou. Ve Rwandě ne.

Foto: Aktuálně.cz

Rwanda dává světu lekci z rovnoprávnosti

Nejvyšší podíl žen v parlamentu nenajdete ve Skandinávii, ale v srdci Afriky. Částečně za to může genocida

Foto: Reuters

Jste vinni genocidou,řekl Kagame Francii

Rwandský prezident Kagame viní Francii z genocidy z roku 1994. Vztahy mezi oběma zeměmi se tak ještě více vyhrotily.

"Tání"

Verdikt o propuštění přišel krátce poté, co nový francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner oznámil, že Rwandu pravděpodobně "velmi brzy" navštíví. Chce tak vyslat signál, který by vylepšil vztahy mezi oběma zeměmi.

Foto: Jiří Kropáček

Rwanda přerušila styky poté, co francouzský soudce loni obvinil rwandského prezidenta Paula Kagameho, že nese podíl viny na vraždě svého předchůdce z roku 1994. Ta znamenala začátek poslední genocidy minulého století.

Kagame - bývalý vůdce rebelů - zase obvinil Francii, že se snaží tajit svou roli při trénování jednotek, které později páchaly masakry v této malé středoafrické zemi.

To však Francie odmítá. Tvrdí, že její jednotky pomáhaly chránit lidi během mírové mise OSN. Ta však skončila fiaskem poté, co byly mezinárodní jednotky odvolány. Rozkaz tehdy neuposlechla jedině kanadská jednotka, která tak pomohla zachránit mnoho životů.

 

Právě se děje

Další zprávy