Stíhací eso RAF se popralo s celou hospodou. Historici rekonstruují příběh Josefa Františka

Jan Gazdík Jan Gazdík
18. 3. 2016 14:25
Dramatickou epizodu ze života nejúspěšnějšího stíhače letecké bitvy o Británii Josefa Františka objevili historici. Divokost tehdy ututlané hospodské rvačky osamoceného Čechoslováka se skupinou Britů v jedné z brightonských krčem až šokuje. I po šestasedmdesáti letech. Policií zpacifikované stíhací eso Josef František skončilo nakonec v místní policejní cele, kde strávilo noc. Prezident republiky Františka loni ocenil nejvyšším českým vyznamenáním Řádem bílého lva.
Josef František
Josef František | Foto: Archiv Jiřího Rajlicha

Praha/Londýn - V brightonské hospodě začala atmosféra v podvečer 10. září 1940 nebezpečně houstnout. Vyčerpaného pilota Josefa Františka, který krátce předtím sestřelil nacistickou stíhačku Me-109 a bombardér He-111 (sám musel s prostříleným strojem nouzově přistát na nedalekém zelném poli), zřejmě rozezlila poznámka jakéhosi místního štamgasta.

Pozdě si uvědomil, že byla chyba, když namísto toho, aby po přistání odjel na mateřskou leteckou základnu, zamířil raději do jednoho z brightonských "pubů". Dost možná potřeboval spláchnout stres z boje, ale i riskantního nouzového přistání s prostřílenou stíhačkou.

"Podle všeho hodně pil, takže ani nebylo divu, že se zapletl do hospodské rvačky. Při své impulzivní povaze měl nejspíše navíc po leteckém souboji stále nervy na pochodu a nechal se něčím vyprovokovat. A tak vybuchl jako vulkán soptící lávu," popisuje začátek rvačky Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu, jenž s polským badatelem Piotrem Sikorou objevil a zrekonstruoval možnou podobu i příčiny bitky pro nejnovější vydání časopisu Historie vojenství.

Nakonec do ní museli zasáhnout brightonští strážci pořádku.

O tom, jak se vše seběhlo, vyprávěl Geoffrey Wren, v roce 1940 mladý policejní konstábl, svému synovi Stuartovi nad společným snímkem s Josefem Františkem zhruba tohle: "Dostali jsme na stanici hlášení o nějakém vážném pozdvižení v místní hospodě. Poslali mě tam, abych to vyšetřil."

Když policista do krčmy dorazil, naskytl se mu obskurní obraz hospodského bitevního pole: všichni místní byli seskupeni na jednom konci baru, zatímco v tom druhém stál velice opilý a hrozivě bojovně vyhlížející muž v uniformě letce RAF.

"Požádal jsem ho, aby se zklidnil. Ukázalo se však, že ten voják nejenže neumí pořádně anglicky, ale nemá v nejmenším úmyslu chovat se jakkoliv tiše," vyprávěl svému synovi Geoffrey Wren.

"Můj otec ho tedy zatkl pro opilství a výtržnictví a chtěl ho odvést na stanici. Ale rozpoutal se znovu lítý boj. Otec vzpomínal, že jednu chvíli se s letcem kutálel po zemi, načež mu pak tloukl hlavou o kamenný obrubník, což vojáka ve finále skutečně trochu zklidnilo," dodal Stuart Wren.

Pro české stíhací eso museli Poláci

Konstábl dostal přece jen Josefa Františka na stanici. Voják se ale zdráhal jít dál, a tak byl doslova propasírován dolů po schodech přes dvoukřídlé dveře, až přistál nakonec tváří k zemi před službu konajícím seržantem.

V cele strávil František noc. "Jakmile ale byli následujícího dne přivoláni příslušníci jeho 303. polské perutě RAF, schopni vše přeložit a Františka identifikovat, ocitlo se jejich české stíhací eso opět na svobodě. Při pořizování zápisu bylo již vše odpuštěno. Policisté si s letcem podali ruce a rozešli se v dobrém. Společná fotografie byla tedy pořízena až 'ráno po'," popisuje Jiří Rajlich.

V té chvíli již z hrdiny leteckých bojů podle historika vyprchal alkohol a spolu s ním i touha po vendetě.

Také policisté byli v dobré náladě. Na divokou rvačku se zapomnělo.

Josefa Františka čekala cesta vlakem na mateřskou leteckou základnu v Northoltu. O okolnostech vzniku fotografie se nicméně v bojovém hlášení o sestřelení dvou německých letounů a nouzovém přistání ani slůvkem nezmíní.

"Snímek je zajímavý i tím, že František se na něm po proflámované noci netváří zrovna čile, a řekl bych, že i dost provinile. Ve svém Combat Reportu pro nadřízené se omezil jen na konstatování, že policisté se k němu 'chovali velmi mile', že mu 'nečinili žádné potíže' a že je 'velmi vděčný za laskavost, kterou mu všichni projevovali'," cituje ze zápisu Jiří Rajlich.

Elitní pilot? Musí se umět ovládat

"Emoce nemají nic společného s charakterem. Po výbuchu vždy rychle vyprchají a před vámi pak stojí zcela jiný, v tomto případě velmi kvalitní a odvážný člověk," domnívá se psycholog Daniel Štrobl, který svá šetření prováděl i v bojových podmínkách Afghánistánu.

Josefa Františka charakterizuje jako cholerika a rváče, jemuž to občas rychleji mluvilo, než myslelo, a který nebyl často schopen správně odhadnout míru rizika, do něhož se pustil.

Štrobla proto nepřekvapuje ani letecká nehoda, při níž František zahynul. (Po návratu z mise v nízkém letu a při sudovém výkrutu zavadil koncem křídla před domem své slečny o zem. Náraz vymrštil Františka z kabiny do nedalekého živého plotu. Měl pouze lehce ohořelou uniformu a poškrábaný obličej. Ale už nežil - zlomil si vaz.).

"Bez zmíněných povahových vlastností, risku či málo vídaného pilotního a střeleckého mistrovství by zřejmě Josef František v bitvě o Británii nikdy tak moc nevynikl," říká psycholog. Schopnost rozpoznat přijatelnou míru rizika je dnes podle něj velmi důležitým kritériem při výběru vojenských pilotů či výsadkářů.

Velitel 21. čáslavského křídla Jaroslav Míka jde v líčení Františkova charakteru ještě dál: "Stíhači musí být rváči, cholerici a zabijáci... jinak v boji neuspějí, jsou bez šance. Jinou věcí je, že nadzvukový stíhač musí umět tyto své vrozené vlastnosti ovládat. Dnes už není možné po vysednutí z kokpitu pokračovat ve rvačce. To bych jako stíhač i letec okamžitě skončil. Doba a s ní i požadavky na stíhací piloty se zkrátka změnily. Při vší úctě k výjimečnosti a hrdinství Josefa Františka."

Rovněž badatel Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Čvančara se při studiu českých odbojářů setkává často s podobnými vyhraněnými osobnostmi, jako byl Josef František. Namátkou jmenuje například parašutisty Josefa Gabčíka či Adolfa Opálku, kteří po likvidaci třetího muže nacistické říše Reinharda Heydricha podlehli s dalšími pěti parašutisty v kryptě pražského kostela Cyrila a Metoděje obrovské přesile jednotek SS.

"Činy těchto osobností hodnoťme vždy v kontextu doby a mimořádně stresových situací, v nichž žili," míní badatel.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy