Rusy léčí víc šarlatánů než doktorů, zákon to má změnit

Alexandra Malachovská
20. 10. 2012 18:54
Moskevská radnice chce z ordinací vyhnat podvodníky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Moskva (od naší spolupracovnice) - Eliminovat šarlatány a legalizovat činnost "hodných" léčitelů chce moskevská radnice.

Zdravotnický odbor zveřejnil návrh zákona, podle něhož alternativní medicínu budou moci v ruské metropoli provozovat pouze diplomovaní lékaři či psychologové. Úředníci tak chtějí dohlížet na činnost senzibilů, mágů, kouzelníků a věštkyň, jejichž služby se v Rusku těší mimořádné oblibě.

Léčitelský byznys patří v Rusku mezi nejlukrativnější zdroje příjmů už od sovětských časů.

Pronikat do tajů lidské duše i těla se zájemci učí v nejrůznějších kurzech a seminářích, které inzerují školy šamanismu, psychotroniky a léčitelství.

Svůj dar léčitelé, šamani, mágové a věštci mohou poměřit například v televizní soutěži Souboj senzibilů (Bitva extrasensov), která je považována za jeden z nejúspěšnějších zábavných programů v Rusku. Trvá už 13. sezonu a účastní se jí tisíce lidí z Ruska i bývalých sovětských republik, kteří se označují za jasnovidce.

Léčitelé v Číně.
Léčitelé v Číně. | Foto: Reuters

Přestože o podobnou show je zájem také v USA, Británii, Izraeli, Bulharsku nebo Rakousku, Rusové jsou prý magií, mystikou a dalšími projevy okultismu přímo posedlí. Přiživuje se na tom ale spousta podvodníků.

"V Rusku je spousta šarlatánů, kteří se na lidském neštěstí snaží vydělat peníze," říká Mehdí Ebráhímí Vafa, který před několika lety zvítězil v soutěži "extrasensů". Íránec, jenž se v Rusku usadil po studiích medicíny a psychologie, se stal velmi žádaným moskevským léčitelem díky popularitě získané v televizní show.

Lukrativní praxi v Moskvě však po několika letech opustil a zaměřil se spíše na Evropu. Vadilo mu prý mimo jiné to, že praktikovat léčitelskou činnost tam může každý zájemce bez jakéhokoli vzdělání, zatímco profese senzibila či psychotronika není v Rusku oficiálně uznávána.

Dopravní psychologové v zácpě:

Chystaný zákon by měl situaci napravit. Léčitelé by podle něj měli být fakticky přirovnáni k praktickým lékařům. Držitelé licencí budou muset připravovat tzv. léčitelskou zprávu, jež má obsahovat anamnézu, diagnózu i doporučený způsob léčby.

Léčebné procedury se pak mohou vykonávat pouze s písemným souhlasem pacienta. "Rozdíl bude jen v tom, že léčitelé nesmí psát nemocenskou a nemusí nosit bílý plášť," uvedla agentura RIA Novosti.

Podle Mahdího se člověk nemůže stát jasnovidcem jen díky nějakému školení. "Může se ale naučit rozvíjet intuici, aby pomocí bioenergetiky diagnostikoval nemocný orgán," míní.

Šaman z Jakarty.
Šaman z Jakarty. | Foto: Reuters

Sám prý ke své práci potřebuje jen mozek a oči. "Důležité je správně napovědět. Člověk pak může nemoc zvládnout sám," tvrdí.

Žádnou "záruku" od léčitele ale podle něj pacient čekat nemůže. "Záruka je jen od Boha. Senzibil může poradit. Když se pacient touto radou řídí, své problémy může překonat. Když nevěří a chyby opakuje, pak nemá cenu chodit k léčitelům," říká.

Podle agentury RIA Novosti se počet mágů, senzibilů, věštců a čarodějů působících na ruském území pohybuje kolem 800 tisíc. Podstatně tak převyšuje množství diplomovaných lékařů, kterých bylo koncem roku 2010 kolem 640 tisíc.

Zákon o ochraně zdraví občanů by měl oddělit poctivé léčitele od nepoctivých. Léčitelství by se tak v Rusku, podobně jako jinde ve světě, mělo stát legální alternativou oficiální medicíny.

 

Právě se děje

Další zprávy