Rusové buší na brány Severodoněcku a Lysyčansku, ukrajinským silám hrozí obklíčení

Martin Novák Martin Novák
27. 5. 2022 5:30
Ruské armádě chybí už jen málo, aby okupovala celou Luhanskou oblast na severovýchodě Ukrajiny. Obránci brání už jen takzvaná dvojčata, jak se přezdívá Severodoněcku a Lysyčansku. Tato bývalá průmyslová města tvoří ve skutečnosti jeden celek, který rozděluje řeka Severní Doněc.
Automobil na silnici z Lysyčansku, v pozadí hoří vybombardovaná ropná rafinérie.
Automobil na silnici z Lysyčansku, v pozadí hoří vybombardovaná ropná rafinérie. | Foto: Reuters

Před válkou žilo v Severodoněcku a Lysyčansku dohromady skoro 250 tisíc obyvatel. Během tří měsíců války většina z nich uprchla.

V Severodoněcku je podle gubernátora Luhanské oblasti Serhije Hajdaje zničeno sedmdesát procent domů. 22. května Rusové zasáhli a zničili hlavní most přes řeku Severní Doněc, který obě města spojoval. Poničený byl během bojů už v roce 2014, později zaplatila jeho obnovu Evropská unie.

Aktuální situace na Donbase.
Aktuální situace na Donbase. | Foto: Aktuálně.cz

Podle středečních svědectví už Rusové postoupili na okraj Severodoněcku a zřejmě se jim podaří ukrajinské vojáky obklíčit. Situace by tak připomínala kapsu, do které se ukrajinští obránci dostali v Mariupolu. Nakonec se stáhli do ocelárny Azovstal.

"Je tam peklo a opravdu nepřeháním. Severodoněck je brutálně a absolutně nesmyslně bombardován," prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V Lysyčansku Rusové zničili rafinerii na zpracování ropy a raketa zničila budovu historického gymnázia, pocházející z devatenáctého století.

Z tohoto města také pochází novomanželský pár, jehož fotografie obletěly svět. Třiadvacetiletí Oksana Balandinová a Viktor Vasiljev byli v Lysyčansku zasnoubení. Když se 27. března společně vraceli domů, Oksana šlápla na minu. Přežila, ale výbuch jí utrhl obě nohy. Lékaři ženě také museli amputovat čtyři prsty na levé ruce. Dvojice se na začátku května vzala ve Lvově, kam před boji uprchla.

"Ze začátku se mi nechtělo dál žít, nechtěla jsem být pro nikoho přítěží. Ale pak jsem se smířila s tím, co se stalo a že to není konec života. Pokud se Bůh rozhodl, že mě nechá naživu, tak je to prostě můj osud," popsala Oksana Balandinová.

Do Severodoněcku se minulý týden dostal reportér amerického deníku Wall Street Journal. Uvedl, že několik tisíc lidí, kteří ve zničeném městě zůstali, je bez spojení s okolním světem a nemá žádné zprávy o situaci na jiných místech Ukrajiny. Žijí bez elektřiny i tekoucí vody a schovávají se ve sklepích. Na začátku týdne zde ukrajinští policisté a vojáci pochovali 150 obětí bombardování do hromadného hrobu.

"Skoro nevycházíme ven, protože rakety a granáty pořád létají nad našimi hlavami," řekl reportérovi třiašedesátiletý muž. Podle Wall Street Journal zůstalo ze čtvrt milionu obyvatel v obou městech zhruba 35 tisíc lidí. Reportér se setkal zhruba se třiceti z těch, kteří našli útočiště v podzemí pohřebního ústavu. V přízemí jsou rakve, ve sklepě se skrývají lidé i se psy a kočkami.

"Jediné, co chceme, je, aby to skončilo a mohli jsme se vrátit domů. Teď už nikdo nikam nechodí, protože je to moc nebezpečné," popsala jedna z ukrývajících se žen.

Poradce ukrajinského ministra vnitra Vadim Denisenko oznámil, že na "dvojčata" útočí 25 ruských taktických bojových skupin, což je zhruba 15 tisíc vojáků.

"Rusko vrhlo mnoho sil a tisíce vojáků do operace, jejímž cílem je obklíčit Severodoněck a Lysyčansk. Jejich pád by znamenal, že Rusko ovládne celou Luhanskou oblast," napsala ve čtvrteční analýze agentura Reuters.
Podle agentury Ukrinform ruské dělostřelectvo v posledních dnech mohutně bombarduje Lysyčansk a okolí, ale silnice z města ještě stále není zablokovaná.

Video: Horší jsou už jen atomovky. Rusové na Severodoněcku útočí termobarickými bombami

Ukrajinci zveřejnili video, na kterém Rusové útočí termobarickou zbraní | Video: Aktuálně.cz / se svolením ukrajinského ministerstva obrany
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy