Ruští piloti jsou volní. Moskva však nemá co slavit

Jiří Just (spolupracovník Aktuálně.cz)
24. 11. 2011 15:00
Rusko-tádžický incident může Putinovi zkomplikovat projekt Euroasijského svazu
Ruský pilot Vladimir Sadovničij (na snímku) byl spolu s estonským kolegou ruské národnosti Alexejem Ruděnkem 8. listopadu v Tádžikistánu odsouzen k osmi a půl roku vězení za nezákonné překročení hranic a údajné pašování.
Ruský pilot Vladimir Sadovničij (na snímku) byl spolu s estonským kolegou ruské národnosti Alexejem Ruděnkem 8. listopadu v Tádžikistánu odsouzen k osmi a půl roku vězení za nezákonné překročení hranic a údajné pašování. | Foto: Reuters

Dušanbe (od našeho spolupracovníka) - Rusku a Tádžikistánu se podařilo uhladit jeden z nejostřejších sporů ve vzájemných vztazích. Ruskému a estonskému pilotovi, odsouzeným za nelegální překročení hranic a pašování na osm a půl let vězení, tádžický soud v odvolacím řízení snížil trest na šest měsíců odnětí svobody a následně je osvobodil.

Pro Moskvu je však rozhodnutí soudu jen málo přesvědčivým vítězstvím.

Incident, který vyvolal diplomatickou přestřelku mezi Moskvou a středoasijskou republikou, se rozhořel letos na jaře. V polovině března na letišti v Kurgan-Tjube, na jihozápadě Tádžikistánu, bez povolení přistály letouny soukromé letecké společnosti Rolkan Investments.

Stroje řízené Rusem Vladimírem Sadovničijem a Estoncem Alexejem Ruděnkem letěly do Ruska z Afghánistánu, kde se jejich firma zabývala dodávkami humanitární pomoci.

Oba kapitáni se hájili tím, že přistání bylo vynucené, neboť k návratu do Kábulu by jim nestačilo palivo. Tádžická strana je přesto obvinila z nelegálního překročení státních hranic a převážení záložního motoru, který byl na palubě jednoho z letounů, kvalifikovala jako pokus o pašování.

Začátkem listopadu tádžický soud uznal oba letce vinnými a vyměřil jim vysoký nepodmíněný trest.

Foto: Aktuálně.cz

Středoasijské ochlazení

Vztahy mezi Moskvou a Dušanbe se následně ochladily do té míry, že ruská Federální migrační služba připravila, podobně jako v roce 2006 po zhoršení vztahů s Gruzií, k deportaci tři stovky tádžických migrantů nelegálně pracujících v Rusku. Bezmála šedesát jich skutečně bylo ze země vyhoštěno.

Někteří ruští představitelé přitom požadovali daleko přísnější opatření. Hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko chtěl například dočasně zastavit pracovní migraci Tádžiků, kteří jsou podle jeho slov nositeli nebezpečných infekčních nemocí, včetně viru HIV.

Parlamentní strana Spravedlivé Rusko chtěla zajít ještě dál a zavést s touto nejchudší středoasijskou republikou vízový režim.

"Z právního hlediska byla situace taková, že si tádžická vláda musela zachovat tvář. Místní justice ukázala určitou humánnost ve vztahu k odsouzeným pilotům, ale zároveň je nezbavila odpovědnosti za spáchané zločiny," okomentoval pro Aktuálně.cz rusko-tádžický spor expert Ruského institutu strategických výzkumů Aždar Kurtov.

Odsouzený Ruděnko, etnický Rus z Estonska.
Odsouzený Ruděnko, etnický Rus z Estonska. | Foto: Reuters

Investice, nebo drogy

Podle něj má celý případ daleko složitější pozadí, než narušení státních hranic a pašování letadlového motoru. Svědčí o tom i dvoutýdenní lhůta mezi prvním a druhým procesem s piloty.

"Nejvíce na tom je podezřelé, že Tádžikistán hrál o čas. To ukazuje, že se v zákulisí odehrával nějaký obchod. Tádžikistán se od Moskvy něčeho dožadoval," myslí si Kurtov.

Zdá se, že ke hře vabank s Ruskem, které v rukou drželo trumf důležitého ekonomického partnera, jenž do Tádžikistánu dodává v rámci humanitární pomoci ročně několik tisíc tun mouky, musel mít režim Emomalii Rachmona vážný důvod. Podle ruského experta existuje několik verzí, žádnou z nich přitom nelze vyloučit.

Jednou z nich je, že Tádžikistán chce Moskvu přinutit, aby ho podpořila ve sporu se sousedním Uzbekistánem.

Dušanbe také může usilovat o to, aby Moskva cíleně investovala do tádžické ekonomiky. Kurtov konkrétně zmiňuje projekt CASA-1000, výstavbu elektrického vedení vysokého napětí, který by měl fungovat jako energetický most mezi střední a jižní Asií.

Ruský pilot Vladimir Sadovničij (na snímku) byl spolu s estonským kolegou ruské národnosti Alexejem Ruděnkem 8. listopadu v Tádžikistánu odsouzen k osmi a půl roku vězení za nezákonné překročení hranic a údajné pašování.
Ruský pilot Vladimir Sadovničij (na snímku) byl spolu s estonským kolegou ruské národnosti Alexejem Ruděnkem 8. listopadu v Tádžikistánu odsouzen k osmi a půl roku vězení za nezákonné překročení hranic a údajné pašování. | Foto: Reuters

Pokud by byl projekt realizován, Tádžikistán by mohl jako exportér elektrické energie do Afghánistánu a Pákistánu získávat ročně okolo 700 milionů dolarů. Jeho realizace se však bez ruských financí neobejde.

Spekuluje se také o nepolitickém pozadí. V ruských mediích se objevila informace, že Tádžikistán chtěl vyměnit oba piloty za syna vysoce postaveného tádžického úředníka, který byl v Rusku loni v září odsouzen na 9 let vězení za plánování prodeje asi deseti kilogramů heroinu.

Íránská stopa?

Někteří experti rovněž zmiňují, že do celého sporu okolo uvěznění letců mohl být zapleten ještě třetí hráč. Ředitel Centra společensko-politických výzkumů Vladimir Jevsejev pro Aktuálně.cz uvedl, že jím mohl být například Teherán.

"Pustit se do konfrontace s Ruskem, kde pracuje velké množství Tádžiků, by bylo nerozumné. Pokud však za tím nestojí někdo, kdo by na této konfrontaci mohl mít eminentní zájem a kdo by mohl posloužit Dušanbe jako opora. Jako třeba Írán," tvrdí.

Podle Jevsejeva dnes má Írán v národnostně a jazykově blízkém Tádžikistánu silné pozice. Teherán mohl chtít svůj vliv využít k nepřímému nátlaku na Rusko. Třeba, jak soudí expert, aby za pomoc s propuštěním letců Kreml nepodpořil sankce proti islámské republice.

Spor o letce každopádně ukazuje, že Rusko nemá v ruce zrovna příznivé karty. Moskva si nedokáže zajistit loajalitu ani od státu, který je na ní ekonomicky závislý. A to chystá v postsovětském prostoru nové integrační uskupení, od kterého si Kreml mnohé slibuje - Euroasijský svaz.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy