Ruští okupanti v Melitopolu jsou nervózní z partyzánů. Podle svědků hlídají i kanály

Martin Novák Martin Novák
29. 3. 2023 10:14
Rusové a jejich místní spolupracovníci se v okupovaném Melitopolu ocitají pod tlakem. Ve městě na jihu Ukrajiny přibývá explozí nastražených bomb a ukrajinská armáda cíleně bombarduje objekty obsazené ruskými vojáky. Podle výpovědí místních obyvatel mají Rusové a kolaboranti nachystaný plán evakuace pro případ, že ukrajinská armáda vezme město útokem.
Melitopol je okupován od 26. února 2022, třetího dne agrese.
Melitopol je okupován od 26. února 2022, třetího dne agrese. | Foto: Reuters

Otázka, kdy padne Ukrajincům zpět do rukou Melitopol, je na stole minimálně od loňského listopadu. Od chvíle, kdy se Rusové stáhli z Chersonu. Melitopol leží na silnici mezi Záporožím a pobřežím Azovského moře.

Podle amerického deníku Wall Street Journal, který se odvolává na informace amerického ministerstva obrany, povede ukrajinská ofenziva dvěma směry: severovýchodně v Luhanské oblasti a pak na jih k Azovskému moři, právě přes Melitopol.

Útoky partyzánů i ukrajinského dělostřelectva se navíc stupňují. V noci na středu 29. března zažilo město zatím nejmohutnější bombardování od začátku okupace a zůstalo bez elektrického proudu.

Foto: Aktuálně.cz

Před dvěma týdny, 14. března, zabila bomba nastražená pod automobilem kolaboranta Ivana Tkače, který měl v proruské správě města na starosti hromadnou dopravu. Následně 23. března vybuchl vůz, ve kterém seděl šéf Rusy vytvořené policie Serhij Skovyrko. Přežil, ale utrpěl těžká zranění nohou.

A nakonec v pondělí 27. března zasáhly rakety budovu univerzity a univerzitních kolejí, ze kterých si Rusové udělali kasárna. Starosta Melitopolu Ivan Fedorov, kterého na začátku okupace Rusové unesli a pak vyměnili za své zajatce, psal na sociální síti Telegram o masovém útěku vojáků z budovy jen ve spodním prádle. Univerzita a nyní ruská kasárna se nacházejí v centru města, vedle populární kavárny Joker.

Fedorov s odvoláním na své zdroje ve městě uvedl, že Rusové začínají být paranoidní a v centru města hlídají i poklopy od kanálů v domnění, že partyzáni se pohybují pod Melitopolem v síti kanalizačních šachet.

Z ruské strany oficiální vyjádření nezaznělo. Server Focus.ua nicméně zmonitoroval ruské účty na Telegramu, které patří okupantům a kolaborantům z Melitopolu. Z příspěvků vyplývá, že se konají porady a schůzky, kde zúčastnění dokonce probírají možnosti evakuace. V případě, že se bude blížit ukrajinská armáda.

Paralyzéry po kapsách

Nejmenovaný obyvatel města řekl zpravodajskému webu Obozrevatel, že okupantští vojáci nikdy nechodí po ulicích sami. Vždy jsou ve skupině, obvykle po třech až čtyřech. Někteří nemají uniformy, jen červené pásky na rukou.

V kapsách prý někteří nosí paralyzéry, které ukazují lidem, když k nim přijdou na domovní prohlídku. Další chodí se sluchátky v uších.

Jeden z vojáků ukradl kdesi ve městě čtyřkolku a několikrát ho lidé viděli, jak se s ní projíždí v centru a snaží se o různé "triky". "Vypadá, že celý život toužil po čtyřkolce a na Ukrajině se mu to konečně splnilo," cituje Obozrevatel anonymního obyvatele města.

Nová realita

Ruští vojáci vstoupili do města už 26. února 2022, třetí den invaze. Po zatčení starosty Ivana Fedorova dosadili na radnici svého člověka, bývalou opoziční zastupitelku. Ta v prvním prohlášení vyzvala obyvatele, aby "přijali novou realitu".

Billboard v Melitopolu vyzývající ke vstupu do ruské armády.
Billboard v Melitopolu vyzývající ke vstupu do ruské armády. | Foto: Reuters

Žoldnéřská Wagnerova skupina Jevgenije Prigožina se podle serveru Focus.ua pokoušela letos v březnu naverbovat obyvatele města do svých řad, nabízela jim měsíčně 200 tisíc rublů (zhruba 55 tisíc korun). Lidé jsou také okupační správou nuceni k tomu, aby si opatřili ruské doklady a pasy, protože jinak prý nebudou mít nárok na platy, důchody nebo nemocniční ošetření.

Okupanti přejmenovali ve městě více než osmdesát ulic a náměstí, které nesly jména ukrajinských literátů nebo historických osobností. Na hlavním náměstí demontovali sochu ukrajinského básníka Tarase Ševčenka. Při vjezdu do města naopak instalovali obří billboard s nápisem "Melitopol - navždy Rusko".

Video: Rusko nasadilo u Bachmutu své nejlepší jednotky. Zlikvidujte je, nařídil ukrajinský generál (28. 3. 2023)

"Nepřítel, který se snaží dobýt Bachmut, nasadil své nejlepší jednotky, aby dosáhl vítězství," uvedl generál Oleksandr Syrskyj. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy