Rusové kradou na Ukrajině obilí a snaží se ho prodat. Odmítl je Libanon i Egypt

Martin Novák Martin Novák
13. 5. 2022 14:59
V okupovaných částech Ukrajiny mizí ze skladů obilí. Ruské nákladní automobily jej odváží do Ruska nebo na Krym. Podle ukrajinského ministra zemědělství Mikoly Solskije už takto nakradli stovky tisíc tun obilí.
Vykládka obilí v Kyjevě.
Vykládka obilí v Kyjevě. | Foto: Reuters

Krádeže se týkají zejména Chersonské oblasti a v menší míře Záporožské oblasti, které leží nedaleko anektovaného Krymského poloostrova. Nedaleko Záporoží Rusové některá sila bombardovali.

Pro Ukrajinu je problém, že obilí a další zemědělské produkty nemůže vyvážet přes Černé a Azovské moře, protože okupanti přístavy pro ukrajinská plavidla blokují. Ukrajina přitom do začátku ruské agrese letos v únoru zajišťovala 12 procent světového exportu pšenice, 15 procent kukuřice a 50 procent slunečnicového oleje.

Jaké ukrajinské oblasti Rusové nyní okupují?
Jaké ukrajinské oblasti Rusové nyní okupují? | Foto: Aktuálně.cz

Americká stanice CNN zjistila s pomocí serveru Tankertrackers.com a díky satelitním snímkům firmy Maxar Technologies, že Rusové nakládají v Sevastopolu na Krymu ukrajinské obilí na lodě a náklad se pokoušejí v zahraničí prodat.

Ruská loď s ukrajinským obilím tak připlula už do egyptské Alexandrie či  libanonské metropole Bejrútu. Egypťané i Libanonci ale nabídku odmítli, protože věděli, že náklad je kradený.

Jedno z plavidel nakonec doplulo do syrského přístavu Latákija. Tamní režim prezidenta Bašára Asada je na Rusku závislý a náklad zřejmě přijme. Obilí také může být přeloženo na jinou loď, aby se skryl jeho původ.

Na Ukrajině doprovázejí nákladní vozy s ukradeným obilím ruští vojáci. "Slyšel jsem osobně mnoho takových příběhů od majitelů obilných sil na okupovaném území. Jsou to krádeže za bílého dne," prohlásil ukrajinský ministr zemědělství Solskij. Ruské nákladní vozy a kamiony odvážejí ze země také nakradenou zeleninu.

Solskij také uvedl, že setba jarních plodin je letos kvůli válce nižší než v minulých letech. "Ukrajina zatím jimi osela sedm milionů hektarů, což je o 25 až 30 procent méně než loni," vysvětlil ministr.

Starosta okupovaného města Melitopol Ivan Fedorov informoval, že Rusové pročesávají vesnice a kradou nejen obilí, ale i zemědělskou techniku a stroje. "Čečenští vojáci nejdříve nabídnou zemědělcům odkup produktů za směšně nízkou cenu, a když jsou odmítnuti, tak si to prostě seberou," popsal Fedorov, kterého ruští vojáci zatkli a později vyměnili za ruské zajatce. Nyní žije v Záporoží.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství minulý týden oznámila, že na Ukrajině uvázlo kvůli blokádě přístavů a problémům s infrastrukturou téměř 25 milionů tun obilí.

Ukrajinci mezitím hledají alternativní cesty, jak dostat obilí ze země. Jednou z možností je železnice přes Moldavsko a Rumunsko, v úvahu připadá také Bulharsko. Ministr Solskij dokonce uvažuje o přístavech v Litvě a Lotyšsku.

Naopak ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek hovořil o tom, že sklizeň ruské pšenice bude letos rekordní a že Rusko je zvýšeným vývozem připraveno řešit globální problém se zásobováním potravinami. O ruské blokádě ukrajinských přístavů se nezmínil.

Video: Úspěšná vojenská operace ukrajinských vojáků u Charkova

Úspěšná operace ukrajinských vojáků | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy