reklama
 
 

Ruští motorkáři Noční vlci vyrazili z Moskvy na Berlín

Aktualizováno 25. 4. 2015 17:10
Polsko jim ale vstup na své území zakázalo a výhrady mají i některé další země. Stále tedy není jasné, kudy trasa bikerů nakonec povede.

Moskva - Členové ruského motorkářského klubu Noční vlci v sobotu podle plánu vyrazili k jízdě na Berlín. Polsko jim ale vstup na své území zakázalo a výhrady mají i některé další země. Stále tedy není jasné, kudy trasa bikerů nakonec povede.

Noční vlci naplánovali jízdu z Moskvy přes Polsko, Slovensko, Českou republiku a Rakousko do Berlína jako připomínku vítězství sovětských vojsk nad nacistickým Německem před 70 lety.

Motorkáři vyjeli za potlesku stovek přihlížejících. "Nic nás nezastaví. Ani počasí, ani polské ministerstvo zahraničí," ujišťovali bikeři ve svém klubovém areálu v Moskvě. Jejich vůdce Alexandr Zaldostanov agentuře DPA při slavnostním startu řekl, že dvacítka motorkářů se pokusí do 9. května dorazit do Berlína.

Řekl, že členové skupiny mají víza a hranici do Polska projedou jednotlivě. "Já sám jsem bohužel vízum nedostal," připustil muž, který je rovněž znám pod přezdívkou "Chirurg". Sám kdysi žil v Berlíně a doufal, že se tam setká se známými.

Zaldostanov, který je přítelem ruského prezidenta Vladimira Putina, odmítl tvrzení polské vlády, která jízdu motorkářů označila za provokaci. "Provokace je zabránit připomínce druhé světové války," řekl.

Šéf ruských motorkářů také tvrdí, že petici na podporu Nočních vlků podepsalo zhruba 30.000 jejich polských kolegů. Polskou vládu kritizoval za politické "vměšování" do bikerské kultury a obvinil ji z "nenávisti vůči Rusům". "Naše cesta je demonstrací důvěry, ne síly," prohlásil Zaldostanov.

Česká diplomacie rozhodnutí Polska nepovolit průjezd motorkářů přijala "s respektem" a varovala, že vyřídit včas ruskou žádost o průjezd Českou republikou bude obtížné. Průjezd má podle ministerstva soukromý charakter, žádosti o povolení potřebná k pobytu a průjezdu přes území České republiky tudíž musejí ruští motorkáři podat sami.

Zákazem vstupu na své území hrozí ruským motorkářům i Německo. "Nedomníváme se, že to slouží cíli přispět k posílení německo-ruských vztahů," uvedla v sobotu podle DPA německá ministerstva zahraničí a vnitra. Pokud bude ohrožena veřejná bezpečnost a pořádek v Německu, mají prý německé úřady "právo a povinnost podniknout všechna nezbytná opatření k přiměřené reakci na tato rizika". To prý zahrnuje výslovně i možnost zabránit cizincům ve vstupu do země.

autor: ČTK | 25. 4. 2015 14:30

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama