Ruští kosmonauti zrušili výstup do volného vesmíru. Z lodi Sojuz unikla kapalina

ČTK ČTK
15. 12. 2022 7:31
Plánovaný výstup ruských kosmonautů z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do otevřeného vesmíru byl zrušen. Podle americké vesmírné agentury NASA se tak stalo kvůli úniku chladící kapaliny z lodi Sojuz. Rusko hlásí "technickou závadu", informovala agentura TASS.
Snímek NASA zachycuje možný únik chladící kapaliny z lodi Sojuz.
Snímek NASA zachycuje možný únik chladící kapaliny z lodi Sojuz. | Foto: Reuters

"Vesmírná stanice je v dobrém stavu a posádka Expedice 68 je v bezpečí," napsala na Twitteru NASA.

Ruští kosmonauté Sergej Prokopjev a Dmitrij Petelin měli v otevřeném vesmíru strávit šest hodin a 37 minut. Jejich úkolem bylo přenést "chladič výměníku tepla z malého výzkumného modulu Rassvet do víceúčelového laboratorního modulu Nauka pomocí manipulátoru ERA," uvedla TASS.

Na Mezinárodní vesmírné stanice oba Rusy dopravila raketa Sojuz, která odstartovala 21. září z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Plánované práce měli vykonat minulý měsíc, ale zabránila tomu porucha skafandrů. Kosmonauti později vadné součástky skafandrů vyměnili.

Mezinárodní vesmírná stanice je společným projektem NASA, Roskomosu, Evropské kosmické agentury (ESA), Japonska a Kanady. V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a následným zavedením širokých protiruských sankcí ze strany západních zemí adresoval bývalý šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin Spojeným státům a dalším západní zemím už dříve řadu výhrůžek.

Navzdory rozkolu se ale NASA a Roskosmos dohodly na pokračování společných letů na Mezinárodní vesmírnou stanici, která tak v současné době zůstává jednou z posledních oblastí spolupráce mezi Moskvou a Západem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy