Rusové zabili v Čečensku prominentního povstalce

pav
24. 8. 2007 18:30
Vůdce teroristů, nebo mučedník? Každý to vidí jinak
Ruský voják v Grozném
Ruský voják v Grozném | Foto: Reuters

Moskva - Ruské sdělovací prostředky dnes oznámily, že se včera večer v Grozném při speciální operaci podařilo zlikvidovat obávaného "vůdce diverzně-teroristické skupiny" Rustama Basajeva, který měl mít na svědomí životy mnoha strážců pořádku.

Podle agentury ITAR-TASS operaci velel sám ministr vnitra Čečenské autonomní republiky Ruslan Alchanov.

Basajev, který byl prý blízkým spolupracovníkem prezidenta samozvané Čečenské republiky Ičkerija Doku Umarova, se prý do poslední chvíle bránil a než byl zneškodněn, stačil dva policisty zabít a jednoho zranit.

Mučedník, mstitel, terorista

Jeho smrt potvrdil i zpravodajský server čečenských separatistů kavkazcenter.com, který jej prohlásil za šáhida (mučedníka).

ČTĚTE VÍCE: V Čečensku se ujal úřadu nejmladší prezident světa

Ruská strana tvrdí, že policisté u Basajeva našli pistoli s tlumičem, kterou mělo být v posledních několika týdnech v Grozném zabito a zraněno kolem sedmi strážců pořádku včetně příslušníků speciálních jednotek OMON.

Foto: Aktuálně.cz

Podle tvrzení čečenského ministerstva vnitra měl Basajev mezi povstalci hodnost brigádního generála. Do Čečenska se prý nedávno vrátil z Ukrajiny, "aby se pomstil příslušníkům bezpečnostních sil za zabití tzv. emíra Grozného Junuse Achmadova".

Mezi největší úlovky ruských bezpečnostních sil a jejich čečenských spolupracovníků z poslední doby patří především bývalý prezident Ičkerije Aslan Maschadov, který byl zabit v březnu 2005, a polní velitel Šamil Basajev, jenž byl zlikvidován loni v červenci.

Stabilita, nebo anarchie?

Kreml již delší dobu tvrdí, že konflikt v Čečensku skončil a tamní promoskevské úřady už pouze "čistí" oblast od zbývajících několika stovek povstalců, kteří se stáhli do hor.

K útokům na ruské vojáky a jejich čečenské spolupracovníky, považované separatisty za zrádce a kolaboranty, nicméně na severním Kavkaze, v Čečensku a sousedím Ingušsku a Dagestánu dochází takřka denně.

ČTĚTE VÍCE: Rusko chce zpacifikovat Kavkaz. Nemá šanci

Zejména situace v Dagestánu se podle pozorovatelů blíží stavu anarchie. Místní úřady jsou proti skupinám islamistů, zločinců a znepřátelených klanů prakticky bezmocné, tvrdí například analytik BBC pro oblast Ruska Steven Eke.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy