Rusové zabili v Čečensku prominentního povstalce

pav
24. 8. 2007 18:30
Vůdce teroristů, nebo mučedník? Každý to vidí jinak
Ruský voják v Grozném
Ruský voják v Grozném | Foto: Reuters

Moskva - Ruské sdělovací prostředky dnes oznámily, že se včera večer v Grozném při speciální operaci podařilo zlikvidovat obávaného "vůdce diverzně-teroristické skupiny" Rustama Basajeva, který měl mít na svědomí životy mnoha strážců pořádku.

Podle agentury ITAR-TASS operaci velel sám ministr vnitra Čečenské autonomní republiky Ruslan Alchanov.

Basajev, který byl prý blízkým spolupracovníkem prezidenta samozvané Čečenské republiky Ičkerija Doku Umarova, se prý do poslední chvíle bránil a než byl zneškodněn, stačil dva policisty zabít a jednoho zranit.

Mučedník, mstitel, terorista

Jeho smrt potvrdil i zpravodajský server čečenských separatistů kavkazcenter.com, který jej prohlásil za šáhida (mučedníka).

ČTĚTE VÍCE: V Čečensku se ujal úřadu nejmladší prezident světa

Ruská strana tvrdí, že policisté u Basajeva našli pistoli s tlumičem, kterou mělo být v posledních několika týdnech v Grozném zabito a zraněno kolem sedmi strážců pořádku včetně příslušníků speciálních jednotek OMON.

Foto: Aktuálně.cz

Podle tvrzení čečenského ministerstva vnitra měl Basajev mezi povstalci hodnost brigádního generála. Do Čečenska se prý nedávno vrátil z Ukrajiny, "aby se pomstil příslušníkům bezpečnostních sil za zabití tzv. emíra Grozného Junuse Achmadova".

Mezi největší úlovky ruských bezpečnostních sil a jejich čečenských spolupracovníků z poslední doby patří především bývalý prezident Ičkerije Aslan Maschadov, který byl zabit v březnu 2005, a polní velitel Šamil Basajev, jenž byl zlikvidován loni v červenci.

Stabilita, nebo anarchie?

Kreml již delší dobu tvrdí, že konflikt v Čečensku skončil a tamní promoskevské úřady už pouze "čistí" oblast od zbývajících několika stovek povstalců, kteří se stáhli do hor.

K útokům na ruské vojáky a jejich čečenské spolupracovníky, považované separatisty za zrádce a kolaboranty, nicméně na severním Kavkaze, v Čečensku a sousedím Ingušsku a Dagestánu dochází takřka denně.

ČTĚTE VÍCE: Rusko chce zpacifikovat Kavkaz. Nemá šanci

Zejména situace v Dagestánu se podle pozorovatelů blíží stavu anarchie. Místní úřady jsou proti skupinám islamistů, zločinců a znepřátelených klanů prakticky bezmocné, tvrdí například analytik BBC pro oblast Ruska Steven Eke.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 40 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy