Rusové volí, nezávislé weby blokovány, policie zatýká

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
4. 12. 2011 12:22
Favoritem voleb je strana Jednotné Rusko premiéra Putina a prezidenta Medveděva
Ruský voják u volební urny
Ruský voják u volební urny | Foto: Reuters

Moskva - Rusko volí novou Státní dumu, dolní komoru parlamentu. Hlasování je testem, nakolik poklesla obliba vládní strany Jednotné Rusko premiéra Vladimira Putina.

A také testem toho, jaké všechny prostředky pro udržení moci je ochotná zvolit.

Internetové stránky nezávislých médií kritických vládě od rána nefungují či minimálně čelí častým výpadkům. K prvním terčům hackerů patřily stránky liberálního deníku Kommersant, nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy, opozičního týdeníku New Times či nevládní organizace Golos, která monitoruje průběh voleb jako jediný domácí nezávislý pozorovatel

Tento jediný domácí nezávislý pozorovatel voleb se již dříve ocitl pod tlakem úřadů kvůli zaznamenání tisíců porušení volebních pravidel. Mimo provoz se ocitl i web nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy.

Nepřístupný se po poledni stal populární server LiveJournal, který hostí mnoho opozičních blogů a už v minulosti čelil hackerským útokům.

"Útok na web Echa začal od 6:40," napsal na Twitteru šéfredaktor stanice Alexej Venediktov, podle něhož stránky stanice zablokovali hackeři, aby tak v den voleb ztížili přístup k informacím o porušování volebních pravidel. Sám útok však může být dalším argumentem zpochybňujícím regulérnost voleb. Echo Moskvy se hodlá obrátit na prokuraturu, ústřední volební komisi a také na soud, a to i v případě, že se ukáže, že "na útoku se podílely i státní struktury".¨

První případy hlasování falešnými lístky

Opoziční komunisté, kteří do volebních místností vyslali vlastní pozorovatele, hlásí přešlapy v Saratovu, Moskvě, Ufě, Kirovu, Krasnojarsku a Rostovu, nejčastěji v podobě autobusů se studenty, kteří měli "na zakázku jedné strany" opakovaně hlasovat; pro tento trik se v zemi už vžilo pojmenování "kolotoč".

Jedna volební komise v Moskvě zaznamenala vhazování zfalšovaných lístků do urny, pachatel byl zadržen, ale na příkaz policejního důstojníka zase propuštěn. Úřady se k stížnostem zatím nevyjádřily.

Moskevská policie v okolí Kremlu zatkla několik demonstrantů, dožadujících se svobodných voleb. Další protesty a nejspíše i zatčení mají následovat. Podle policie bylo v okolí Rudého náměstí zatčeno 12 z 30 lidí, kteří nehledě na varování rozdávali letáky.

Účast je vysoká

Účast voličů je podle předsedy ústřední volební komise Vladimira Čurova "relativně vysoká". Odhlasoval již ruský prezident Dmitrij Medveděv. V Moskvě se tisíce aktivistů prokremelského mládežnického hnutí Naši chystají "zabránit provokacím", opozice je však přes úřední zákaz odhodlaná demonstrovat.

"Každou neděli se pokoušíme o demonstrace a pokaždé lidi zatýkali," prohlásil jeden z nejčastěji zatýkaných opozičních předáků Eduard Limonov. Nepochybuje, že bez zatýkání se neobejdou ani dnešní akce.

Odvolil i prezident Dmitrij Medveděv s manželkou
Odvolil i prezident Dmitrij Medveděv s manželkou | Foto: Reuters

Favoritem voleb je vládní strana Jednotné Rusko, které však podle průzkumů hrozí, že ztratí dosavadní více než dvoutřetinovou "ústavní" většinu ve sněmovně. I tak by však měla mít v nové dumě více než polovinu ze 450 poslaneckých křesel.

Prezident Medveděv s chotí Světlanou hlasovali v jedné moskevské škole, kde je volební místnost vybavena technickým zařízením pro automatické zpracování hlasovacích lístků. "Vítejte, váš lístek byl zpracován," prohlásil stroj poté, co Medveděv vhodil svůj hlas do urny. "Děkuji," odvětil prezident a spokojeně zdvihl palec. První pár země pak popřál volební komisi úspěch.

Volby začaly v osm hodin ráno místního času, čili vzhledem k množství časových pásem, dělících největší zemi světa, se volební místnosti začaly postupně otvírat od východu na západ. Na nejvýchodnější výspě, poloostrově Čukotka, do poledne místního času odhlasovalo 41 procent voličů, což je místní rekord.

Z dalších končin hlásí skromnější čísla: v Přímořském kraji během dopoledne odvolilo 13 procent voličů, na Sachalinu 17 procent, v Amurské oblasti 20 procent, na Kamčatce 16,5 procenta. V Moskvě je účast mírně nižší než před čtyřmi lety.

Oficiální výsledky budou v pondělí

"Na prvních údajích je vidět, že voliči jsou dosti aktivní," prohlásil předseda ústřední volební komise Vladimir Čurov, který sleduje chod hlasování v Tulské oblasti. Tula je v Rusku proslulá svými perníky a ze stejného materiálu byly podle agentury ITAR-TASS zhotoveny k dnešnímu hlasování i "nadstandardní" volební urny. "Lze je použít a pak sníst. Samozřejmě bez hlasovacích lístků," zažertoval Čurov na adresu suvenýru.

Oprávněných voličů v celé zemi je přes 108 milionů, volebních místností okolo 95.000, jen v Moskvě okolo 3300. K ostraze bylo zmobilizováno na 330.000 policistů a vojáků ministerstva vnitra.

Současně s parlamentními volbami se konají i volby do krajských sněmů ve 27 regionech a tisíce místních hlasování. Volby skončí v 18:00 SEČ, vzápětí se čekají první odhady. Předběžné oficiální výsledky mají být oznámeny v pondělí.

 

Právě se děje

Další zprávy