Živě ze Sýrie: Rusové létají v módu "volného lovu". Za zásah islamistů je rudá hvězdička

Jiří Just Jiří Just
21. 5. 2016 19:21
Ruské stroje startují ze základny Hmejmím u syrské Latákíji někdy až dvacetkrát denně. Často v módu "volného lovu", kdy hledají a likvidují kolony islamistů přímo za letu. Rudé hvězdičky na kabině ukazují, kolik úspěšných akcí má stroj za sebou. Moskva neskrývá, že do Sýrie přišla nejen kvůli boji s islamisty. V Sýrii může zároveň vyzkoušet nové zbraně. Například Suchoj Su-35S.
Ruští vojáci připravují na základně Hmejmím v Sýrii letadla k akci. Za ohlušujícího burácení proudových motorů se následně odlepí od betonové plochy. | Video: Jiří Just

Latákíja (Od našeho zpravodaje) - Nad ruskou leteckou základnou visí ve vzduchu bojové vrtulníky. Zaburácí proudový motor a za pár vteřin se do vzduchu zvedne modrý bitevník s bílým nosem. Další ho následují, s bombami připevněnými pod křídlem.

Ohlušující řev a specifický zápach leteckého paliva se mísí na přistávací ploše někdejšího civilního letiště, pojmenovaného po starším bratru syrského prezidenta. Portréty Basila Asada zdobí příletovou halu. Místo turistů ale okolo bílého terminálu posedávají vojáci.

V polovině března ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že jeho země zahájí stahování sil z letecké základny.

"Stáhli jsme okolo 30 kusů letecké techniky," říká mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Navzdory tomu panuje na letišti čilý ruch. Na betonu stojí proti sobě pár tuctů bojových letadel Suchoj.

Příprava na islamisty

Některé mají otevřené kokpity a okolo nich se pohybují příslušníci pozemního personálu. Vojáci v šortkách a kloboucích kontrolují stroj před letem, obhlíží bomby a pumpují technický dusík.

Piloty čeká bombardování cílů nedaleko bašty Islámského státu Rakky, vysvětluje ruský generál. Některá letadla mají na kabině rudé hvězdičky symbolizující úspěšně provedené operace. Letoun s číslem 21 se pyšní hned dvaceti "zářezy".

Ruské stroje startují ze základny Hmejmím často, někdy až dvacetkrát denně. Podle Konašenkova létají v módu "volného lovu" − hledají a likvidují kolony islamistů přímo za letu.

Rušno je i za betonovým plotem, kde v obytných kontejnerech žijí ruští vojáci. Ti, kteří nejsou na letišti, sportují na okraji městečka nebo odpočívají ve stanu psychologické pomoci, který sousedí s obrovskou jídelnou.

"Potřeby letecké základny Hmejmím zcela pokrývají dodávky z Ruska. Přivážíme palivo, potraviny i další prostředky," upřesňuje Konašenkov.

Zkouška moderních zbraní

Moskva neskrývá, že do Sýrie přišla nejen kvůli boji s islamisty, kteří by mohli ohrožovat Rusko a severní Kavkaz. Syrské tažení představuje pro ruskou armádu vhodnou příležitost, jak vyzkoušet nové zbraně a techniku v bojových podmínkách.

"Vysoké hodnocení si v Sýrii zaslouží nejnovější letadla Suchoj Su-30 SM, Su-34, Su-35 i vrtulníky Mil Mi-28 a Kamov Ka-52," prohlásil Vladimir Putin před týdnem na rokování s generály o rozvoji ruského zbrojního průmyslu.

Chlouba ruských vzdušných sil Suchoj Su-35S se nad Sýrií objevila nedávno. Letka víceúčelových bojových letounů čtvrté generace dorazila na základnu Hmejmím koncem ledna. Přiletěla v podstatě přímo z továrního pásu, ve výzbroji ruského letectva se stroj objevil teprve loni v létě.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

Rusko si na syrskou misi vzalo také novinky pozemní techniky. Ruští vojáci mají k dispozici, kromě transportérů, také obrněná vozidla Rys, původně italské automobily Iveco LMV.

Utrápená syrská armáda

Uprostřed silnice z Homsu do Palmýry stojí kontrolní stanoviště syrské armády. O dvouproudou vozovku protínající poušť bojují vládní síly s džihádisty z Islámského státu.

Na starém kolečkovém křesle sedí muž s kalašnikovem a přísně si prohlíží projíždějící vozidla. Za ním na okraji silnice leží betonová skruž, z níž kouká červená přikrývka, opodál stojí plastová lahev s vodou. Voják je pánem trasy, ovšem na syrský způsob.

Pár kilometrů od stanoviště stojí v poušti improvizovaný tábor pro celou četu. Stan uprostřed a stožár se syrskou vlajkou obklopují násypy z písku, vedle stojí zaparkované civilní pick-upy s těžkými kulomety na korbě.

Novodobé válečné vozy využívají kvůli jejich pohyblivosti a útočné síle vládní jednotky i opoziční ozbrojenci. K nelibosti japonské automobilky Toyota, která je vyrábí.

Město na okraji fronty

Města, nedávno osvobozená od radikálů, nevypadají přívětivěji. V Kokabu nedaleko Hamá ve středozápadní části země se zhruba stovka lidí tísní na rohu ulice u rozbombardovaného domu.

Čekají, až se odhrne plachta nákladního vozu a ruští vojáci začnou rozdávat humanitární pomoc. Kupa zašpiněných dětí svírá portréty syrského prezidenta Bašára Asada. Děti mávají vlajkami a provolávají hesla v arabštině.

Polovinu obyvatel městečka, které boje připravily o elektřinu a vodu, tvoří ozbrojení muži. Bez výložek, po zuby ozbrojení, někteří s dlouhými plnovousy a někteří s tetováním. Na první pohled by se mohlo zdát, že to jsou bojovníci protirežimní opozice.

Jejich příslušnost k syrským ozbrojeným složkám odhalují Asadovy portréty našité na maskáčích. Ochotně se nechávají fotit, usmívají se a snaží se s námahou vyslovit anglická slovíčka. Mají odválčeno a slouží jako improvizovaní policisté.

"Fronta je pár kilometrů odsud, tam za kopci. Ani teď tady není bezpečno. Vidíte ten dům s králíkem? Na střeše je nevybuchlý granát. Nedoporučuji vám se k němu přibližovat," varuje důstojník z ruského Centra pro usmíření válčících stran, které působí na základně Hmejmím.

Centrum už zprostředkovalo dohodu mezi městskou správou, která byla pod kontrolou opozice, a vládou. Jak uvádí ruský vyjednavač, místní obyvatelé důvěřují ruské armádě, která vystupuje jako garant jejich bezpečnosti při jednání s režimem.

"Co získali obyvatelé vyjednáváním a přechodem na stranu Damašku? Protivládní ozbrojenci byli vytlačeni, zákopy jsou dál od města a od bojů se jim podařilo zachránit jejich obživu − sady. Teď vláda zodpovídá za jejich bezpečnost," říká ruský důstojník, který se představil jako Sergej Ivanov.

Rozdávání ruské humanitární pomoci v syrském Kokabu. Syřané slaví. A velebí Rusko i Bašára Asada. | Video: Jiří Just
 

Právě se děje

Další zprávy