Rusové se zlobí. Emigranti je připravili o zlata

Jiří Just Jiří Just
13. 2. 2014 6:00
Rusové nevzali do reprezentace sportovce, kteří teď vyhrávají medaile pro jiné státy
Anastasia Kuzminová vyhrála zlato pro Slovensko.
Anastasia Kuzminová vyhrála zlato pro Slovensko. | Foto: Reuters

Soči/Moskva (od našeho spolupracovníka) - Rusko zažívá zatím největší zklamání na zimních olympijských hrách v Soči. Ruská reprezentace mohla být v medailové bilanci národů po včerejšku na druhém místě, hned za vedoucím Německem.

Papírově však přišla o tři zlaté.

Kuzminová, Domračevová, Podladčikov - tahle jména teď skloňují ruští novináři i fanoušci. Zlatí olympionici dříve působili v ruské reprezentaci, ta se jich ale zbavila a nyní lituje. "Naši bývalí krajané udělali radost Slovákům, Bělorusům a Švýcarům," povzdechl si list Argumenty i fakty.

Ruský tank jel vždy na medailové jistoty. Místo v reprezentaci má pouze ten, kdo může splnit medailový plán. Obzvlášť na domácí olympiádě.

Zlato pro Bělorusko - od Darji Domračevové.
Zlato pro Bělorusko - od Darji Domračevové. | Foto: Reuters

Nepřesvědčivé výkony nebo i pouhé zaváhání ve většině případů znamenají konec sportovní kariéry.

Sázka na jistotu Rusům často vychází. Ruská krasobruslařská federace nominovala Jevgenije Pljuščenka na olympiádu i přes to, že loni v prosinci prohrál na domácím šampionátu s osmnáctiletým Maximem Kovtunem. Matador Pljuščenko se za důvěru odvděčil zlatem.

Výborným výkonem na olympijském ledě pomohl Rusku vyhrát týmovou soutěž v krasobruslení.

U Anastasie Kuzminové, Darji Domračevové a Jurije Podladčikova ale ruští sportovní činovníci mířili vedle.

Za Slovensko, ale jen formálně

Anastasie Kuzminová, rodačka z ruské Tjumeni a sestra neméně slavného biatlonisty Antona Šipulina, dělá biatlon od roku 1999. V juniorských soutěžích měla výborné výsledky - pravidelně se objevovala na stupních vítězů na mistrovství Evropy i světovém šampionátu.

V dospělé reprezentaci se jí příliš nedařilo.

Když se v roce 2007 vdala za izraelského lyžaře Daniela Kuzmina a přerušila sportovní kariéru kvůli mateřství, ruská reprezentace o ni přestala mít zájem. Společně s manželem proto odjela na Slovensko, kde v roce 2008 získala občanství.

Foto: Reuters

"Naše země je obrovská, máme mnoho talentů a výborné trenéry. Ale z nějakého důvodu jsme se já a mnozí další sportovci ocitli před volbou: odjet do zahraničí, nebo skončit kariéru," vysvětlila své rozhodnutí Kuzminová po olympiádě v kanadském Vancouveru v roce 2010.

Na hrách před čtyřmi lety, už jako slovenská reprezentantka, přinesla své nové vlasti hned dvě medaile - zlatou ze sprintu na 7,5 km a stříbrnou ve stíhacím závodě na 10 km. Ve stejném roce byla novináři vyhlášena nejlepším sportovcem Slovenska.

Zlato ve sprintu obhájila i na olympiádě v Soči. Slovenské fanoušky ale popudila svým prohlášením, že závodí ve slovenských barvách pouze formálně. "Mám slovenský pas, ale stále jsem Ruska," prohlásila Kuzminová.

Vlajkonoškou za odměnu

Podobný osud jako Kuzminovou potkal běloruskou reprezentantku Darju Domračevovou. Od 12 let závodí v biatlonu, v sedmnácti vyhrála pro Rusko stříbrnou medaili na juniorském evropském šampionátu. Přesto o ni ruská reprezentace neprojevila zájem.

Talentovaná Domračevová ale zaujala trenéry z Běloruska. Svou roli sehrály i kořeny; dívka se v zemi narodila a žila v ní do svých čtyř let. Poté se s rodiči odstěhovala do Ruska.

Vladimiru Putinovi na sočských hrách mimořádně záleží.
Vladimiru Putinovi na sočských hrách mimořádně záleží. | Foto: Reuters

Teď už běloruská biatlonistka se v posledních letech drží vysoko na světovém žebříčku. V celkovém hodnocení světového poháru obsadila v sezonách 2011-12 a 2012-13 druhé místo. Výbornou kondici ukázala i na dvou olympiádách - ve Vancouveru vybojovala bronz ve vytrvalostním závodě na 15 kilometrů, v Soči získala zlato ve stíhacím závodě na 10 km.

Z úterního vítězství Domračevové měl velkou radost prezident Běloruska Alexandr Lukašenko. Nejmladší Lukašenkův syn Nikolaj předal biatlonistce kytici růží a otec běloruského národa jí slíbil, že na závěrečné ceremonii ponese právě ona vlajku země.

"Je to tvoje olympiáda," slavnostně dodal prezident Lukašenko.

Nebudu prosit bafuňáře

Místo v ruské reprezentaci nenašel ani snowboardista Jurij Podladčikov, který v úterý na U-rampě vyhrál zlatou medaili a porazil legendárního Shauna Whita.

Mladičká Julija Lipnická vyhrála pro Rusko první zlato.
Mladičká Julija Lipnická vyhrála pro Rusko první zlato. | Foto: Youtube

Dnes pětadvacetiletý sportovec ještě na olympiádě v Turíně v roce 2006 reprezentoval Rusko. Poté se nepohodl s trenéry a rozhodl se závodit za Švýcarsko, kde žili jeho rodiče. Před olympiádou v Soči se ho ruští sportovní činovníci pokusili přesvědčit, aby se znovu vrátil do ruského týmu.

"Hovořili jsme odlišnými jazyky... Činovníci si mysleli, že za nimi budu běhat a prosit je, abych mohl vystupovat za ruskou reprezentaci. Ale k tomu nikdy nedojde," vysvětlil snowboardista, který teď jezdí pod jménem Iouri Podladtchikov.

Oblíbené 11. místo

Ruští fanoušci nešetří nadávkami na adresu vedení reprezentace. Šéf ruského olympijského výboru Alexandr Žukov se ještě před sočskými hrami nechal slyšet, že by ruští sportovci mohli získat medaile v 11 z 15 olympijských disciplín.

Cenné kovy jim zatím berou už zmiňovaní "emigranti".

"Podívejme se pravdě do očí. Při správné a bezchybné práci sportovních činovníků by nyní tři zlaté mělo Rusko, a ne Slovinsko (nechtěná záměna se Slovenskem - pozn. redakce), Bělorusko a Švýcarsko. A bojovali bychom o první místo v medailové bilanci. Jsem skoro přesvědčen, že se propadneme na naše oblíbené 11. místo," hodnotí situaci jeden z fanoušků.

 

Právě se děje

Další zprávy