Rusové se sbratřují s Poláky. Do Katyně Tusk i Putin

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 2. 2010 11:35
Rusko poprvé uspořádá slavnostní připomínku masakru polských důstojníků Sověty
Tusk a Vladimir Putin při rozhovoru na molu.
Tusk a Vladimir Putin při rozhovoru na molu. | Foto: Reuters

Moskva/Varšava - Pošramocené vztahy s Ruskem se pokouší napravit ruský premiér Vladimir Putin, který pozval svůj polský protějšek Donalda Tuska na pietní shromáždění při příležitosti 70. výročí stalinistických masakrů v Katyni.

V roce 1940 došlo ve městě Katyň na západě Ruska k masovému povraždění zhruba dvaceti tisíc polských válečných zajatců, převážně vojáků a důstojníků.

Sovětský svaz sice v roce 1990 uznal, že šlo o masakr, ke kterému vydal rozkaz Josef Stalin, ale nikdy nepřipustil, že by šlo o válečný zločin. To odmítá i dnešní Ruská federace. Spolu s vtrhnutím sovětských vojsk do Polska považují Poláci katyňské vraždění za věc, která dodnes ovivňuje vzájemné vztahy.

Podle Rusů by bylo obvinění rudé armády z válečných zločinů znevážením památky 27 milionů padlých vojáků, kteří zemřeli v boji proti nacistům. Poláci zase přirovnávají chování ruských vojáků za druhé světové války k Němcům. Diplomatických vztahům nepomohla ani ochota Poláků spolupracovat s Američany na vybudování protiraketového deštníku ve střední Evropě.

Nedávno se zase svět sjel, aby uctil památku obětí holocaustu, které zemřeli v Osvětimi, ale ruský prezident Dmitrij Medvěděv se  nezúčastnil. Omluvil se s tím, že už má jiný program.

Nyní by se měly vztahy obou zemí začít ubírat jiným směrem. Polský premiér pozvání přijal a dodal: „Doufám, že naše společná přítomnost pietní akci bude mít symbolický význam pro obě země."

 

 

Právě se děje

Další zprávy