Rusové se loni pokusili ovlivnit americké volby v 39 státech z padesáti

Martin Ehl Martin Ehl
13. 6. 2017 12:43
Agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje tvrdí, že ruští hackeři se pokoušeli dostat do volebních databází a systému v desítkách států USA. Prezident Barack Obama musel loni dokonce použít "horkou linku", aby Rusy před vměšováním varoval. Současná vláda prezidenta Donalda Trumpa je obviňována, že je Ruskem ovlivňována.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Ruský pokus ovlivnit výsledky loňských amerických voleb byl větší, než se dosud myslelo.

Podle zdrojů agentury Bloomberg se hackeři ruských tajných služeb pokusili dostat do databází voličů a hlasovacích systémů v 39 státech z padesáti.

Ovlivňování došlo dokonce tak daleko, že tehdejší prezident Barack Obama musel použít "horkou linku" a stěžoval si přímo v Kremlu, píše Bloomberg.

Vlna internetových útoků se odehrála během léta a podzimu 2016. Na veřejnost se dostaly informace především o úniku dat z centrály demokratů.

Před pokusy Rusů ovlivnit výsledek amerických voleb varoval už před volbami tehdejší šéf americké FBI James Comey. Toho nynější prezident Donald Trump z úřadu vyhodil poté, co Comey odmítl pokusy Bílého domu ovlivnit vyšetřování ruských kontaktů Trumpova týmu.

"Jdou po Americe. A vrátí se," řekl Comey o ruských pokusech ovlivnit americkou politiku a její volební systém minulý týden při veřejném slyšení v Senátu.

Ruští zločinci volby neovlivnili

Rusové ovšem oficiálně dosud odmítají, že by měli s pokusy proniknout do amerických databází cokoli společného.

Ruský prezident Vladimir Putin ovšem nedávno připustil, že ruští zločinci se na tom možná podíleli, ale stát je nepotrestal.

Agentura Bloomberg upozorňuje, že není jasné, proč Rusové volby neovlivnili, když se byli schopni dostat do takového množství databází.

Jedno vysvětlení je, že Obamovo varování bylo účinné. Druhé, pravděpodobnější, že Rusové nedostali tolik dat a takové přístupy, aby byli schopni výsledek ovlivnit.

Kolem Trumpovy administrativy se vznáší neustále podezření z nepřípustných kontaktů s Ruskem, které se pomocí internetových útoků a své propagandy snaží znejistět americký i celý západní politický systém. Vytvořit nejistotu a nedůvěru v západní společnosti je i jeden z oficiálních cílů ruské vojenské doktríny generála Gerasimova z roku 2013.

Před Senát v úterý večer středoevropského času předstoupí nynější americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions, aby také objasnil své vztahy s Rusy.
Kvůli tomu, že nepravdivě informoval o svých kontaktech s ruským velvyslanectvím, musel po třech týdnech odejít z funkce Trumpova národně bezpečnostního poradce bývalý generál Michael Flynn.

Pro Rusko byla z hlediska jejich zájmů horší volbou Clintonová, od Trumpa si slibovali, že bude schopnější se s nimi dohodnout jejich způsobem. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy