Z tureckých pláží zmizí ruština. Ruské cestovní kanceláře přestaly po Egyptu prodávat i Turecko

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
26. 11. 2015 17:48
Turecko bylo v uplynulých 13 letech pro Rusy hlavní turistickou destinací. Loni ho navštívilo kolem 3,3 milionu Rusů, v první polovině letošního roku přes milion. Po zrušení Egypta - kvůli explozi bomby na palubě ruského letadla na Sinaji - nabízely ruské cestovní kanceláře jako alternativu právě Turecko. Po sestřelení ruského bombardéru Turky je ale všechno jinak.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

MoskvaRuští turisté přišli o svou další oblíbenou destinaci. Úterní sestřelení vojenského letounu nad turecko-syrskou hranicí vyvolalo v Rusku rozhořčené reakce - a cestovní kanceláře teď hromadně ruší zájezdy do Turecka.

Z tureckých pláží tedy ruština na čas téměř jistě zmizí.

Podle expertů tak bude Turecko následovat Egypt. Po explozi civilního letounu nad Sinajem, která koncem října způsobila smrt více než 200 lidí, byl prodej zájezdů do Egypta fakticky zastaven.

Terorismus jako v Egyptě

Už v úterý ruské ministerstvo zahraničí svým občanům doporučilo, aby se zdrželi turistických cest do Turecka. "Teroristická hrozba v Turecku není menší než v Egyptě," uvedlo.

Státní agentura pro cestovní ruch Rosturizm vzápětí prodej zájezdů do Turecka zakázala. "Zajištění cestovních služeb pro ruské turisty do Turecké republiky je v podmínkách teroristické hrozby hrubým porušením zákona Ruské federace a předpokládá trestní odpovědnost," upozornila.

Šéf zahraničního výboru horní komory parlamentu (Rady federace) Konstantin Kosačov míní, že za vzniklé situace by se měla projevit "konsolidace společnosti". "Je důležité, aby se - obrazně řečeno - 'hlasovalo nohama'. Aby naši lidé, kteří se chystali jet do Turecka na dovolenou, přehodnotili své plány," řekl televizi Rossija 24.

Hlavní destinace pro Rusy

Podle mluvčí Rosturizmu Iriny Tjurinové se teď v Turecku nachází kolem 10 000 ruských občanů. "V Turecku už není sezona. Hlavní vlna Rusů, kteří se vydali do Turecka místo Egypta, již odjela," řekla agentuře Interfax.

Podle ní bylo Turecko v uplynulých 13 letech pro Rusy hlavní turistickou destinací. Loni ho navštívilo kolem 3,3 milionu Rusů a v první polovině letošního roku přes milion. "Mnozí operátoři po zrušení Egypta nabízeli jako alternativu Turecko. Teď není jasné, co ho nahradí. Jiné destinace jsou vzdálenější a dražší.“

Podle agentury RIA ruští návštěvníci tvořili zhruba 12 procent celkového počtu turistů v Turecku. A byli druhou nejpočetnější skupinou po Německu (15 procent). Turecku údajně zajišťovali roční příjem kolem 10 miliard dolarů.

Velké cestovní kanceláře jako Natali Tours, Biblio Globus, Pegas Touristik či Tez Tour zastavily prodej zájezdů do Turecka hned v úterý. 

Akt agrese

Ruští politici ale vyzývají také k zastavení civilního leteckého spojení s Tureckem. Podle místopředsedy dolní komory parlamentu Státní dumy Nikolaje Levičova by turisté měli být z Turecka evakuováni, letecké spojení zastaveno a bezvízové styky zrušeny.

"Poprvé od studené války členská země NATO záměrně sestřelila vojenský letoun. Nemůžeme to označit jinak než za akt agrese. Na tento útok musíme reagovat tvrdě," citovala Levičova agentura RIA Novosti.

Šéfredaktorka televize Russia Today Margarita Simonjanová zase navrhuje "zrušit diplomatické vztahy". "Žádný slušný člověk, samozřejmě, do Turecka na dovolenou nepojede," napsala na Twitteru.

Jako etnická Arménka pak upozornila, že obě její babičky osobně viděly, jak Turci páchali genocidu na Arménech. "Moje babička přežila jen díky tomu, že ji pětiletou zabalili do koberce a Turci si jí nevšimli. Slyšela ale, jak podřezávají její příbuzné," poznamenala v reakci na hashtag "rána do zad", tedy výrok, který ruský prezident Vladimir Putin použil v reakci na sestřelení bombardéru Su-24.

Dopad na Rusy

Ozývají se ale i hlasy, které upozorňují, že přerušení vazeb s Tureckem není výhodné ani pro Rusy.

Někteří ruští komentátoři připouštějí, že případné sankce vůči Turecku by zásadně postihly i Rusy. "Turecko je již od roku 2011 považováno za 'naše lázně'," připomněl v článku "Na shledanou, Turecko. O co jsme přišli" Igor Sevrjugin.

"Pokud Rusko nasadí všechny navrhované sankce, pak Rusové fakticky nebudou mít ani co na sebe," napsal s odkazem na těsné obchodní vztahy.

Ekonomický expert Sergej Aleksašenko pak prohlášení ruského prezidenta o tom, že Turecko napomáhá teroristům, komentoval takto: "Putin podnikl neopodstatněný politický výpad proti Turecku a Turci jsou lidé urážliví. Nemyslím, že (mu) to odpustí.“

"Zima (navíc) není nejlepší období pro cesty do Turecka," dodal v rozhovoru pro Gazeta.ru.

 

Právě se děje

Další zprávy