Návrat "superhrdinů" z Azovstalu. O tom, co jim Rusové provedli v zajetí, zatím mlčí

Video bb Video, bb
22. 9. 2022 14:21
Ukrajina a Rusko provedly nečekanou výměnu zajatců. Mezi propuštěnými je i velitel ukrajinského pluku Azov Denys Prokopenko. Ten se do posledních sil se svými bojovníky bránil v bunkrech a tunelech ocelárny Azovstal v Mariupolu.
Rusové propustili tvář odporu v Azovstalu. O tom, co mu provedli v zajetí, zatím mlčí. | Video: Reuters

"Kromě 200 bojovníků se nám vrátilo dalších pět bojových velitelů. Pět superhrdinů," uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj na svém webu, kde zmínil kromě Prokopenka i Svjatoslava Palamara, Oleha Čomenka nebo Serjihe Volynského, velitele 36. brigády námořní pěchoty, která s Azovem bránila Azovstal. Kyjev za ně poslal do Ruska 55 Rusů a promoskevských Ukrajinců.

Na záběrech je Prokopenko viditelně unavený a skleslý. "Pane prezidente, mám se dobře, zdravotní stav je uspokojivý," hlesne do mikrofonu Prokopenko při spojení se Zelenským. Po znatelné odmlce poděkuje hlavě státu za propuštění. O tom, jak se k němu Rusové chovali během čtyřměsíčního vězení, ale zatím mlčí.

"Emoce jsou prostě ohromující. Vyjadřuji vám vděčnost od všech mariňáků, kteří bránili Azovstal. V budoucnu, až se vzpamatuju, řeknu vše, co mám na srdci," nebyl o moc sdílnější další z obránců, velitel 36. brigády námořní pěchoty, Serhij Volynskij.

Propuštění ukrajinští velitelé stáli v čele několikatýdenního ukrajinského odporu ve strategickém přístavu na jihu země. V květnu se společně se stovkami dalších bojovníků vzdali ruským invazním silám. "Ukrajina se dohodla s Tureckem - mluvil jsem o tom s prezidentem Erdoganem -, že našich pět velitelů, kteří jsou propuštění ze zajetí, budou v naprostém bezpečí, v komfortních podmínkách a pod osobní ochranou tureckého prezidenta. Do konce války," uvedl Zelenskyj.

Původně prapor Azov vznikl v roce 2014 a u jeho zrodu stál jeden z šéfů ukrajinské krajně pravicové a neonacistické scény. Tato dobrovolnická milice poté bojovala na východě země proti separatistům podporovaným Ruskem. Časem se uskupení rozrostlo na pluk.

Ukrajina tvrdí, že se pluk reformoval, oprostil od svého radikálního nacionalistického původu, začlenil do národní gardy a je nyní apolitický. Mnozí Ukrajinci členy pluku Azov vnímají jako hrdiny, Moskva je naopak vykresluje jako neonacisty a ruské úřady před časem označily pluk za teroristickou organizaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Policie vyšetřuje úmrtí čtyř lidí nalezených v rodinném domě u Prahy

V rodinném domě v okrese Praha-východ byli nalezeni čtyři mrtví lidé. Policisté zjišťují, zda zemřeli násilnou smrtí. Na místě jsou vyšetřovatelé a znalci, řekla v pondělí odpoledne policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

"Jde o nález čtyř osob bez známek života, v současné době na místě intenzivně pracují středočeští kriminalisté, výjezdová skupina a znalci. Zjišťujeme, zda osoby nezemřely násilnou smrtí," uvedla mluvčí. Více informací zatím neměla k dispozici.

Podle serveru tn.cz se událost stala v obci Měšice, policie to ale nepotvrdila. Schneeweissová pouze uvedla, že jde o obec v Praze-východ. "Zjišťujeme, jak k úmrtí došlo," dodala mluvčí. Více informací zatím neměla k dispozici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena plynu pro evropský trh sestoupila na nejnižší úroveň od července

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesla na nejnižší úroveň od července, přispěly k tomu vysoké námořní dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) a růst dodávek prostřednictvím potrubí z Norska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 16:00 SELČ vykazovala pokles o téměř sedm procent na 173 eur (zhruba 4.300 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Během dne cena sestoupila až pod 170 eur za MWh. Stále však zůstává několikanásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.

Analytici ze společnosti Refinitiv podle agentury Reuters uvedli, že předpokládaná vlna chladného počasí v severozápadní Evropě příští týden zvýší spotřebu energie na vytápění. Dodali však, že tlaky na růst cen zmírňují rostoucí produkce plynu v Norsku a vysoké tempo dodávek LNG.

Agentura DPA poukázala rovněž na příznivý vývoj zásob plynu v evropských zemích. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky plynu v Evropské unii o víkendu plné z více než 87 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, činila naplněnost zásobníků přes 91 procent a v České republice přes 85 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy