Reportéři navštívili dobytý Lyman: Rusové prchali z města, když Putin slavil anexi

Jana Václavíková Jana Václavíková
3. 10. 2022 17:34
Ruský prezident Vladimir Putin minulý pátek při slavnostní ceremonii podepsal dokument o připojení několika částí Ukrajiny k Rusku. V jedné z nich, v Doněcké oblasti, leží i město Lyman. Donedávna ho okupovali ruští vojáci. Jak ale ukazují výpovědi tamních obyvatel, zatímco na Rudém náměstí v Moskvě se konala slavnostní vojenská přehlídka, ruští vojáci ten samý den prchali z Lymanu.
Ukrajinci ovládli strategické město Lyman, na úřadech ničili vlajky okupantů a vraceli vlastní. | Video: Reuters

Lyman, ve kterém před válkou žilo 22 tisíc lidí, obsadila ruská vojska na konci května. Než ho Ukrajinci dobyli zpět, mělo v něm být kolem pěti tisíc ruských vojáků, včetně mobilizovaných rezervistů.

V neděli po poledni se do něj dostali i zahraniční reportéři. Bylo to jen krátce poté, co prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že město je opět pod kontrolou Ukrajinců. Lyman byl ale víceméně prázdný a nenesl známky po krvavé bitvě, o které se předpokládalo, že zde o pár hodin dříve proběhla.

Podle místních k žádné ani nedošlo. Většina Rusů se stáhla dřív, než sem ukrajinské jednotky přišly. "Nikdo nám neřekl, že Rusové odjíždějí. Jenom se sebrali a bez varování zmizeli," řekl reportérům amerického deníku Wall Street Journal Roman Čornomerec, který před válkou pracoval na místní železniční stanici. Jejich úprk byl tak rychlý, že Rusům údajně padaly batohy z aut a dalších vozidel, vypověděla stanici CNN Tanya, co slyšela od ostatních obyvatel.

Štáby Wall Street Journal a CNN byly mezi prvními médii, která nově osvobozené město mohla navštívit.

Těžké boje beze stop

"Lyman je zcela vyčištěný. V Lymanu v Doněcké oblasti už vlaje ukrajinská vlajka," řekl v neděli v poledne prezident Zelenskyj. Oslavy osvobození města doplnili ukrajinští vojáci prostřednictvím videí, na kterých pálí ruské vlajky s nápisy "Rusko a Donbas navždy" nebo se procházejí po kanceláři Denise Pušilina, vůdce proruských separatistů z neuznané Doněcké lidové republiky.

Právě Pušilin se v pátek účastnil ceremonie v Moskvě, která měla oslavovat připojení Doněcké, Luhanské a částí Chersonské a Záporožské oblasti k Rusku. Tento krok ale Ukrajina a Západ odmítly jako nelegální.

Po okupačních jednotkách zbyly v Lymanu poškozené tanky, písmena Z napsaná na budovách, ruské vlajky a kolem cest také několik mrtvých. Deník Wall Street Journal popsal, že devět těl v ruských uniformách patřilo mladým mužům, dvě z nich ležela jako v posledním objetí.

Zbytek ruských vojáků se z města stáhl v sobotu, když začala střelba. "Ti parchanti se prostě vypařili," uvedl velitel ukrajinských výsadkářů, kteří byli na místě jako první. Někteří Rusové se údajně stále schovávají v okolních lesích, další zamířili k městu Zarične na východě, od kterého se ozývá střelba. 

Ukrajinské úřady nicméně popřely, že by Rusové opustili město ještě před příchodem jejich jednotek. Když se jich novináři ze CNN ptali, jak je možné, že na místě nejsou stopy po velkých bojích, uvedly, že zajatci již byli odvezeni a mrtvoly uklizeny. I ruská strana trvá na tom, že přestože se část jednotek stáhla, tisíce vojáků údajně ve městě zůstaly a bojovaly.

Chceme jen mír a ticho

Místní teď novinářům popisují, jak vypadalo několik měsíců pod ruskou nadvládou. "Byla tu bída, tma, neustálé ostřelování, žádný plyn ani elektřina. Doufám, že se to začne zlepšovat," řekl Čornomerec.

Obchody byly zavřené, a lidé si proto museli vystačit s vlastními zásobami. "Jedli jsme cokoliv, co jsme měli nashromážděno z doby před válkou," líčí Tamara Kozačenková, zatímco si spolu s ostatními odnáší ze skladů pytle mouky s nápisem "Ruská humanitární pomoc". "Nikdo nám žádnou pomoc neposkytl," dodává.

Mnoho zdejších domů bylo poškozeno, pár z nich těžce. Lidé ale mezitím okolní trosky odklidili. Rozbombardovaná je i železnice a v jedné místnosti v nemocnici ustupující jednotky zanechaly rozkládající se těla. Dosud není zřejmé, komu patřila. Kvůli silnému zápachu je Ukrajinci ještě neohledali. 

Velká část ukrajinských vojáků ale v Lymanu nezůstala. Zamířila dál, pravděpodobně k městu Kreminna na východě, píše CNN. Jeho dobytí by bylo pro Ukrajince klíčové z toho důvodu, že by mohli ostřelovat ruské jednotky ve městě Severodoněck.

Už osvobození Lymanu je však podle amerických reportérů důležité pro Kyjev, protože představuje jednu z největších ruských porážek za několik týdnů. Jeho rychlé dobytí by mohlo v dalších okupovaných městech Doněcké a Luhanské oblasti spustit dominový efekt.

Mapa bojů na Ukrajině z 2. října, na které je vidět i Lyman.
Mapa bojů na Ukrajině z 2. října, na které je vidět i Lyman. | Foto: Aktuálně.cz

Ne všichni ale hledí do budoucnosti s optimismem. Od roku 2014, kdy Rusko zaútočilo na východní Ukrajinu, se vláda v Lymanu už čtyřikrát vystřídala. "Jak můžeme takhle žít?" ptá se reportérů žena v slzách a dodává, že její muž byl zatčen a odveden, tentokrát však Ukrajinci. Důvod neuvádí. Na mnoha místech, která ukrajinská armáda dobývá zpět, ale zatýkají kvůli podezření ze spolupráce s Rusy.

"Lidé trpí. Jedni nás bijí, druzí nás také bijí. My jenom brečíme," říká druhá žena, která ji doprovází.

"Lidé tady budou šťastní tehdy, až válka konečně skončí. Toto přetahování nás štve. Jediné, co chceme, je mír a ticho," říká jeden z místních, který se kvůli obavám z návratu Rusů bojí uvést své jméno.

 

Právě se děje

Další zprávy